Horácké noviny
Téma:

Hle, co způsobil pes Ben

Kultura - 04.12.2019

JAROMĚŘICE NAD ROKYTNOU (ap) - Výstava dřevořezeb a soch jaroměřického autora Jiřího Kafuňka, nazvaná „Krása dřeva“, probíhá v barokní budově tamního Špitálu. » celý článek


Písně Vrbovýho proutku v podání filharmoniků

Kultura - 29.11.2019

TŘEBÍČ/PRAHA (ap) - Často drsné eskymácké písně jsou plné kajaků, harpun, oštěpů, útočících ledních medvědů, kvílejícího větru, strašlivé zimy, nemocí a hladu. V polovině 60. let minulého století jejich bezprostřednost a syrovost do češtiny převedl třebíčský básník a výtvarník Ladislav Novák (1925 - 1999). Autor je vydal v knize překladů nazvané Písně Vrbovýho proutku. Novákova kniha se nyní dočkala i zhudebnění a ve světové premiéře ji coby orchestrální skladbu zahrála Česká filharmonie.

» celý článek

Večer plný vítězného nonsensu

Kultura - 22.11.2019

TŘEBÍČ (ap) - Křest nové básnické sbírky třebíčského experimentálního básníka, výtvarníka a performerka Miroslava Koupila, nazvané Groteskavárna, se konal v pátek 15. listopadu v 17 hodin v sále hudebního oddělení třebíčské městské knihovny na Hasskově ulici.

» celý článek

Do seznamu laureátů nejvyšších ocenění Kraje Vysočina přibylo 12 jmen

Kultura - 13.11.2019

JIHLAVA (red) - Dvanáct mimořádných osobností si dnes v Horáckém divadle v Jihlavě převzalo z rukou hejtmana Jiřího Běhounka nejvyšší ocenění Kraje Vysočina v podobě kamenné, skleněné a dřevěné medaile. Nejčestnější kamenná medaile za celoživotní přínos patří pro letošní rok Ludmile Kameníkové, která zasvětila svůj profesní život výzkumu v oblasti šlechtění brambor, máku a kmínu, dále spisovatelce a publicistce Ludmile Klukanové a také malíři a sochaři Františku Mertlovi. „Významné osobnosti Vysočiny oceňujeme letos už po dvanácté a za tu dobu jsem měl tu čest předat medaili více než stovce skvělých lidí. Za každým jménem se vždy skrývá jedinečný životní příběh, který může být inspirací pro ostatní,“ uvedl na slavnostním večeru hejtman Jiří Běhounek.

» celý článek

Výročí milovníka lidové tradice a obdivovatele sportu

Kultura - 04.11.2019

Jan Bohuslav Bureš se narodil 6. listopadu 1909 v Poličce. Jeho otec pracoval jako skladník na dráze, matka v tkalcovně. Dětství prožil v Poličce, kde také v letech 1922-1930 studoval na gymnáziu. Své první básnické pokusy uveřejňoval již jako student poličského gymnázia v Kvintánských listech, v oficiálním tisku debutoval pod pseudonymem Spartakus v časopise Kohoutek.

» celý článek

Vyšívané „kuchařky“ pomáhaly vytvářet útulný domov

Kultura - 29.10.2019

ČERVENÁ LHOTA (ap) - Domácnost našich babiček, tak zněl název doprovodné expozice k výstavě zahrádkářských výpěstků, která se konala minulou neděli v Červené Lhotě.

» celý článek

BAGR pokřtí CD

Kultura - 18.10.2019

TŘEBÍČ (red) - Kapela BAGR vydává své již 16.profilové album, tentokrát pod názvem „Holka“. Po třech letech studiového půstu přichází na svět jedenáct skladeb, na kterých se podílelo několik sestav muzikantů.

» celý článek

Kjulleněn a Tasovský v sochařském Brně

Kultura - 14.10.2019

BRNO/TŘEBÍČ/NÁMĚŠŤ N./OSL. - Restaurátor, malíř a dřevořezbář Boris Kjulleněn z Třebíče a umělecký kovář Pavel Tasovský z Náměště nad Oslavou jsou dva výtvarníci z našeho regionu, o jejichž díle také pojednává právě vydaná kniha „Sochařské Brno 1989 - 2019“.

