Horácké noviny
Téma:

Proměňovali banální v zázračné

Kultura - 24.04.2017

Třebíč (ap) - Na léta přátelství a intenzivní tvůrčí spolupráce třebíčského básníka Ladislava Nováka a Jiřího Koláře je zaměřena nová stálá expozice Galerie Ladislava Nováka v třebíčském Zámostí. Slavnostní zahájení obnovené expozice se uskuteční zítra v 17 hodin v Zadní synagoze bývalého židovského města v Třebíči. » celý článek


Obrazy Legem a hudbou malované

Kultura - 20.04.2017

Třebíč (ap) - Neobvykle výpravnými názvy se vyznačují obrazy Paula Ewerta, jejichž výstava, nazvaná Jarní variace v různých formátech, byla v úterý zahájena v Galerii Ladislava Nováka, nacházející se v bývalém třebíčském židovském městě.

» celý článek

Velikonoce jako zlomový čas

Kultura - 10.04.2017

Třebíč (red) - Sochařské objekty „Trnová koruna“ a „Církev“ třebíčského výtvarníka Zdeňka Šplíchala můžeme spatřit v kryptě třebíčské baziliky sv. Prokopa a P. Marie. Jsou dobrou příležitostí k zastavení a úvahám o smyslu lidského života. Požádali jsme proto umělce o jeho vlastní meditaci nad velikonočním časem.

» celý článek

Zámeckou jízdárnou duněla Afrika, Franta si spokojeně podupával do rytmu

Kultura - 03.04.2017

Třebíč (hu) - zcela mimořádná akce se konala ve čtvrtek v pozdním odpoledni v zámecké jízdárně třebíčského zámku. Vernisáž výstavy Franta ve sbírkách českých soukromých sběratelů byla hlubokým kulturním zážitkem po všech stránkách. Slavnostního otevření se účastnil i Mistr František Mertl s chotí. Jako vyjádření úcty připravili pořadatelé překvapení v podobě dunících bubnů, evokujících milovanou Mertlovu divokou Afriku. Do bubnů bušili Pavel Fajt a Ladislav Šiška.

» celý článek

Dílo Pavla Herota objasňuje jeho vztah k životu

Kultura - 27.03.2017

Třebíč (hu) - Čtrvrteční pozdní odpoledne patřilo schodiště v severní části zámku Pav- lu Herotovi, jeho výtvarnu, přátelům a zvědavcům. Přesněji řečeno v zámecké galerii Tympanon proběhla vernisáž tohoto výjimečného básníka, výtvarníka a performerka.

» celý článek

Barchan chce na seznam UNESCO, zatím to ale nejde

Kultura - 20.03.2017

JEMNICE (pch) - Už dlouho se mluví o tom, že by se jedna z nejstarších slavností u nás, jemnický Barchan, mohla dostat na seznam UNESCO. „Nejdůležitějším krokem do UNESCA je být na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR, což se nám v roce 2013 povedlo. Následně jsme byli zapsáni na obdobný seznam Kraje Vysočina,“ uvedl místostarosta Jemnice Petr Novotný.

» celý článek

Hoffmann pěstoval souhrnné umění

Kultura - 13.03.2017

Brtnice (ap) - Putovní výstavu věnovanou architektovi a věhlasnému designerovi Josefu Hoffmannovi hostí v těchto dnech Vysoká škola polytechnická Jihlava. Expozice, připravená rakouským kulturním fórem u příležitosti loňského 60. výročí úmrtí autora připomíná v kresebných, fotografických a dalších dokumentačních artefaktech Hoffmannovy začátky i slavné vedení a realizace jeho firmy Wiener Werkstätte.

