Horácké noviny
Téma:
Nevyhnání z ráje (detail), dřevo, plast, kov…
(foto: ap)

Petr Kremlis Kotoulek a střeva vykydující

Kultura - 24.02.2020

TŘEBÍČ (ap) - Masky, loutky, karikatury, zvířata nebo dřevěná sousoší, to vše nyní nabízí k vidění výstava třebíčského řezbáře, autodidakta Petra KREMLISE Kotoulka, probíhající v konírně třebíčského zámku. První samostatná výstava autora přibližuje celou jeho dosavadní tvorbu za uplynulých téměř dvacet let. » celý článek


Havelkova Želetavka a Gebauerovy létající plavkyně

Kultura - 19.02.2020

JIHLAVA (ap) - O rozdílných přístupech k tvorbě, jak se proměnily za posledních skoro sto let, se může milovník výtvarného umění přesvědčit v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě.

» celý článek

Ledovna „si řekla“ o své frotážování

Kultura - 13.02.2020

TŘEBÍČ (ap) - Bývalou ledovnu třebíčského zámku si ve čtvrtek prohlédl sochař Jaromír Šimkůj (1955), který pro tuto prostoru připravuje s malířem Petrem Veselým (1953) společnou výstavu. Konat by se měla od konce května do konce srpna letošního roku. Šimkůj a Veselý jsou výtvarníci působící na Brněnsku a zároveň pedagogové, vy- učující na Střední škole umění a designu, stylu a módy (dříve SŠUŘ) v Brně.

» celý článek

Dvojí výročí Jana Zahradníčka

Kultura - 03.02.2020

Narodil se 17. ledna 1905 v Mastníku do rodiny sedláka a hospodského Tomáše Zahradníčka.

Zemřel 17. října 1960 při převozu z Uhřínova do třebíčské nemocnice na katastru Vlčatína, kde dnes stojí kaplička s pamětním kamenem. Absolvent třebíčského gymnázia záměrně nedokončil Filosofickou fakultu KU, protože se nechtěl stát profesorem. Spíše uvažoval o knihovnické dráze. Nakonec se stal spisovatelem a překladatelem, jak se říká, na volné noze. Napsal na pětadvacet básnických sbírek a bibliofilsky vydaných básní. Poslední dvě sbírky, Dům strach a Čtyři léta byly napsány během vězení a rekonstruovány až posmrtně. Mimo básně vydal drobnou knížku próz a přednášku Náš kraj a kniha. Mimo překlady významných autorů, k nimž se druží F. Hölderlin, R. M. Rilke, P. Claudel aj. Měl také výrazný podíl na úpravě překladu Dantovy Božské komedie. Nebránil se ani překladům kvalitní dobrodružné literatury. Knížky, které překládal pro výdělek, podepisoval pseudonymem Josef Hobza. Byl nejen skvělý básník a znalec kultury, ale měl i dobrý politický přehled a spolu s přáteli dokázali odhadovat politickou situaci daleko do budoucnosti. Jeho nesporný vliv na mládež a jeho neskrývané názory vedly k dlouholetému věznění. Stále aktuální je jeho básnické dílo i úvahy, jak dokládají např. tyto úryvky:

» celý článek

Makovičkovy toulky naším časoprostorem

Kultura - 16.01.2020

JAROMĚŘICE NAD ROKYTNOU (ap) - Výstava černobílých i barevných výtvarných fotografií Karla Makovičky byla zahájena ve čtvrtek 9. ledna v jaroměřickém barokním Špitále.

» celý článek

O běhu času, španělské chřipce, umění tiskařském a zahradě

Kultura - 08.01.2020

NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU - První dny nového roku jsou dobou, kdy se mnozí ohlížíme za léty minulými a zamýšlíme se nad tím, co nám přinesou léta následující. Někteří se ohlížejí nejen za událostmi svého vlastního života, ale i za životy svých předků či prapředků. Jak žili, co se u nás dělo před sto lety? Nahlédněme třeba do osudů rodiny tiskařů Papírníků z Náměště nad Oslavou.

