Horácké noviny
Téma:

Do seznamu laureátů nejvyšších ocenění Kraje Vysočina přibylo 12 jmen

Kultura - 13.11.2019

JIHLAVA (red) - Dvanáct mimořádných osobností si dnes v Horáckém divadle v Jihlavě převzalo z rukou hejtmana Jiřího Běhounka nejvyšší ocenění Kraje Vysočina v podobě kamenné, skleněné a dřevěné medaile. Nejčestnější kamenná medaile za celoživotní přínos patří pro letošní rok Ludmile Kameníkové, která zasvětila svůj profesní život výzkumu v oblasti šlechtění brambor, máku a kmínu, dále spisovatelce a publicistce Ludmile Klukanové a také malíři a sochaři Františku Mertlovi. „Významné osobnosti Vysočiny oceňujeme letos už po dvanácté a za tu dobu jsem měl tu čest předat medaili více než stovce skvělých lidí. Za každým jménem se vždy skrývá jedinečný životní příběh, který může být inspirací pro ostatní,“ uvedl na slavnostním večeru hejtman Jiří Běhounek. » celý článek


Třebíčští mladíci dobývají hudební svět

Kultura - 08.11.2019

TŘEBÍČ - Gender Question je hudební uskupení z Třebíče a hraje autorskou tvorbu s českými texty. Žánrově ji můžeme zařadit mezi punk/alternative nebo pop-punk. Kluci často sami o sobě říkají, že hrají skoro-punk. Věkový průměr členů kapely osciluje na dvacítce. Jsou plní elánu a chuti dokázat mnohé nejen posluchačům, ale hlavně sami sobě.

» celý článek

Folkový špíz slaví se Žalmanem

Kultura - 30.10.2019

NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU (red) - Jubilejní 20. ročník festivalu Folkový špíz se uskuteční v sobotu 2. listopadu v Náměšti nad Oslavou.

» celý článek

Sedmdesáté výročí úmrtí básníka Vysočiny

Kultura - 23.10.2019

František Halas se narodil 3. října 1901 v brněnských Husovicích do rodiny textilního dělníka Františka Halase. Jako osmiletému mu zemřela matka. Otec se s rodinou přestěhoval do Svitávky u Blanska, a po roce se znovu oženil. Zpět do Brna se Halasovi přestěhovali v r. 1914 a František začal chodit na husovickou měšťanku. Po jejím ukončení nastoupil v r. 1916 jako učeň do Píšova knihkupectví na České ulici. V té době byl otec na frontě a František zatím živořil s babičkou v Brně. Po válce (1919-1921) dělal příručího v knihkupectví S. Kočího v Brně a pak se stal (1922-1924) výpomocným úředníkem Úrazové pojišťovny.

» celý článek

Ikona je obraz, který se nemaluje, nýbrž píše

Kultura - 16.10.2019

TŘEBÍČ (ap) - Ikona je zobrazení Krista, Bohorodičky, andělů, světců a dalších duchovníchfenoménů v pravoslaví. Ikony jsou neopakovatelné svým duchovním obsahem i výtvarným stylem. Ikonopisci se řídili a řídí jinými motivy a přístupy k umění, než jsou dnes běžné. Kanonicky vytvořená ikona má za úkol podat prostřednictvím obrazu pravdu o záchraně člověka pro věčný život v Bohu napříč prostorem a časem.

» celý článek

Román zachycuje vraždy v třebíčském mlýně

Kultura - 10.10.2019

TŘEBÍČ (red) - Celá Třebíč byla tehdy na nohou - a do- dnes se vlastně neví, co se tehdy stalo. Na sklonku 1. světové války se v třebíčském Kohnově mlýně odehrálo několik vražd, na něž se přišlo až v roce 1925. Rozsáhlé vyšetřování však jejich objasnění nepřineslo. Dokázány byly pouze dvě, ve skutečnosti jich však mohlo být mnohem více. Oněmi dvěma zavražděnými byli třebíčští bratři Poličtí, ve mlýně však možná bylo kromě nich zabito až osm haličských Židů.

