Horácké noviny
Téma:

Malíř post-atomové renesance

Kultura - 20.04.2018

TŘEBÍČ (ap) - Odhalená dívčí ňadra i úplnou ženskou nahotu, krojačky i ptáčky všeho druhu, anděly, lodičky, kočkovité šelmy, hada, šperky, hudební nástroje, kvetoucí stromy, motýly, smrtku s kosou, Krista, motorku a dokonce i ponorku spatří divák na obrazech malíře a grafika Václava Macha-Koláčného (1953), jehož výstava nazvaná „Opus pictus (kontrasty post-atomové renesance) byla zahájena ve středu v Galerii Malovaný dům na Karlově náměstí v Třebíči. » celý článek


Grafika a malba Emanuela Ranného

Kultura - 18.04.2018

TŘEBÍČ (aa) - Grafiku a malbu vystavuje Emanuel Ranný z třebíčského Nehradova u příležitosti svých letošních 75. narozenin v konírně třebíčského zámku. Historik umění Ivo Binder při vernisáži výstavy ve čtvrtek 12. dubna zdůraznil, že Ranný je pokračovatelem imaginativní linie českého výtvarného umění, kterou především v grafice představují velikáni Josef Šíma a Jiří John.

» celý článek

Kolážista Dočekal a jeho Vágní mravnost Červené knihovny

Kultura - 11.04.2018

Třebíč (ap) - V háji (a nad hájem), tak nazval svoji výstavu koláží v Galerii Ladislava Nováka na Subakově ulici v Zámostí třebíčský výtvarník a historik umění Jan Dočekal, který letos v červenci oslaví 75. narozeniny.

» celý článek

Výstava „Třebíčští vetřelci“ je zaměřená na veřejná díla

Kultura - 04.04.2018

TŘEBÍČ (evu) - Na pobočce Městské knihovny Třebíč Borovina probíhá zajímavá výstava fotografií mladého třebíčského studenta - fotografa Petra Cihláře s názvem „Třebíčští vetřelci”. Jsou to fotografie uměleckých děl v třebíčském veřejném prostoru, vzniklé v letech 1965 - 1989. Výstava bude probíhat do 30. dubna a přístupná je v provozních hodinách pobočky. Návštěvníci se mohou přenést díky výstavě do nostalgické nálady a připomenout si jedinečná díla známých umělců. Kdo je Petr Cihlář a jaký je cíl jeho výstavy? Čtěte dál a vše se dozvíte.

» celý článek

Skala: Franta je světový tím, že namaloval porod

Kultura - 23.03.2018

Třebíč (ap) - Premiéra filmu Petra Skaly FRANTA MALÍŘ ČLOVĚKA byla hlavní součástí kulturního podvečera, jenž se 16. března uskutečnil v Expozici Franta a byl připomenutím 88. narozenin třebíčského rodáka, ve Francii žijícího malíře Františka Mertla, podepisujícího svá díla - FRANTA.

» celý článek

Festival dokumentárních filmů Jeden svět začíná právě dnes

Kultura - 16.03.2018

TŘEBÍČ (evu) - Festival se zvučným jménem Jeden svět, který je zaměřený na dokumentární filmy o lidských právech, se opět vrací do Třebíče. Letošní 7. ročník proběhne ve dnech 16. až 18. března v Městské knihovně a nabídne pestrý program včetně předfestivalového happeningu v Kavárně a Vinárně Salsa. Tento rok se festival zaměří na dezinformace a mediální manipulaci, které jsou jedním z největších problémů současného světa. Život v informačním věku na člověka klade vysoké nároky a není lehké rozlišovat, co je pravda a co není.

» celý článek

Dvojité výročí historika a sběratele pohádek

Kultura - 09.03.2018

<<<

Alois Mikyska se narodil 27. května 1918 v Rudíkově do početné rodiny obuvníka. Od roku 1934 se učil ve Velkém Meziříčí knihkupeckým příručím a věnoval se propagaci katolického tisku. Od roku 1936 byl jmenován krajským ústředím propagátorem pro Velké Meziříčí a okolí. O tři roky později svou funkci předal B. Polové a stal se krajským tiskovým jednatelem pro kolportáž katolického tisku na západní Moravě.

