Horácké noviny
Téma:

Vernisáž velikonoční výstavy byla spojena s tvůrčím workshopem

Kultura - 17.04.2019

STAŘEČ (pch) - Vernisáží a následným workshopem byla v neděli odpoledne zahájena Velikonoční výstava v prostorách stařečské radnice. Výstava má dva rozměry, a to duchovní a lidový. Můžete tu tak vidět prolínání náboženských tradic s tradicemi lidovými, které mají vesměs své kořeny už v dobách pohanských. » celý článek


Werlovy knižní vazby a obrazy jeho přátel

Kultura - 12.04.2019

TŘEBÍČ (ap) - Výstava knižních vazeb knihaře Vladimíra Werla (1939 - 2015) a výtvarných děl jeho přátel vytvořených různými technikami probíhá ve výstavní síni Předzámčí, kterou zájemci najdou vpravo od vstupu na nádvoří třebíčského zámku. Rozvíjení tradice krásné knihy se věnoval Mistr umělecké knižní vazby, třebíčský rodák Vladimír Werl, celý život. Letos 20. února by tento umělec oslavil své osmdesátiny.

» celý článek

Výročí zjevení Panny Marie

Kultura - 05.04.2019

PYŠEL (pch) - Je na zemi spousta poutních míst. Jsou místa, kam dodnes směřují tisíce poutníků a jsou místa dnes už téměř zapomenutá. Jedním z takových, jehož sláva je už jen ve vzpomínkách, je Pyšel. Julii, místní dívce, se tu 4. dubna 1893 zjevila Panna Marie, další zjevení následovala.

» celý článek

A po proudu řeky Jihlavy pluly vykoupené „duše“

Kultura - 27.03.2019

TŘEBÍČ (ap) - Posmrtná výstava dvou výtvarníků, kteří zemřeli v mladém věku, je další letošní expozicí v galerii Tympanon v prostorách třebíčského zámku. Jiří BOHÉM Svoboda (1970 - 1999), rodák z Třebíče, až do své tragické smrti studoval v ateliéru grafika na FaVU VUT v Brně. Grafické listy, tištěné nejrůznějšími technikami, proto tvoří významnou část jeho předčasně ukončeného díla. Důležité jsou však také další jeho práce na papíře a nápadité akce a realizace v terénu.

» celý článek

Vidět art vednevnoci

Kultura - 20.03.2019

HODONÍN/TŘEBÍČ (ap) - Komorní výstava v hodonínské GALERII VEDNEVNOCI prezentuje v těchto dnech dva umělce, žijící v Třebíči. Zdeněk Šplíchal (* 1948) a Petr Benda (* 1968) se set- kali před lety na výtvarných Sympoziích ve Stříteži u Třebíče, kde spolu s dalšími výtvarníky vytvářeli experimentální díla po vzoru legendární Školy výtvarného myšlení prof. Igora Zhoře (*1925, + 1997).

» celý článek

Výročí úmrtí Doctora angelica

Kultura - 12.03.2019

Pozdější významný teolog Tomáš se narodil roku 1225 v Roccasecca u Aquina do starého italského šlechtického rodu jako sedmé dítě Landolfa Akvinského. V dětství se vzdělával v blízkém benediktinském klášteře Monte Cassino.

» celý článek

Cena Petra Bohunovského udělena Pavlu Herotovi

Kultura - 04.03.2019

TŘEBÍČ, MARTÍNKOV (im) - Cenu založil básník a vydavatel Jaroslav Erik Frič jako připomínku výjimečného člověka a mecenáše kultury Petra Bohunovského, který zemřel v lednu 2017. Ještě téhož roku byla udělena cena prvnímu laureátovi výtvarníku, sochaři a hudebníku Liboru Krejcarovi. Laureáta jmenuje 15-ti členná Velká porota Potulné akademie. Cena je financována z výtěžku dražby uměleckých děl, která věnovali nezávislí umělci. Právě těmto umělcům je cena primárně určena.

