Horácké noviny
Téma:
Autor obrazu: Libor Matoušek
(foto: )

Open Per4mance aneb Kováři vystavují se sprejery

Kultura - 25.05.2017

Sem napište úvodní Třebíč (ap) - Obrazy malované klasicky na plátně olejovými barvami, ale i obrazy vytvářené kovářem, fotografie a třeba i sochu-objekt najde zájemce o výtvarné umění na výstavě Open Per4mance. Po letech, kdy výstava probíhala v prestižních prostorách jízdárny třebíčského zámku, najdeme letos tento salon z děl deklarovaných nezávislých autorů v chodbovitém interiéru schodištěm stoupající, stále ještě zánovní, Galerie Tympanon, do které se vstupuje přes nádvoří zámku.odstavec zprávy » celý článek


Královské město Jemnice má dodnes krunýř z kamene

Kultura - 22.05.2017

Jemnice (ap) - „Protože věrný náš Petr, správce bítovské provincie má opevnit město Jemnice. A pokud by neměl dostatek na všechny úhrady. My dáváme k svobodnému prodeji újezd Lovětín Floriánovi, opatovi kláštera Louka,“ píše se mj. v „opevňovací listině“ Přemysla Otakara I. z roku 1227. Letošní 790. výročí vydání této listiny se stalo důvodem k uspořádání čtrnáctidenní výstavy ve vestibulu Kulturního domu v Jemnici, kterou připravily Muzejní spolek Jemnice a město Jemnice.

» celý článek

Po čtrnácté děti nadělovaly dětem v Třebíči

Kultura - 15.05.2017

Třebíč (dd) - K jarním kulturním zážitkům patří bezesporu benefiční koncert Děti dětem. V Třebíči se letos konal již po čtrnácté a jako pokaždé přinesl něco jiného, zvláštního. Marně byste ho hledali v Pasáži, kde za ta léta býval nejčastěji. Letos se přesunul do krásných prostor Kamenného sálu třebíčského zámku.

» celý článek

Bretonovu koláž spatříte v Mohelenském mlýně

Kultura - 11.05.2017

Mohelno (ap) - Koláž zakladatele a hlavního teoretika surrealismu, francouzského básníka a prozaika André Bretona (1896 - 1966), která je svého druhu relikvií Galerie Čertův ocas, mohou zájemci o výtvarné umění spatřit v Mohelenském mlýně. Koláž věnovala skupině Stir up Bretonova dcera. Dílo adjustované i s průvodním dopisem a poštovní obálkou s několika známkami, pověšené na šedých dveřích, je součástí vzpomínkové instalace na již zemřelé surrealisty skupiny Stir up v přízemí galerie.

» celý článek

Sedlářství už je také zanikajícím řemeslem

Kultura - 27.04.2017

Třebíč (aa) - Ukázky sedlářství byly jednou z nových stálých muzejních expozic, které si mohli zájemci minulou sobotu prohlédnout ve výstavních síních třebíčského Předzámčí. Expozice, nazvaná Za řemesly minulosti, tak vhodně doplňovala řemeslný jarmark současných rukodělných tvůrců, kteří předváděli pletení košíků, výrobu dlabaných dřevěných misek, skleněných šperků a třeba i placek.

» celý článek

Obrazy Legem a hudbou malované

Kultura - 20.04.2017

Třebíč (ap) - Neobvykle výpravnými názvy se vyznačují obrazy Paula Ewerta, jejichž výstava, nazvaná Jarní variace v různých formátech, byla v úterý zahájena v Galerii Ladislava Nováka, nacházející se v bývalém třebíčském židovském městě.

» celý článek

Velikonoce jako zlomový čas

Kultura - 10.04.2017

Třebíč (red) - Sochařské objekty „Trnová koruna“ a „Církev“ třebíčského výtvarníka Zdeňka Šplíchala můžeme spatřit v kryptě třebíčské baziliky sv. Prokopa a P. Marie. Jsou dobrou příležitostí k zastavení a úvahám o smyslu lidského života. Požádali jsme proto umělce o jeho vlastní meditaci nad velikonočním časem.