» celý článek

Jan Zahradníček – Verše

Kultura - 06.03.2017

BRNO - Ve středu 15. února 2017 došlo v Moravské zemské knihovně v Brně k literární události prvého řádu. Byla představena publikace Jan Zahradníček, Verše. Jedná se o faksimile sešitu, který byl objeven díky valdickému historikovi vězeňství Romanu Johnovi. V úvodu publikace je vysvětlen způsob přepisu básní uvedených v sešitu ve srovnání s rekonstruovanými verši, otištěnými ve sbírce Čtyři léta (1969). Kniha je zrcadlovým vydáním originálu, napsaného do velkého školního sešitu s tuhými deskami, na protější straně jsou tyto verše otištěné v konfrontaci s verši, publikovanými ve sbírce Čtyři léta. Na konci sešitu je překlad Mörikovy básně Im Früling. Publikace je doplněna texty Jana Wiendla, vydavatele Tomáše Kubíčka a vzpomínkou na otce Jana Jakuba Zahradníčka. Náklad a cena nejsou uvedeny.

» celý článek

Kjulleněn vyřezal madony i nakreslil Marylin

Kultura - 16.04.2017

Jaroměřice nad Rokytnou (ap) - Skutečnou výtvarnou všehochutí je výstava kreseb, maleb a sochařských prací, kterou se v jaroměřickém Špitále prezentuje třebíčský akademický malíř Boris Kjulleněn.

» celý článek

Pivovarské sklepy jsou novou kulturní památkou

Kultura - 06.04.2017

ŽELETAVA (kv) - Starý hrad v Želetavě je kulturní památkou takřka padesát let. Jde o stavbu, která od poloviny 16. století sloužila jako panský pivovar. A co by to bylo za pivovar bez pořádných sklepů. Jenže na sklepení, které k hradu historicky a funkčně přináleželo, se v rámci památkové ochrany zapomnělo. Kulturní památkou se sklepení stalo až nyní.

» celý článek

Příští kytara už bude z titanu, říká jejich stavitel

Kultura - 30.03.2017

Jiří Kratochvíl, mezi přáteli a kamarády známý pod přezdívkou Šulec, je podnikavý kutil, který se dle mého názoru nebojí žádné výzvy. Intenzivně se věnuje zámečnické a pasířské práci, jak umělecké, tak užité. Poslední jeho počiny jsou dosti zajímavé. Začal vyrábět kovové kytary. A jestli jsou funkční? Ano, skvěle hrají. Jirka vyrobil už třetí.

» celý článek

Svatého Martina rozezní díla zvučných jmen

Kultura - 23.03.2017

TŘEBÍČ (hu) - Nyní už bezezbytku jarní bude koncert, který patří do série Na varhany pro varhany. Konat se bude již tuto neděli 26. března v 16 hodin. Ať již bude počasí jakékoli, krátká přestávka v práci každému prospěje a nedělní procházka s kulturní vložkou nemá chybu. Tentokrát Třebíč navštíví mladý, leč velice talentovaný varhaník Daniel Knut Pernet.

» celý článek

Hrdinové? Oběti? Viníci? A co my?

Kultura - 16.03.2017

Jihlava (red) - Malíř Michal Kadleček je autorem dvou cyklů obrazů s tématem vyhlazování Židů a vyhnání Němců z českých zemí, které naleznete v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě v její budově na Masarykově náměstí 24.

» celý článek

Bulletin připomíná Josefa Pěnčíka

Kultura - 09.03.2017

Jaroměřice nad Rokytnou (ap) - Obsáhlou vzpomínku na učitele a vlastivědného badatele Josefa Pěnčíka najdou všichni příznivci jeho odkazu v nejnovějším čísle Bulletinu Společnosti Otokara Březiny.

» celý článek

Řezy, jizvy, děti, moře i Boží soud

Kultura - 27.02.2017

Třebíč (ap) - Doteky, tak zní název výstavy obrazů Ladislava M. Wagnera, se kterým jako host expozice v třebíčské Galerii Malovaný dům na Karlově náměstí vystavuje fotografka Jana Ágnes.

» celý článek


Archiv zpráv