» celý článek

Koupí výtvarného díla podpoříte potřebné

Kultura - 27.11.2019

TŘEBÍČ (ap) - Kresby, grafiky, obrazy či fotografie v Třebíči známých umělců jako je Zdeněk Šplíchal, Boris Kjulleněn, dánský rodák Lars Wiinblad Jensen či hudebník a malíř Pavel Hlaváč, ale i díla začínajících umělců, mohou návštěvníci spatřit a koupit na čtvrté prodejní výstavě charitativního projektu DARUJ DVAKRÁT, která v současné době probíhá v zelené klubovně městské knihovny v Hasskově ulici v Třebíči.

» celý článek

Dva kalendáře vodařů jsou poctou vodě

Kultura - 18.11.2019

TŘEBÍČ (ap) - Nástěnný kalendář pro rok 2020, nazvaný „Voda a lidé, partneři pro život“, vydala jako každý rok Vodárenská akciová společnost (VAS). Kalendář zaujme barevnými fotografiemi krajinných motivů z regionu Vysočiny, orientovanými na výšku.

» celý článek

Třebíčští mladíci dobývají hudební svět

Kultura - 08.11.2019

TŘEBÍČ - Gender Question je hudební uskupení z Třebíče a hraje autorskou tvorbu s českými texty. Žánrově ji můžeme zařadit mezi punk/alternative nebo pop-punk. Kluci často sami o sobě říkají, že hrají skoro-punk. Věkový průměr členů kapely osciluje na dvacítce. Jsou plní elánu a chuti dokázat mnohé nejen posluchačům, ale hlavně sami sobě.

» celý článek

Folkový špíz slaví se Žalmanem

Kultura - 30.10.2019

NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU (red) - Jubilejní 20. ročník festivalu Folkový špíz se uskuteční v sobotu 2. listopadu v Náměšti nad Oslavou.

» celý článek

Sedmdesáté výročí úmrtí básníka Vysočiny

Kultura - 23.10.2019

František Halas se narodil 3. října 1901 v brněnských Husovicích do rodiny textilního dělníka Františka Halase. Jako osmiletému mu zemřela matka. Otec se s rodinou přestěhoval do Svitávky u Blanska, a po roce se znovu oženil. Zpět do Brna se Halasovi přestěhovali v r. 1914 a František začal chodit na husovickou měšťanku. Po jejím ukončení nastoupil v r. 1916 jako učeň do Píšova knihkupectví na České ulici. V té době byl otec na frontě a František zatím živořil s babičkou v Brně. Po válce (1919-1921) dělal příručího v knihkupectví S. Kočího v Brně a pak se stal (1922-1924) výpomocným úředníkem Úrazové pojišťovny.

» celý článek

Ikona je obraz, který se nemaluje, nýbrž píše

Kultura - 16.10.2019

TŘEBÍČ (ap) - Ikona je zobrazení Krista, Bohorodičky, andělů, světců a dalších duchovníchfenoménů v pravoslaví. Ikony jsou neopakovatelné svým duchovním obsahem i výtvarným stylem. Ikonopisci se řídili a řídí jinými motivy a přístupy k umění, než jsou dnes běžné. Kanonicky vytvořená ikona má za úkol podat prostřednictvím obrazu pravdu o záchraně člověka pro věčný život v Bohu napříč prostorem a časem.

» celý článek

Román zachycuje vraždy v třebíčském mlýně

Kultura - 10.10.2019

TŘEBÍČ (red) - Celá Třebíč byla tehdy na nohou - a do- dnes se vlastně neví, co se tehdy stalo. Na sklonku 1. světové války se v třebíčském Kohnově mlýně odehrálo několik vražd, na něž se přišlo až v roce 1925. Rozsáhlé vyšetřování však jejich objasnění nepřineslo. Dokázány byly pouze dvě, ve skutečnosti jich však mohlo být mnohem více. Oněmi dvěma zavražděnými byli třebíčští bratři Poličtí, ve mlýně však možná bylo kromě nich zabito až osm haličských Židů.

» celý článek


Archiv zpráv