» celý článek

Zkrocení zlé ženy po vídeňsku

Kultura - 21.02.2019

TŘEBÍČ (red) - Český divadelní spolek působí ve Vídni v různých formách již od roku 1881. Pro publikum doma v Rakousku i v České republice nastudovali jeho členové klasickou divadelní komedii Williama Shakespeara Zkrocení zlé ženy. Soubor tuto klasickou komedii uvádí s velkým úspěchem již několikátou sezónu. Před třemi lety se souboru dostalo té cti hostovat na tradičním divadelním festivalu Jiráskův Hronov.

» celý článek

Junovy Útržky světla

Kultura - 10.04.2019

Třebíč/Chodov (ap) - Náročnou perokresbu, nazvanou „Útržky světla“, dokončil v minulých dnech kreslíř Jiří Jun. Ve svém ateliéru v západočeském Chodově nyní pracuje na kresbě „Podmínky růstu“ a v přípravě na letní čas dokončil i uhlovou studii další kresby, nazvané dvojsmyslně „Ještě neodcházej“.

» celý článek

Ranného inspirovala poezie Ivana Diviše

Kultura - 03.04.2019

TŘEBÍČ-NEHRADOV (ap) - Zaměření práce třebíčského grafika Emanuela Ranného na poezii představila loňská výstava v Památníku písemnictví na Moravě, v rajhradském klášteře. Důležitou osobností byl pro Ranného tvorbu také básník Ivan Diviš, jehož 20. výročí úmrtí si právě připomínáme.

» celý článek

Sto dvacáté výročí loukovického básníka

Kultura - 22.03.2019

V roce 1945 se přestěhoval do Brna, kde působil jako okresní a krajský knihovnický inspektor a lektor knihovnických kurzů a napsal četná pojednání o práci s knihou. V letech 1950-1959 učil v Brně na jedenáctileté škole na Mendlově náměstí. Od roku 1959 žil jako důchodce v Kloboukách. Byl kronikářem a pokračoval v bohaté osvětové, přednáškové a publikační činnosti. Na Třebíčsko jezdíval téměř každé prázdniny, jak říkával, „pro studánkovou inspiraci“. Zemřel 20. prosince 1977 v Brně u své dcery Heleny, provdané Smolíkové. Někde jsou jako místo úmrtí uváděny Klobouky u Brna.

» celý článek

Hodně věcí se změnilo

Kultura - 15.03.2019

TŘEBÍČ (pch) - Je tu jaro a pro mnohé kapely z Třebíčska právě začíná sezona, výjimkou není ani Bagr. Poprvé, pomineme-li tradiční ples Bagru, vystoupí kapela v sobotu v Čáslavicích. Je tedy nejlepší chvíle popovídat si s manažerem Bagru Karlem Ošmerou.

» celý článek

Vystavují BOHÉM a PUPEN

Kultura - 07.03.2019

TŘEBÍČ (ap) - Vernisáží posmrtné výstavy výtvarníků J. B. Svobody a l. P. Růžičky bude 15. března v 17.30 hodin zahájena další výstava v galerii Tympanon v prostorách třebíčského zámku.

» celý článek

Reflexy začínají sezonu na Roxy

Kultura - 27.02.2019

Třebíč (pch) - Kapela Reflexy patří mezi stálice bigbeatových kapel. Ač pochází ze Slovácka, na Třebíčsku má velkou fanouškovskou základnu, a tak není divu, že novou sezonu 2019 zahájí kapela 1. března na Roxy v Třebíči. Ještě před koncertem jsme si povídali s Josefem Lysoňkem.

» celý článek

Budkov je rodištěm významného legionáře Brychty

Kultura - 19.02.2019

BUDKOV (ap) - Legionář Antonín Brychta (nar. 1896) pocházel z Budkova. Narodil se v domě, patřícímu k areálu bývalého panského dvora. Rukoval na východní frontu a v roce 1917 vstoupil do legií. Byl oceněn Řádem Sokola.

» celý článek


Archiv zpráv