» celý článek

Soutěž přehlídky dětského divadla

Kultura - 02.03.2018

TŘEBÍČ (evu) - V letošním roce se koná 47. ročník soutěže Dětská scéna - přehlídka dětského divadla. Okresní přehlídka dětského divadla je postupová přehlídka inscenací dětských divadelních, loutkářských a recitačních souborů. Inscenace jsou vybírány ze školních přehlídek. Hlásit se tedy mohou soubory ze základních škol, ze ZUŠ nebo z okresu Třebíč.

» celý článek

Každé jaro nová kniha Čermákové

Kultura - 16.04.2018

Třebíč (red) - Věř božím mlýnům. Tak se jmenuje šestá generační novela třebíčské spisovatelky Miroslavy Čermákové.

» celý článek

Tvůrci jaroměřického kulturního centra

Kultura - 06.04.2018

Před 340 lety se 23. února 1678 ve Vídni narodil Jan Adam z Questenbergu. Pocházel ze starobylého sasko - anhaltského rodu, který se později přestěhoval do Kolína nad Rýnem. Jaroměřice nad Rokytnou získal jeho děd Gerhard Questenberg (*1580, †1646) v roce 1624 za 50 tisíc zlatých jako konfiskát po Petru Rechenburgovi ze Želetic. Přikoupil i Bohušice, Příštpo a další panství na Moravě a v Rakousku.

» celý článek

Její dědeček k ní přiskočil a usekl jí ruku, a tak utonula

Kultura - 28.03.2018

Třebíč (ap) - Grónské mýty a pověsti, tak zní název výstavy přezvětšených ilustrací Martina Velíška ke knize „Grónské mýty a pověsti“. Knihu z díla dánského polárního badatele Knuda Rasmussena sestavili a přeložili Viola a Zdeněk Lyčkovi. Velíškovy „pekelné“ obrázky k této knize, kterou vydalo v roce 1998 a 2007 nakladatelství Argo, lze nyní spatřit v sále hudebního oddělení třebíčské knihovny.

» celý článek

Žena z roku 1899, příběh o Třebíči

Kultura - 21.03.2018

TŘEBÍČ (pch) - Mezi autory si stále větší oblibu získávají žánry, kdy fiktivní postavu postavíte do reálných kulis. Tak je tomu i v knize Žena z roku 1899 třebíčského autora Milana Krčmáře. Jeho kniha bude pokřtěna v pátek 23. března v 17.30 hodin v městské knihovně.

» celý článek

Michal Spilka vystavuje portréty

Kultura - 14.03.2018

TŘEBÍČ (lm) - Třebíčský výtvarník Michal Spilka v současné době vystavuje své práce v Židovské čtvrti, a to v prostorách kavárny Cafe art. Jak už naznačuje titulek, nyní se Michal ve své tvorbě věnuje intenzivně především portrétům. Soustředí se převážně na známé osobnosti, přes sportovce a umělce až po filmové hvězdy. Obrazy tvoří hlavně tužkou, ale používá také uhel, křídu i měkké pastely. » celý článek

Fotografická kniha o Jaroměřicích

Kultura - 07.03.2018

JAROMĚŘICE NAD ROKYTNOU (aa) - Město vydalo fotografickou knihu, přibližující krásy Jaroměřic, jejich historické architektury, genius loci působiště básníka Otokara Březiny i současný život obyvatel města a okolních obcí.

» celý článek

Koupí obrazu podpoříte potřebné

Kultura - 27.02.2018

Třebíč (ap) - Kresby, obrazy či fotografie známých umělců jako je Laco Garaj, Zdeněk Šplíchal, Milan Nestrojil či Boris Kjulleněn, ale i díla začínajících umělců mohou návštěvníci spatřit na výstavě charitativního projektu DARUJ DVAKRÁT, která v současné době probíhá v Městské knihovně v Třebíči na Hasskově ulici v klubovně dospělého oddělení.

» celý článek


Archiv zpráv