Horácké noviny
Téma:

Vrhali barvy na rozřezaná záda skříní

Kultura - 19.09.2019

MOHELNO (ap) - Do Mohelského mlýna přijel ráno v úterý minulý týden autobus dvaceti dětí pátého až devátého ročníku z třebíčské Základní školy Týnská s jejich učitelkou Lindou Filipovou, aby uskutečnili svůj „Výtvarný projekt mimo školu“, což je výchovně vzdělávací záměr, podporovaný i Evropskou unií. » celý článek


Přijďte si vyzkoušet, jak Novák lil tuše

Kultura - 16.09.2019

TŘEBÍČ (ap) - Výstavu s názvem Ladislav Novák 1925-1999 připravilo na letní sezónu do konírny třebíčského zámku Muzeum Vysočiny Třebíč. Výstava připomíná dvacáté výročí úmrtí významného třebíčského výtvarníka, autora poezie i prózy, představitele surrealismu, ale také pedagoga třebíčského gymnázia.

» celý článek

Hold vlastenci Bedřichu Kružíkovi

Kultura - 09.09.2019

TŘEBÍČ-BOROVINA (ap) - Pamětní deska Třebíčanovi Bedřichu Kružíkovi (1909 - 1971) byla v úterý odpoledne odhalena na budově bývalého obuvnického závodu v Třebíči-Borovině. Bedřich Kružík byl za první republiky pracovníkem Baťových závodů a za druhé světové války účastníkem zahraničního odboje, především jako mechanik a navigátor bombardovacího a stíhacího britského Královského letectva (RAF). Kružík tak patřil ke stovce baťovců bojujících za naši svobodu v Královském letectvu. Odhalení pamětní desky se konalo u příležitosti 110. výročí narození tohoto válečného hrdiny, podplukovníka in memoriam, a zároveň na den přesně 48 let od jeho úmrtí.

» celý článek

Bělorusko prý je zlatá země

Kultura - 28.08.2019

TŘEBÍČ (ap) - „Bělorusko - moje srdce, zlatá země,“ výstavu obrazů současných běloruských výtvarných umělců s tímto názvem si mohou zájemci prohlédnout ve výstavní síni Předzámčí.

» celý článek

Galerie na správné adrese v Kaštanové 12

Kultura - 19.08.2019

NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU (mach) - Dvanáct je apoštolů, dvanáct je měsíců v roce a číslo dvanáct nese ve svém názvu také galerie manželů Tasovských v Náměšti nad Oslavou. Soukromé výstavní prostory se nacházejí v historickém objektu zámecké zahrady na konci Kaštanové ulice a jsou provozovány sezónně během letních měsíců. Výjimkou je každoroční vánoční výstava, obvykle doprovázená kulturním programem.

» celý článek

V ledovně zažijete chládek i odevzdání ženy muži

Kultura - 09.08.2019

TŘEBÍČ (ap) - Jsou lidé, kteří dokonce i pyšně tvrdí, že do galerie, současného výtvarného umění vstoupili jen jednou v životě. To když je při chůzi městem zastihla nenadálá bouřka a museli se někam rychle schovat před kroupami.

» celý článek

Letošní traumata narcisů

Kultura - 05.08.2019

TŘEBÍČ (ap) - Akvarely, malby akrylem, grafiky, kresby tuší a knižní ilustrace představuje na současné výstavě ve „schodišťové“ galerii Tympanon třebíčského zámku Martin Hronza (1970).

» celý článek

Šplíchalův a Bendův nácvik ve zvládání čar

Kultura - 22.07.2019

JAROMĚŘICE NAD ROKYTNOU - Výstavní síň Špitál v těchto dnech příchozím nabízí k vidění výstavu dvou třebíčských výtvarníků, kteří jsou sice od sebe generačně přesně dvacet let vzdáleni, ale je jim společné hledačství při výtvarném vyjádření jejich vztahu ke světu. Petr Benda i Zdeněk Šplíchal jednotlivá svá témata rozvíjejí v cyklech. Svoji společnou výstavu nazvali Etudy čar, tento název si snad můžeme poněkud přímočaře přeložit jako Nácvik ve zvládání čar.

