Horácké noviny
Téma:

Vandalismus jako forma umění

Kultura - 21.09.2017

NOVÉ SYROVICE - Nepamátná tabule Johana Georga Grasela na vás vykoukne v lese jak zjevení. Hned na první dojem vás napadne, že zde měli dostaveníčko sprejeři. A nebudete tak daleko od pravdy. O umění se doopravdy jedná. » celý článek


Horáci a Podhoráci vystavují na Slovácku

Kultura - 18.09.2017

HODONÍN, TŘEBÍČ (ap) - „Zastavení … 13 členů KVUH na cestě k osobitému výtvarnému projevu“. Tak zní název výstavy žďárského Klubu výtvarných umělců Horácka, která probíhá v Galerii výtvarného umění Hodonín. Výstava je součástí projektu, představujícího na Slovácku umělecké skupiny z jiných koutů republiky.

» celý článek

Ranný vystavuje na zámku ve Křtinách

Kultura - 07.09.2017

Křtiny (ap) - Třicet grafických listů a několik obrazů vystavil grafik z třebíčského Nehradova Emanuel Ranný na zámku ve Křtinách nedaleko Brna u příležitosti jednání Rady Evropy. Vernisáž Ranného výstavy byla ve středu 6. září součástí kulturního programu pro asi stovku významných hostů z dvaceti zemí Evropy.

» celý článek

Obrazy vystavují matka s dcerou

Kultura - 28.08.2017

Náměšť nad Oslavou (ap) - Matka a dcera, Jindra Husáriková a Šárka Mrázová Cagliero, vystavují své obrazy na právě probíhající výstavě v soukromé Galerii 12, kterou zájemci o výtvarné umění najdou v areálu kovářů Tasovských na konci parku náměšťského zámku.

» celý článek

Letní barokní Vysočina a Valeč?

Kultura - 21.08.2017

Valeč (ap) - Snímek podmanivě nasvíceného zámku ve Valči Ivo Svobody uspěl v soutěži Letní barokní Vysočina, ve které za ni autor získal třetí místo.

» celý článek

Zemřel básník Jiří Kuběna

Kultura - 14.08.2017

Bítov (ap) - Ve věku jednaosmdesáti let zemřel ve čtvrtek ráno po dlouhé nemoci básník, čestný občan města Jaroměřice nad Rokytnou a bývalý dlouholetý kastelán hradu Bítova Jiří Paukert, který pro svou básnickou tvorbu používal umělecké jméno Kuběna.

» celý článek

Kressu zaujala gáza i polodrahokamy

Kultura - 07.08.2017

Třebíč (ap) - Výtvarník Lubomír Kressa starší (1941-1981) se ve své tvorbě inspiroval lékařskou gázou i polodrahokamy. To byly některé ze zajímavých informací, které se zájemci o dílo tohoto třebíčského umělce dozvěděli ve čtvrtek 3. srpna při setkání na Kressově výstavě v galerii Tympanon, kde až do 10, září probíhá výstava, která je výběrem z autorova díla představeným k jeho nedožitým pětasedmdesátinám.

» celý článek

Festival Václava Hudečka k srpnu prostě patří

Kultura - 31.07.2017

MORAVSKÉ BUDĚJOVICE (pch) - Festival Václav Hudeček a jeho hosté letos slaví jubileum, ve dnech 18. - 20. srpna se koná už jeho desátý ročník. A stejně jako každý rok, i letos je na co se těšit. Festival už tradičně začíná v pátek 18. srpna na zámku Riegensburg v Rakousku.

» celý článek

Rusové si oblíbili baroko, zamířili i do Jaroměřic

Kultura - 14.09.2017

JAROMĚŘICE NAD ROKYTNOU (red) - Reportáž ze zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou do konce letošního roku odvysílá ruská TV Samara. Její štáb se nechal inspirovat Rokem baroka a začátkem září zavítal do České republiky, aby konkrétně na Vysočině navštívil Jaroměřice a pokračoval dále do Mikulova nebo do Strážnice.

» celý článek

Loučení za šumu deště a perutí

Kultura - 04.09.2017

MORAVSKÉ BUDĚJOVICE (pch) - Tradiční festival Loučení s prázdninami v Moravských Budějovicích letos poznamenalo počasí. Ale i přesto dorazily stovky návštěvníků, které přilákal především účastník třetí řady soutěže Tvoje tvář má známý hlas Milan Peroutka s kapelou Perutě. S Milanem jsme si před začátkem koncertu chvíli povídali, a to nejen o „Tváři“.

» celý článek

Jak rozpoznat většoumělce od menšoumělce?

Kultura - 24.08.2017

STŘÍTEŽ (red) - Pět přátel-výtvarníků z Kraje Vysočina se sešlo o víkendu 18.-20. srpna na XIV. sympoziu Střítež 2017. Inspirováni názvem setkání diskutovali a samozřejmě i výtvarně tvořili. Třebíč zastupovali malíř, výtvarný experimentátor Zdeněk Šplíchal, malíř, kreslíř Milan Nestrojil a grafik Petr Benda, Velké Meziříčí pak šperkař Miroslav Štěpánek a Žďár nad Sázavou fotograf, kreslíř Antonín Kanta. Tři dny sympozia v krásném přírodním prostředí Stříteže u Třebíče tradičně programově i technicky připravil Zdeněk Šplíchal.

» celý článek

Víkend můžete strávit s Václavem Hudečkem

Kultura - 17.08.2017

MORAVSKÉ BUDĚJOVICE (pch) - Letošní jubilejní X. ročník festivalu s sebou přinese do Moravských Budějovic opět velikány vážné hudby v čele s Václavem Hudečkem.

» celý článek

Kovaná Kalvárie kováře Tasovského

Kultura - 10.08.2017

Náměšť nad Oslavou/Kameničky - Křížovou cestu s kovanými obrazy vytvořil pro známou vysočinskou vesnici Kameničky nedaleko Hlinska umělecký kovář Pavel Tasovský z Náměště nad Oslavou. Jednotlivá zastavení Kalvárie mistr kovář v těchto dnech instaluje na kamenné podstavce v přírodním prostředí v sousedství kostela v Kameničkách.

» celý článek

Starozákonní příběh Rut Kohnové

Kultura - 03.08.2017

TŘEBÍČ (kv) - V rámci festivalu židovské kultury Šamajim byla před týdnem zahájena výstava obrazů, věnovaných starozákonní tématice, jejichž autorkou je Rut Kohnová. Festival sice skončil, obrazy jsou ale v Zadní synagoze k vidění až do 27. srpna.

» celý článek

Zahájení festivalu se zúčastnil izraelský

Kultura - 27.07.2017

TŘEBÍČ (kv) - V pondělí, stejně jako v roce 2004, kdy se konal poprvé, byl zahájen festival Šamajim. Již čtrnáct let patří k nemnoha vícedenním akcím, věnovaným tradiční židovské kultuře. Tu prezentuje formou přednášek, výstav, hudby i filmu. A samozřejmě především prostřednictvím zajímavých osobností.

» celý článek


Archiv zpráv