Horácké noviny
Téma:

Zkrocení zlé ženy po vídeňsku

Kultura - 21.02.2019

TŘEBÍČ (red) - Český divadelní spolek působí ve Vídni v různých formách již od roku 1881. Pro publikum doma v Rakousku i v České republice nastudovali jeho členové klasickou divadelní komedii Williama Shakespeara Zkrocení zlé ženy. Soubor tuto klasickou komedii uvádí s velkým úspěchem již několikátou sezónu. Před třemi lety se souboru dostalo té cti hostovat na tradičním divadelním festivalu Jiráskův Hronov. » celý článek


Budkov je rodištěm významného legionáře Brychty

Kultura - 19.02.2019

BUDKOV (ap) - Legionář Antonín Brychta (nar. 1896) pocházel z Budkova. Narodil se v domě, patřícímu k areálu bývalého panského dvora. Rukoval na východní frontu a v roce 1917 vstoupil do legií. Byl oceněn Řádem Sokola.

» celý článek

Filippovové Ohrada pro jednorožce

Kultura - 12.02.2019

TŘEBÍČ - Výstava nazvaná „Příběhy velkých formátů“ představuje v těchto dnech v Galerii Malovaný dům aktuální podobu díla brněnské akademické malířky a grafičky Marie Filippovové.

» celý článek

Donutil bude mít v Třebíči bustu

Kultura - 04.02.2019

TŘEBÍČ (red) - Ve středu 6. února se před one man show představením vynikajícího herce a baviče Miroslava Donutila odehraje v třebíčském divadle Pasáž malá slavnost.

» celý článek

Kapela UDG oslaví své kulaté výročí v Třebíči

Kultura - 28.01.2019

TŘEBÍČ (red) - Nepoužitelní polobozi, to v překladu znamená zkratka kapely UDG, která jarním turné odstartuje oslavu dvacátého výročí svého vzniku. Od února do dubna se na ně mohou těšit fanoušci ve velkých klubech a kulturních domech po celé České republice. V celkem šestnácti městech čeká na všechny příchozí speciální narozeninová koncertní show. Prověřené pecky jako „Kurtizána“, „Hvězdář“ nebo „Buď a nebe“ i zbrusu nové písně zazní 2. března v Roxy Clubu Třebíč v 19 hodin.

» celý článek

Výstava zmapuje život polských Židů

Kultura - 17.01.2019

TŘEBÍČ (mach) - Za účasti zástupkyně ředitele Polského institutu v Praze Laury Trebel-Gniazdowské bude v Zadní synagoze třebíčské židovské čtvrti koncem ledna slavnostně otevřena výstava, věnovaná polským Židům.

» celý článek

Jun: Někdy je dobré vymezený prostor překročit

Kultura - 11.01.2019

TŘEBÍČ/CHODOV - Jsem dobrodruhem samoty, ticha a trpělivosti, říká o sobě výtvarník Jiří Jun (1942). Tento vynikající kreslíř je jedním z Mistrů současnosti, kteří kresbu povýšili na definitivní výtvarné dílo. Jun, rodák z Vysočiny, nyní pracuje na kresbě, vyjadřující jeho úvahy o stádu a stádnosti.

» celý článek

Hana Brymová: I pochvala mě potěší

Kultura - 03.01.2019

Třebíč (mič) - Když se řekne Brym, lidé z Třebíče a okolí si vybaví knihkupectví, které manželé Brymovi provozovali na Karlově náměstí. Paní Hana ale ani po jeho uzavření nesložila ruce do klína. Ještě za jeho existence se začala věnovat výrobě bižuterie. Je to její velká radost. Nejedna žena má doma její korálky nebo krásný přívěsek. Požádali jsme ji o krátký rozhovor.

