Horácké noviny
Téma:

Na svatého Martina – pláče husí rodina

Kultura - 13.11.2017

Jinošov (red) - Život našich předků ve vzdálené i relativně blízké minulosti se odvíjel od pořádku liturgického církevního roku, který se nekryje s kalendářem občanským. Postupně se rodilo postaru řečeno mudrosloví, obohacující obrozenecký slovník českého jazyka i moudrými ponaučeními. Začtěme se do řádků poslední knihy Josefa Pěnčíka „Z pamětí obce Jinošova a jeho farnosti“, kterou její autor dokončil v květnu roku 2013. » celý článek


Slovenský Horkýže Slíže ve Fóru

Kultura - 09.11.2017

TŘEBÍČ (kv) - Čím větší blbost, tím líp. A musí se to rýmovat. Vedeni těmito podmínkami, dali si název Horkýže Slíže. A rým je jejich mocnou zbraní doteď. Jejich texty jsou úderné a vtipné. A rýmují se.

» celý článek

V sobotu se koná Benefice pro Jarmilu

Kultura - 06.11.2017

TŘEBÍČ (red) - Každý rok přibudou v České republice dvě stovky nemocných, kteří si od lékařů vyslechnou poměrně zdrcující informace. Onemocněli amyotrofickou laterální sklerózou (ALS), která postihuje motorické nervové buňky. Mozek jednoduše nedokáže ovládat svaly, které se tak nepohybují, slábnou a atrofují. Postup nemoci je individuální, někdo jí podlehne v řádu několika let, pětina nemocných jí dokáže vzdorovat až deset let a pět procent s ní může žít déle než dvacet let.

V loňském roce byla ALS diagnostikována i Jarmile Mijovičové z Třebíče. Vše začalo špatnou hybností palce pravé ruky a vleklým léčením údajně skříplého nervu. Na nemoc prozatím neexistuje lék, nejblíž k pomoci je ale prozatím díky výzkumům a klinickým studiím látka Riluzol, která dokáže chránit nervové buňky a brání jejich odumírání. Neumí uzdravit, ale prodlužuje nemocným život. Bez speciálních pomůcek se ale neobejdou.

Proto se rodina paní Jarmily snaží ulehčit jí fungování v běžném životě, který je limitován postupnou ztrátou hybnosti. Obrátila se i na sdružení For Jane, které pro Jarmilu zřídilo veřejnou sbírku Za vybrané peníze poslouží na nákup elektrického vozíku, kompenzačních a rehabilitačních pomůcek nebo vhodného oblečení a obuvi.

Jarmilu Mijovičovou se rozhodli podpořit i její přátelé. V sobotu 11. listopadu pro ni v hudebním Klubu B pořádají benefici. Vystoupí na ní kapely Raving Ed, Zatím nic, Slup a další. Součástí benefice bude také dražba obrazů, grafik a fotografií. Vstupné je dobrovolné.

» celý článek

O hříšném opatu a spotřebě dvaceti hereček

Kultura - 30.10.2017

TŘEBÍČ (aa) - Opat, tedy představený mužského kláštera, který smilnil s třebíčskou měštkou, dobré mnichy házel do hladomorny, rozmařile zpronevěřil dvacet tisíc zlatých a dokonce i zastavoval klášterní majetek! Něco takového se může zdát hodně přitažené za vlasy, ale historické listiny nám dokládají, že takové věci se opravdu děly v Třebíči začátkem 15. století.

» celý článek

Pičus a Třebíčané v Danubianě

Kultura - 19.10.2017

Bratislava (ap) - Danubianaje jedním z nejmladších evropských muzeí moderního umění, které v roce 2000 vyrostlo necelých dvacet kilometrů jižně od centra Bratislavy na cípu ostrova uprostřed mohutného toku Dunaje, který mu propůjčil svoje jméno. Tento svatostánek výtvarného umění, rozprostírající se na rozhraní tří zemí Slovenska, Rakouska a Madarska, navštívil v sobotu 14. října díky organizačnímu úsilí Jaroslava Dejla zájezdový autobus, plný milovníků výtvarného umění z Třebíčska.Danubiana je výsledkem nadšení holandského sběratele a podporovatele uměním Gerarda H. Meulensteena a slovenského galeristy Vincence Polakoviče. Od roku 2000, kdy bylo muzeum otevřeno, se v něm konaly desítky výstav nejprestižnějších osobností slovenské, evropské a světové výtvarné scény, jako jsou Karel Apel, Sam Francis, Rudolf Sikora ad. Architektura Danubiany byla navržena tak, aby zabezpečila prostor pro různorodé výstavní aktivity.

» celý článek

Bobeš Svoboda: malíř hadcové stepi

Kultura - 12.10.2017

Mohelno/Ivančice (red) - Krajina hadcové stepi v okolí Mohelna byla hlavním námětem výtvarného díla malíře Bobeše Svobody (1885 - 1974) jehož osobnost prostřednictvím maleb, kreseb a dalších předmětů, spojených s osobností autora, představuje výstava v Muzea v Ivančicích i ze soukromého majetku.

