Horácké noviny
Téma:

K dvaadevadesátinám Věry Mikuláškové

Kultura - 04.06.2020

Narodila se v Třebíči 21. června 1928 do rodiny městského zaměstnance Roberta Trojana a jeho ženy Riny (italská zkratka pro jméno Caterina, vzácně užívaná i jako křestní jméno) a nikoli v Brně, jak se někdy uvádí. » celý článek


Rudolf Fišer: Čtení o Třebíči

Kultura - 28.05.2020

TŘEBÍČ (mach) - Městské kulturní středisko vydalo novou knihu svého dlouholetého spolupracovníka, historika Rudolfa Fišera. V osmi kapitolách přibližuje čtenářům ty největší zajímavosti z historie města. Nová kniha se ale od těch předchozích v mnohém liší. Má být jakýmsi souhrnem dosavadní Fišerovy publicistické práce, věnované Třebíči a je zpracována tak, aby oslovila nejen odbornou veřejnost, ale hlavně běžné čtenáře.

» celý článek

Za starými kočárky na Starou radnici

Kultura - 14.05.2020

NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU (mach) - Městské kulturní středisko zve na znovuotevřenou výstavu, věnovanou kočárkům ze soukromé sbírky paní Boženy Dvořákové z Jihlavy. Vernisáž proběhla již v polovině února, ale průběh výstavy přetnul nouzový stav. Z toho důvodu je nyní výstava prodloužena.

» celý článek

Oslava narozenin malíře Franty se odkládá

Kultura - 28.04.2020

VENCE/PRAHA (ap) - Oficiální oslava devadesátin třebíčského rodáka, malíře a sochaře Františka Mertla (16. března 1930) se vzhledem k nejasné situaci v Česku i v zahraničí odkládá na podzim.

» celý článek

Sochy se vrátí na podzim

Kultura - 20.04.2020

NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU (mach) - Hlavní turistická sezóna na našich hradech a zámcích se s ohledem na nouzový stav odkládá na neurčito. To ale neznamená, že se tam zcela zastavil život. Na náměšťském zámku finišuje generální úklid a minulý týden byly do restaurátorské dílny odvezeny všechny plastiky ze vstupního mostu.

» celý článek

Když na můj obraz zaťukáte, uslyšíte dunění plechu

Kultura - 02.04.2020

JAROMĚRICE NAD ROKYTNOU (aa) - Expozice vitráží Miluše Čechové a kovářských prací Lukáše Rygla v jaroměřickém Špitálu je jednou z mnoha výstav, zrušených kvůli rozšíření nákazy koronavirem. Výstava, zahájená 5. března, byla prakticky vzápětí uzavřena a trvat má do 30. dubna. Jestli ji však bude možné ještě vidět, to je otázka, bude záležet na vládních rozhodnutích v boji s pandemií. A protože tvorbě Miluše Čechové jsme v Horáckých novinách věnovali už nejeden článek, přibližujeme expozici rozhovorem s druhým z vystavujících autorů, Lukášem Ryglem.

» celý článek

Epopej bude v Moravském Krumlově už letos

Kultura - 17.03.2020

MORAVSKÝ KRUMLOV (pch) - Krátce po uzávěrce tohoto vydání Horáckých novin zasedlo zastupitelstvo Moravského Krumlova, aby rozhodlo o vítězi výběrového řízení na úpravy moravskokrumlovského zámku. Jde tady cca o 52 milionů korun.

» celý článek

Zvyky a tradice na Podhorácku

Kultura - 12.03.2020

TŘEBÍČ (mach) - České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Kraj od kraje se výrazně liší. Centrum tradiční lidové kultury na Cyrilometodějské ulici v Třebíči právě otevřelo veřejnosti výstavu, jejímž cílem je zmapování těch nejvýraznější obyčejů a zvyklostí na Vysočině.

» celý článek

Suchardova druhá povídková knížka: Ryby v soli

Kultura - 21.05.2020

HROTOVICE (ap) - Ryby v soli, takový název zvolil pro svoji druhou povídkovou knihu, inspirovanou prostředím Islandu, hrotovický cestovatel a fotograf Jan Sucharda. Kniha formátu 115 x 155 mm, se 136 stranami, vázaná v tvrdých deskách a s laminovaným potahem vyjde 1. června.

» celý článek

Sto čtyřicáté výročí Herberta Masaryka

Kultura - 06.05.2020

Málo známý malíř se narodil 1. května 1880 ve Vídni jako druhé dítě tehdejšího docenta vídeňské univerzity Tomáše Garrigua Masaryka. Vyrůstal ve vzdělaném a svobodomyslném prostředí. Umění ho přitahovalo již od mládí a sám se brzy začal věnovat malbě. Jeho umělecký růst ovlivnil otcův přítel malíř Hanuš Schweiger.

» celý článek

Ranný již dokončil bibliofilii k sedmasedmdesátinám

Kultura - 24.04.2020

TŘEBÍČ-NEHRADOV (ap) - Bibliofilské vydání 77. sonetu Williama Shakespeara v anglickém originále i s českým překladem profesora Martina Hilského, z tvůrčí dílny třebíčského grafika Emanuela Ranného, je již zcela dokončeno. Zbývá jen nezbytný podpis M. Hilského v tiráži bibliofilského tisku.

» celý článek

Historie a současnost města ve fotografii

Kultura - 14.04.2020

NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU (mach) - Srdce nejednoho pamětníka, pocházejícího z malebného městečka nad řekou Oslavou, zaplesá. V současné době je v přípravě nová knižní publikace, která čtenářům nabídne fotografické srovnání doby dávno minulé se současností a popisem historie několika desítek míst z různých koutů města.

» celý článek

John a Boštík psali nekonečnou řádku jmen zavražděných Židů

Kultura - 30.03.2020

JIHLAVA (ap) - Ukázka nápisu z Pinkasovy synagogy v Praze je artefaktem, který se svou povahou vymyká z celého díla výtvarníka Jiřího Johna, s jehož tvorbou a dílem jeho manželky Adrieny Šimotové se můžeme seznámit na (snad jen dočasně) uzavřené výstavě v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě.

» celý článek

Památce významného moravského historika

Kultura - 13.03.2020

Lubomír Emil Vilém Havlík se narodil se 30. srpna 1925 ve Znojmě. Středoškolská studia zahájil na reálném gymnáziu v rodišti, ale po záboru pohraničí dokončoval studium v Kroměříži. Jako totálně nasazený kopal zákopy pro wehrmacht. Maturoval až po osvobození a zapsal se na Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity. Studoval historii, prehistorii, filosofii a angličtinu.

» celý článek

Proto prosím - TIŠE PO NÁMĚSTÍ

Kultura - 05.03.2020

TŘEBÍČSKO (ap) - „Smírčí dobou“, tak nazval připravovanou výstavu svých perokreseb v „Galerii Na Hradě“ Lékařské fakulty v Hradci Králové Jiří Jun, jehož život výtvarníka oddělení podnikové propagace byl spjat i s obuvnickou a punčochárenskou továrnou v Třebíči-Borovině.

» celý článek


Archiv zpráv