» celý článek

Svatba mezi knihami? V Třebíči je to možné

Kultura - 15.02.2019

TŘEBÍČ (mach) - Snad každá žena jednou zatouží obléci svatební šaty a zažít jeden z nejkrásnějších dnů svého života. Den, kdy se vše točí kolem ní, nevěsty. Perfektní účes, make-up, střevíčky, doplňky, ale hlavně ty správné šaty. Dost možná za tu touhu může ta malá holčička v nás, která si s kamarádkami hrávala na princezny a doma potají zkoušela maminčin plesový šatník a boty na vysokém podpatku. Šoupavým krokem ve vykasaných šatech se pak se zalíbením prohlížela v zrcadle a přála si být dospělou…

» celý článek

Kalinovy chlapce připomenou lístky železného stromu

Kultura - 08.02.2019

Třebíč (ap) - Pamětní síň Antonína Kaliny v třebíčském Zámostí bude rozšířena o dvě místnosti. Dominantou nově koncipované stálé expozice tohoto třebíčského rodáka a zachránce židovských dětí bude kovový Strom života se jmény chlapců, vyrytými na kovových listech, vznikající od dubna loňského roku.

» celý článek

Tesaři, stavitelé, architekti a Spitfire

Kultura - 30.01.2019

Třebíč (aa) - Zásadní stavby, realizované třebíčským rodem architektů a stavitelů Herzánů, představuje výstava s názvem Herzán: Stavitelský rod z Třebíče. Expozici v konírně třebíčského zámku připravil Národní památkový ústav, který tak vědecky zpracoval historii rodiny, jež se významně podílela na utváření moderního obrazu města Třebíče.

» celý článek

Sté výročí Ladislava Mňačka

Kultura - 21.01.2019

Ladislav Mňačko, asi nejpřekládanější slovenský spisovatel, se narodil 29. ledna 1919 ve Valašských Kloboukách. Dětství a mládí však prožil ve slovenském Martině, kde byl jeho otec poštmistrem. V řadách partyzánů se zúčastnil druhé světové války.

» celý článek

Vysočina na Regiontour

Kultura - 15.01.2019

BRNO (red) - Rok Vysočiny Filmové, nejen filmová místa, ale také památky, čistou přírodu a významné společenské a sportovní akce bude na dvanácti veletrzích cestovního ruchu propagovat krajská příspěvková organizace Vysočina Tourism. Veletržní sezónu 2019 odstartoval začátkem tohoto týdne nizozemský veletrh Vakantiebeurs v Utrechtu, dnes začíná ve Vídni Ferienmesse a prvním českým veletrhem, kde se Vysočina představí, bude GO - REGIONTOUR Brno. Výstaviště v moravské metropoli se otevře 17. ledna a Vysočina bude po celé čtyři dny součástí stánku CzechTourism.

» celý článek

V Třebíči uvidíme film, natáčený na Třebíčsku

Kultura - 10.01.2019

Meziříčko (ap) - „Co je to za pěknou muziku?“ -,,No přece hymna, vole!“ Tak zní jedna nezapomenutelná hláška z filmové komedie Samotáři z roku 2000, jejíž volné pokračování natáčeli filmaři loni ve Skalákově mlýně u Meziříčka, na Dalešické přehradě, v České Kanadě třeba i v Bulharsku. Režisérkou filmu je Olga Dabrowská a v jeho hvězdném obsazení uvidíme Ivanu Chýlkovou, Vandu Hybnerovou, Tomáše Hanáka, Pavla Řezníčka, Jaroslava Plesla, Kláru Pollertovou-Trojanovou, výtvarníka Davida Černého a další. Film „Cena za štěstí“ promítá Kino Pasáž v Třebíči od pondělí 14. ledna do středy 16. ledna.

» celý článek

Ranný: Přátele považuji za obohacení svého života

Kultura - 20.12.2018

Třebíč-Nehradov - Další úspěšný rok má za sebou třebíčský grafik Emanuel Ranný (1943). Výstavu, dokládající jeho přátelství a spolupráci s významnými literáty, uspořádal v létě rajhradský Památník písemnictví na Moravě. Ranný také vystavoval na společných výstavách v Rakousku, v Jihlavě, samostatně v Třebíči a s bratrem Michalem nyní i v Praze. Na trienále grafiky v makedonské Bitole získal letos Emanuel Ranný cenu za Pozoruhodný přínos světové grafice.

» celý článek


Archiv zpráv