» celý článek

KUKBUK - nová netradiční bikeová kuchařka

Kultura - 19.12.2019

Třebíč (lm) - Milujete cestování, dobré jídlo a jste zapřisáhlí milovníci kol? Zbystřete! Třebíčský rodák a biker Tomáš Zejda vydává svoji kuchařku.

» celý článek

Do Šmeralova domu se vrací život

Kultura - 11.12.2019

TŘEBÍČ (mach) - Rodný dům Bohumíra Šmerala na ulici Smila Osovského se po kompletní rekonstrukci proměnil v Centrum tradiční lidové kultury. Investorem stavební akce v hodnotě 19 milionů korun byl vlastník objektu Kraj Vysočina. Centrum tradiční kultury bude provozovat Muzeum Vysočiny Třebíč.

» celý článek

Příštěpští zatčení byli biti holí na jaroměřickém zámku

Kultura - 17.02.2020

JAROMĚŘICE NAD ROKYTNOU (ap) - Při poslední selské rebelii na jihozápadní Moravě se v roce 1821 proti vrchnosti nejvíce bouřili sedláci z Příštpa. A i když bylo v obci vyhlášeno stanné právo, vyhořela v té době v Příštpě panská stodola, kterou měl údajně zapálit čeledín Jana Říhy Josef Růžička. Vina mu však nebyla prokázána. Stodolu ještě v tom samém roce museli sedláci opětovně postavit.

» celý článek

Chladicí věže v růžolících červáncích

Kultura - 10.02.2020

DUKOVANY (ap) - Hrad Trosky, tančící pár, západ v zimní zátoce, dívčí akt, kytici vlčích máků, ledňáčka, Karla IV., levandulové pole, Eiffelovu věž, rodinku tučňáků, Antonína Dvořáka, panorama Pražského hradu, jásající hokejisty, znamení zvěrokruhu, žirafy, bohy starověkého Egypta a třeba i kočkovitou šelmu jaguára už na svých obrazech, kresbách a grafikách zachytila pražská rodačka, malířka Anna Vršecká (1973), která právě vystavuje ve vstupní hale Jaderné elektrárny Dukovany.

» celý článek

Třebíč mým objektivem pojedenácté

Kultura - 27.01.2020

TŘEBÍČ (ap) - Výstava fotografií ze soutěže Třebíč mým objektivem probíhá nyní v Galerii Předzámčí.

» celý článek

Zemřel akademický sochař Miloš Vlček

Kultura - 10.01.2020

V sobotu 4. ledna se rodina a přátelé rozloučili v Brně - Řečkovicích v kostele sv. Vavřince se sochařem Milošem Vlčkem. Zemřel po dlouhé těžké nemoci 29. prosince 2019 v nedožitých jednaosmdesáti letech.

» celý článek

Slíva, kreslíř v duchu patafyziky

Kultura - 06.01.2020

TŘEBÍČ (ap) - Chcete-li do prvních dnů letošního roku vstoupit s úsměvem na tváři a na tváři si ho co nejdéle udržet, může vám k tomu hodně napomoci návštěva výstavy kreslíře-humoristy Jiřího Slívy.

» celý článek

Josef Klimeš – Rovnováha

Kultura - 16.12.2019

NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ (ap) - Nová dlouhodobá expozice, věnovaná dílu sochaře Josefa Klimeše (15. 1. 1928 - 12. 1. 2018), byla zpřístupněna v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě.

» celý článek

Hle, co způsobil pes Ben

Kultura - 04.12.2019

JAROMĚŘICE NAD ROKYTNOU (ap) - Výstava dřevořezeb a soch jaroměřického autora Jiřího Kafuňka, nazvaná „Krása dřeva“, probíhá v barokní budově tamního Špitálu.

» celý článek


Archiv zpráv