» celý článek

Zámeckou jízdárnou duněla Afrika, Franta si spokojeně podupával do rytmu

Kultura - 03.04.2017

Třebíč (hu) - zcela mimořádná akce se konala ve čtvrtek v pozdním odpoledni v zámecké jízdárně třebíčského zámku. Vernisáž výstavy Franta ve sbírkách českých soukromých sběratelů byla hlubokým kulturním zážitkem po všech stránkách. Slavnostního otevření se účastnil i Mistr František Mertl s chotí. Jako vyjádření úcty připravili pořadatelé překvapení v podobě dunících bubnů, evokujících milovanou Mertlovu divokou Afriku. Do bubnů bušili Pavel Fajt a Ladislav Šiška.

» celý článek

Divokej Bill spouští vlnu Tsunami! Kapela vyráží na turné už příští týden

Kultura - 19.05.2017

PRAHA, TŘEBÍČ (red) - Čtyřleté čekání na novou, v pořadí sedmou řadovku Divokýho Billa, skončilo. Album s názvem Tsunami vyšlo v pátek 5. května, následně pak - vůbec poprvé v historii kapely - také na LP! Leccos z novinky pak samozřejmě zazní i na nadcházejícím turné. To startuje 25. května v Plzni, čítá celkem 23 zastávek napříč republikou a kapela ho zakončí 2. září v domovských Úvalech. Jako host turné se představí kapela Poletíme?.

» celý článek

V Salse můžete pohlédnout zblízka

Kultura - 11.05.2017

Třebíč (red) - A to nejen na dno sklenky vína, nebo šálku kávy, ale od pátku 12. května také na fotografie Jana Uhra. Po výstavách Les a Louka přichází s fotografiemi, které logicky zapadají do fotografovy největší oblasti zájmu - přírody. Tentokrát se však nesoustředí na jedno téma. » celý článek

Kerndl: Malý průvodce krajinou snů

Kultura - 04.05.2017

Mohelno - Vernisáží výstavy kolorovaných kreseb a artlepů Lubomíra Kerndla byla na 1. máj zahájena 12. sezona galerie Čertův ocas, prezentující převážně díla autorů surrealistické skupiny Stir Up v Mohelském mlýně. Výstava nese název Malý průvodce krajinou snů a potrvá po celou letošní sezonu až do konce července.

» celý článek

Proměňovali banální v zázračné

Kultura - 24.04.2017

Třebíč (ap) - Na léta přátelství a intenzivní tvůrčí spolupráce třebíčského básníka Ladislava Nováka a Jiřího Koláře je zaměřena nová stálá expozice Galerie Ladislava Nováka v třebíčském Zámostí. Slavnostní zahájení obnovené expozice se uskuteční zítra v 17 hodin v Zadní synagoze bývalého židovského města v Třebíči.

» celý článek

Kjulleněn vyřezal madony i nakreslil Marylin

Kultura - 16.04.2017

Jaroměřice nad Rokytnou (ap) - Skutečnou výtvarnou všehochutí je výstava kreseb, maleb a sochařských prací, kterou se v jaroměřickém Špitále prezentuje třebíčský akademický malíř Boris Kjulleněn.

» celý článek

Pivovarské sklepy jsou novou kulturní památkou

Kultura - 06.04.2017

ŽELETAVA (kv) - Starý hrad v Želetavě je kulturní památkou takřka padesát let. Jde o stavbu, která od poloviny 16. století sloužila jako panský pivovar. A co by to bylo za pivovar bez pořádných sklepů. Jenže na sklepení, které k hradu historicky a funkčně přináleželo, se v rámci památkové ochrany zapomnělo. Kulturní památkou se sklepení stalo až nyní.

» celý článek

Příští kytara už bude z titanu, říká jejich stavitel

Kultura - 30.03.2017

Jiří Kratochvíl, mezi přáteli a kamarády známý pod přezdívkou Šulec, je podnikavý kutil, který se dle mého názoru nebojí žádné výzvy. Intenzivně se věnuje zámečnické a pasířské práci, jak umělecké, tak užité. Poslední jeho počiny jsou dosti zajímavé. Začal vyrábět kovové kytary. A jestli jsou funkční? Ano, skvěle hrají. Jirka vyrobil už třetí.

» celý článek


Archiv zpráv