» celý článek

Kovářovým dílem jsou hlavně jeho žáci

Kultura - 11.09.2019

TŘEBÍČ (ap) - Výstavu kovářských a pasířských prací k letošním šedesátinám uměleckého kováře Karla Kováče nabízí v těchto dnech Galerie Malovaný dům na Karlově náměstí v Třebíči.

» celý článek

Doba po Hudečkovi začala velmi optimisticky

Kultura - 30.08.2019

MORAVSKÉ BUDĚJOVICE (pch) - Na začátku roku byli v Moravských Budějovicích všichni v rozpacích. Po jedenácti letech došlo k rozchodu města s Václavem Hudečkem, který po jedenáct let zaštiťoval zdejší hudební festival. Hrozilo, že se letos nic konat nebude, ale v Moravských Budějovicích prostě bez festivalu zůstat nechtěli. Jeho atmosféra je totiž ojedinělá a láká návštěvníky nejen z města, ale i z dalekého okolí.

» celý článek

Konkrétne leto Vladimíry Sedlákové

Kultura - 22.08.2019

DUKOVANY (ap) - Brněnská malířka Vladimíra Sedláková (1952) je autorkou rozměrné skleněné dekorativní stěny s kruhovými motivy, převzatými z technických rysů a plánů, která architektonicky dotváří hlavní vstup do Jaderné elektrárny Dukovany. Sedláková svoji rozměrnou kompozici vytvořila krátce po absolvování výtvarné Akademie. Je rovněž autorkou rozměrného venkovního reliéfu z roku 1989, nazvaného Stěna 20. století, který dodnes zdobí fasádu u vstupu do jídelny EDU.

» celý článek

Kapela Regon oslaví s fanoušky 35 let

Kultura - 15.08.2019

TRNAVA (ef) - Kapela Regon vydala vloni po dvaadvaceti letech CD s názvem Dirty history. Stovky lidí přišly loni na jejich srpnový koncert do Náramče. A tam slíbili, že na letošní rok připraví koncert k výročí třiceti pěti let Regonu. Pustili se do příprav a fanoušci se mají na co těšit. Koncert se uskuteční 24. srpna, tentokrát netradičně v Trnavě. Letošním speciální hostem bude brněnský Titanic, což je průkopník československého heavy metalu. Nejen o koncertu jsme si povídali s Pavlem Kubátem.

» celý článek

Smrt je jen spánkem duše, končícím vzkříšením?

Kultura - 07.08.2019

TŘEBÍČ (ap) - Člověk by se neměl vysmívat někomu, komu se nedostává bohatství. Na základě tohoto přesvědčení judaismu byli a jsou Židé pohřbíváni v nejprostší rakvi a v nejprostším oblečení, ve lněném rubáši a bez jakýchkoliv cenností. Neboť ve smrti jsme si všichni rovni. To byla jedna ze základních informací, kterou se od průvodce Tobiáše Smolíka dozvěděli zájemci, kteří se ve středu 31. července zúčastnili dvou komentovaných prohlídek třebíčského židovského hřbitova.

» celý článek

Stoletá cesta elektrifikace

Kultura - 24.07.2019

TŘEBÍČ (mach) - U příležitosti stého výročí přijetí zákona o všeobecné elektrifikaci Československé republiky byla v třebíčském Alternátoru otevřena nová expozice, věnovaná tomuto významnému historickému milníku. Exponáty věnovala distribuční společnost elektrické energie, působící na Vysočině.

» celý článek

Nedávné abrahámoviny přírodovědce a spisovatele

Kultura - 18.07.2019

Přihodily se třebíčskému rodákovi Mgr. Josefu Drmotovi. Dětství a mládí prožil v osadě Horky, místní části Želetavy. Roku 1987 absolvoval moravskobudějovické gymnázium a roku 1992 Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. V současné době působí jako profesor telčského gymnázia.

» celý článek


Archiv zpráv