» celý článek

V zámeckém parku se vznášely artistky

Kultura - 05.10.2017

DUKOVANY (red) - Jedinečná podívaná se naskytla padesátce návštěvníků Zámecké slavnosti na dukovanském zámku. V sobotu 30. září v osvětleném parku předvedlo duo Arte Levite ve výšce více než 5 m akrobacii na šálách bez jištění. Vystoupení dvou mladých artistek bylo vrcholem slavnostního večera, na kterém nechyběla příjemná jazzová hudba, tanec a bohatý raut. » celý článek

Fialová: Teď už letím jako pták nad Zemí

Kultura - 27.09.2017

Třebíč (ap) - Po dlouhé nemoci v úterý ráno zemřela ve věku 88 let herečka Květa Fialová. Trpěla Alzheimerovou chorobou a v posledních letech měla opakované problémy se srdcem. Nezapomenutelné role ztvárnila například ve filmech Limonádový Joe, Ostře sledované vlaky, Adéla ještě nevečeřela, Partie krásného dragouna či Účastníci zájezdu. Objevila se ve více než 120 filmech. Svou laskavostí a nevšedním pohledem na svět okouzlovala i diváky na besedách na Třebíčsku.

» celý článek

FRANTA: Přechod Afričanů do Evropy z nich dělá tak trošku lidské trosky

Kultura - 06.11.2017

Třebíč - Třebíčský rodák, malíř František Mertl, žijící již více než půl století ve francouzské Provence a podepisující svoje obrazy signaturou FRANTA, převzal ve středu 1. listopadu z rukou ministra kultury medaili Artis Bohemiae Amicis jako ocenění jeho výtvarné tvorby, přispívající k šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i v zahraničí. V úterý 31. listopadu se Franta krátce zastavil v Třebíči, aby si se ženou Jacqueline, širší rodinou a mladými galeristy z Provence prohlédli expozici darovaných děl Franta-František Mertl v prostorách Národního domu na Karlově náměstí. Mistr Franta při této příležitosti poskytl krátký rozhovor Horáckým novinám.

» celý článek

Žalman & spol. na Folkovém špízu

Kultura - 02.11.2017

< NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU (red) - Tradiční podzimní festival Folkový špíz se uskuteční v sobotu 11. listopadu v Náměšti nad Oslavou. Pro milovníky folkových, country a trampských písní je opět připraven skvělý program se zajímavými hosty. Od 18 hodin se návštěvníci mohou těšit na mladou trampskou skupinu Choroši, jihočeskou folkovou stálici Jen tak tak, vladislavský Hráč de El Pado vystoupí v doprovodu své skupiny Sakum Prdum. Samozřejmě nebude chybět ani třebíčský písničkář Pavel Pokorný, který si na „špíz“ připravil speciální sestavu ve složení: Petr Novotný - basa, Ivo Drbohlav - djembe, Michal Soukup - el. kytara a Terezka Stehlíková - zpěv. Vzácným a milým hostem festivalu je letos opravdová legenda první velikosti: Žalman & spol. Posluchači se tak mohou těšit na celou řadu hitů, jako např: Divoký horský tymián, Nezacházej slunce nebo Vyhnání z ráje. » celý článek

Fiala: Rukopis našich techniků byl i na trojkolkách znát už v době Rakouska - Uherska

Kultura - 26.10.2017

NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU - Tříkolka je stroj, který byl už před sto padesáti lety zkonstruován především pro radost malých dětí z jízdy. Historické tříkolky i jejich zmenšené napodobeniny v podobě hraček pro svezení panenek nebo medvídků můžete v současné době spatřit v Náměšti.

» celý článek

Z Lomnice nad Popelkou do Tympanonu

Kultura - 16.10.2017

TŘEBÍČ (ap) - Lomnický Salvador Dalí vystavuje v galerii Tympanon. Tak lze uvést výstavu východočeského malíře Daniela Geremuse, který je sedmým výtvarníkem, jenž tak představuje svoje obrazy v prostoru schodiště ve východním křídle třebíčského zámku, přeměněného před rokem na neobvyklou výstavní síň.

» celý článek

Šustr vystavuje chrám

Kultura - 09.10.2017

TŘEBÍČ (pch) - V pátek dopoledne byla v Domově pro seniory na Koutkově ulici v Třebíči otevřena výstava s krátkým, ale výstižným názvem Chrám. Fotografie kostel na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou tu vystavuje fotograf Milan Šustr. Vernisáž, která proběhla v atriu domova, zpestřila svým vystoupením harfenistka Anička Kolaříková.

» celý článek

Třebíčské děti zazářily v Royal Albert Hall

Kultura - 02.10.2017

TŘEBÍČ, LONDÝN (jd) - V neděli 24. září 2017 vystoupila skupinka šesti žáků ZŠ Třebíč, Benešova spolu s 1100 anglickými dětmi v nejslavnější světové hudební síni Royal Albert Hall v Londýně ve slavnostní show ke 25. výročí vzniku dramatických center Theatretrain.

» celý článek

Gymnazisté zkoumali možnosti kresby

Kultura - 25.09.2017

TŘEBÍČ (ap) - Tak trochu didakticky vyznívá výstava „Možnosti kresby“, která byla zahájena 20. září v prostorách Galerie Předzámčí. Není divu, svoji odpověď na otázku, jaké jsou možnosti kresby v expozici, nabízejí studenti Gymnázia Třebíč, kteří se svými artefakty přiznávají k inspiraci tvorbou výtvarných mistrů, jako jsou Karel Malich, Dalibor Chatrný nebo Květa Pacovská.

» celý článek


Archiv zpráv