Horácké noviny
Téma:
Karel Makovička, pohled do výstavy v barokním Špitálu, v popředí snímek nazvaný „Oslnivá tvář“.
(foto: ap)

Makovičkovy toulky naším časoprostorem

Kultura - 16.01.2020

JAROMĚŘICE NAD ROKYTNOU (ap) - Výstava černobílých i barevných výtvarných fotografií Karla Makovičky byla zahájena ve čtvrtek 9. ledna v jaroměřickém barokním Špitále. » celý článek


Zemřel akademický sochař Miloš Vlček

Kultura - 10.01.2020

V sobotu 4. ledna se rodina a přátelé rozloučili v Brně - Řečkovicích v kostele sv. Vavřince se sochařem Milošem Vlčkem. Zemřel po dlouhé těžké nemoci 29. prosince 2019 v nedožitých jednaosmdesáti letech.

» celý článek

Slíva, kreslíř v duchu patafyziky

Kultura - 06.01.2020

TŘEBÍČ (ap) - Chcete-li do prvních dnů letošního roku vstoupit s úsměvem na tváři a na tváři si ho co nejdéle udržet, může vám k tomu hodně napomoci návštěva výstavy kreslíře-humoristy Jiřího Slívy.

» celý článek

Josef Klimeš – Rovnováha

Kultura - 16.12.2019

NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ (ap) - Nová dlouhodobá expozice, věnovaná dílu sochaře Josefa Klimeše (15. 1. 1928 - 12. 1. 2018), byla zpřístupněna v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě.

» celý článek

Hle, co způsobil pes Ben

Kultura - 04.12.2019

JAROMĚŘICE NAD ROKYTNOU (ap) - Výstava dřevořezeb a soch jaroměřického autora Jiřího Kafuňka, nazvaná „Krása dřeva“, probíhá v barokní budově tamního Špitálu.

» celý článek

Koupí výtvarného díla podpoříte potřebné

Kultura - 27.11.2019

TŘEBÍČ (ap) - Kresby, grafiky, obrazy či fotografie v Třebíči známých umělců jako je Zdeněk Šplíchal, Boris Kjulleněn, dánský rodák Lars Wiinblad Jensen či hudebník a malíř Pavel Hlaváč, ale i díla začínajících umělců, mohou návštěvníci spatřit a koupit na čtvrté prodejní výstavě charitativního projektu DARUJ DVAKRÁT, která v současné době probíhá v zelené klubovně městské knihovny v Hasskově ulici v Třebíči.

» celý článek

Dva kalendáře vodařů jsou poctou vodě

Kultura - 18.11.2019

TŘEBÍČ (ap) - Nástěnný kalendář pro rok 2020, nazvaný „Voda a lidé, partneři pro život“, vydala jako každý rok Vodárenská akciová společnost (VAS). Kalendář zaujme barevnými fotografiemi krajinných motivů z regionu Vysočiny, orientovanými na výšku.

» celý článek

Třebíčští mladíci dobývají hudební svět

Kultura - 08.11.2019

TŘEBÍČ - Gender Question je hudební uskupení z Třebíče a hraje autorskou tvorbu s českými texty. Žánrově ji můžeme zařadit mezi punk/alternative nebo pop-punk. Kluci často sami o sobě říkají, že hrají skoro-punk. Věkový průměr členů kapely osciluje na dvacítce. Jsou plní elánu a chuti dokázat mnohé nejen posluchačům, ale hlavně sami sobě.

» celý článek

O běhu času, španělské chřipce, umění tiskařském a zahradě

Kultura - 08.01.2020

NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU - První dny nového roku jsou dobou, kdy se mnozí ohlížíme za léty minulými a zamýšlíme se nad tím, co nám přinesou léta následující. Někteří se ohlížejí nejen za událostmi svého vlastního života, ale i za životy svých předků či prapředků. Jak žili, co se u nás dělo před sto lety? Nahlédněme třeba do osudů rodiny tiskařů Papírníků z Náměště nad Oslavou.

» celý článek

KUKBUK - nová netradiční bikeová kuchařka

Kultura - 19.12.2019

Třebíč (lm) - Milujete cestování, dobré jídlo a jste zapřisáhlí milovníci kol? Zbystřete! Třebíčský rodák a biker Tomáš Zejda vydává svoji kuchařku.

» celý článek

Do Šmeralova domu se vrací život

Kultura - 11.12.2019

TŘEBÍČ (mach) - Rodný dům Bohumíra Šmerala na ulici Smila Osovského se po kompletní rekonstrukci proměnil v Centrum tradiční lidové kultury. Investorem stavební akce v hodnotě 19 milionů korun byl vlastník objektu Kraj Vysočina. Centrum tradiční kultury bude provozovat Muzeum Vysočiny Třebíč.

» celý článek

Písně Vrbovýho proutku v podání filharmoniků

Kultura - 29.11.2019

TŘEBÍČ/PRAHA (ap) - Často drsné eskymácké písně jsou plné kajaků, harpun, oštěpů, útočících ledních medvědů, kvílejícího větru, strašlivé zimy, nemocí a hladu. V polovině 60. let minulého století jejich bezprostřednost a syrovost do češtiny převedl třebíčský básník a výtvarník Ladislav Novák (1925 - 1999). Autor je vydal v knize překladů nazvané Písně Vrbovýho proutku. Novákova kniha se nyní dočkala i zhudebnění a ve světové premiéře ji coby orchestrální skladbu zahrála Česká filharmonie.

» celý článek

Večer plný vítězného nonsensu

Kultura - 22.11.2019

TŘEBÍČ (ap) - Křest nové básnické sbírky třebíčského experimentálního básníka, výtvarníka a performerka Miroslava Koupila, nazvané Groteskavárna, se konal v pátek 15. listopadu v 17 hodin v sále hudebního oddělení třebíčské městské knihovny na Hasskově ulici.

» celý článek

Do seznamu laureátů nejvyšších ocenění Kraje Vysočina přibylo 12 jmen

Kultura - 13.11.2019

JIHLAVA (red) - Dvanáct mimořádných osobností si dnes v Horáckém divadle v Jihlavě převzalo z rukou hejtmana Jiřího Běhounka nejvyšší ocenění Kraje Vysočina v podobě kamenné, skleněné a dřevěné medaile. Nejčestnější kamenná medaile za celoživotní přínos patří pro letošní rok Ludmile Kameníkové, která zasvětila svůj profesní život výzkumu v oblasti šlechtění brambor, máku a kmínu, dále spisovatelce a publicistce Ludmile Klukanové a také malíři a sochaři Františku Mertlovi. „Významné osobnosti Vysočiny oceňujeme letos už po dvanácté a za tu dobu jsem měl tu čest předat medaili více než stovce skvělých lidí. Za každým jménem se vždy skrývá jedinečný životní příběh, který může být inspirací pro ostatní,“ uvedl na slavnostním večeru hejtman Jiří Běhounek.

» celý článek

Výročí milovníka lidové tradice a obdivovatele sportu

Kultura - 04.11.2019

Jan Bohuslav Bureš se narodil 6. listopadu 1909 v Poličce. Jeho otec pracoval jako skladník na dráze, matka v tkalcovně. Dětství prožil v Poličce, kde také v letech 1922-1930 studoval na gymnáziu. Své první básnické pokusy uveřejňoval již jako student poličského gymnázia v Kvintánských listech, v oficiálním tisku debutoval pod pseudonymem Spartakus v časopise Kohoutek.

» celý článek


Archiv zpráv