» celý článek

Novák používal i metody drippingu

Kultura - 02.10.2019

TŘEBÍČ (ap) - Výstava, věnovaná třebíčskému pedagogovi, básníku, výtvarníku a překladateli Ladislavu Novákovi, potrvá ještě do 6. října v konírně třebíčského zámku. Muzeum Vysočiny Třebíč k výstavě připravilo i bohatý doprovodný program. Vážní zájemci o Novákovo dílo se tak mohli například ve čtvrtek 26. září zúčastnit komentované prohlídky výstavy pro veřejnost.

» celý článek

Jan Kafka fotografuje panoptikum, nazvané Svět

Kultura - 25.09.2019

TŘEBÍČ - „Panoptikum svět aneb Už je tomu 180 let“, tak zní rýmující se název výstavy barevných fotografií Jana Kafky, která byla ve čtvrtek minulý týden zahájena v galerii Tympanon třebíčského zámku.

» celý článek

Výročí milovníka lidové tradice a obdivovatele sportu

Kultura - 04.11.2019

Jan Bohuslav Bureš se narodil 6. listopadu 1909 v Poličce. Jeho otec pracoval jako skladník na dráze, matka v tkalcovně. Dětství prožil v Poličce, kde také v letech 1922-1930 studoval na gymnáziu. Své první básnické pokusy uveřejňoval již jako student poličského gymnázia v Kvintánských listech, v oficiálním tisku debutoval pod pseudonymem Spartakus v časopise Kohoutek.

» celý článek

Vyšívané „kuchařky“ pomáhaly vytvářet útulný domov

Kultura - 29.10.2019

ČERVENÁ LHOTA (ap) - Domácnost našich babiček, tak zněl název doprovodné expozice k výstavě zahrádkářských výpěstků, která se konala minulou neděli v Červené Lhotě.

» celý článek

BAGR pokřtí CD

Kultura - 18.10.2019

TŘEBÍČ (red) - Kapela BAGR vydává své již 16.profilové album, tentokrát pod názvem „Holka“. Po třech letech studiového půstu přichází na svět jedenáct skladeb, na kterých se podílelo několik sestav muzikantů.

» celý článek

Kjulleněn a Tasovský v sochařském Brně

Kultura - 14.10.2019

BRNO/TŘEBÍČ/NÁMĚŠŤ N./OSL. - Restaurátor, malíř a dřevořezbář Boris Kjulleněn z Třebíče a umělecký kovář Pavel Tasovský z Náměště nad Oslavou jsou dva výtvarníci z našeho regionu, o jejichž díle také pojednává právě vydaná kniha „Sochařské Brno 1989 - 2019“.

» celý článek

V muzeu vystavují Kapinusovi žáci

Kultura - 07.10.2019

JAROMĚŘICE NAD ROKYTNOU (ap) - Výstava obrazů a kreseb žáků jaroměřického pedagoga a výtvarníka Josefa Kapinuse je v těchto dnech přístupná v Muzeu Otokara Březiny.

» celý článek

Dva malíři z Příštpa: Na křižovatce

Kultura - 27.09.2019

JAROMĚŘICE NAD ROKYTNOU (ap) - „Na křižovatce“, tak nazvali svoji výstavu původem holandský výtvarník Walther H. J. Smeitink-Mühlbacher, usazený v Příštpě, a ukrajinský akademický malíř, grafik a designér Sergej Biba. Oba jsou přátelé a zahraničními členy Umělecké besedy slovenské. Zájemci o různé podoby současné malby si expozici jejich obrazů mohou prohlédnout v jaroměřickém barokním Špitálu.

» celý článek

Umělečtí kováři z Vysočiny slavně zvítězili v Itálii

Kultura - 23.09.2019

TOSKÁNSKO (ap) - Veni, vidi, vici (Přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem). Toto Caesarovo prohlášení mohla směle citovat skupina uměleckých kovářů z různých vesniček Vysočiny, kteří se letos poprvé vydali do Itálie na prestižní mezinárodní soutěž ve svém řemesle - a hned v ní zvítězili.

» celý článek


Archiv zpráv