Horácké noviny
Téma:

Sté výročí narození ThDr. V. Nováčka

Kultura - 19.10.2018

Narodil se 1. října 1918 v Mohelně do selské rodiny. Rodiče Karel (1886-1952) a Anastázie (1892-1932), rozená Hortová z Březníka, byli drobnými rolníky. Jejich hospodářství bylo v č. 122 na Dlouhé ulici. Měl ještě mladšího bratra Jana (1920-1989). Vladimír vychodil v letech 1924-1929 obecnou školu v rodné obci. Na návrh učitele Karla Lišky a kaplana Jana Nohy ho rodiče dali na státní reálné gymnázium v Třebíči, kde roku 1937 maturoval s vyznamenáním. » celý článek


Život v gangu i po výbuchu atomové bomby

Kultura - 16.10.2018

JIHLAVA (ap) - Management města po zásahu atomové bomby a životy přeživších. I to je jedno z témat inspiračního fóra, které bude ve dnech 25. až 30. října součástí Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 2018.

» celý článek

Kreslíř Jiří Jun: Nechme životu zlatou medaili

Kultura - 05.10.2018

TŘEBÍČ, CHODOV - Ještě jednou z Chodova do Chodova, tak nazval kreslíř Jiří Jun svoji výstavu, probíhající právě v Galerii u Vavřince v západočeském Chodově.

» celý článek

Zachrání naše lesy datlové na solární pohon?

Kultura - 20.09.2018

Jihlava - Současné lesy na Vysočině, to je katastrofa ekologická a zřejmě už i ekonomická, způsobená přemnožením lýkožrouta smrkového, tedy kůrovce. V Třebíči se v závěru září schyluje k besedě o dopadech závažných klimatických změn na lesní ekosystémy. V Jihlavě už ale měsíc probíhá výstava současných výtvarníků o tom „Jak lesy myslí“. Jeden z nich navrhuje jít na kůrovce s umělými datly na solární pohon!

» celý článek

Na náměstí se představuje všech sedmadvacet návrhů na novou kašnu

Kultura - 14.09.2018

TŘEBÍČ (evu) - Na Karlově náměstí před radnicí je od 4. září umístěna výstava sedmadvaceti návrhů kašen na vodní prvek, které byly předloženy do architektonicko-výtvarné soutěže. Jak už jsme vás informovali, autorem vítězného návrhu se stal Atelier H3T architekti, s.r.o., Praha.

» celý článek

Přijďte se na zámek zasmát skrz slzy

Kultura - 06.09.2018

Náměšť nad Oslavou (ap) - Osudové okamžiky českého národa 1918 - 2018 v kostce nabídne letošní oživený zámek v Náměšti nad Oslavou. Následující víkend 8. a 9. září bude opět víkendem netradičních prohlídek zámku v rámci Dnů evropského dědictví.

» celý článek

Tasovští vystavili Tanec v řetězech, Nosorožce i Bar pro jednoho

Kultura - 17.08.2018

NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU/LIPNÍK NAD BEČVOU - Tři desítky kovaných i svařovaných objektů z dílny náměšťských uměleckých kovářů Pavla Tasovského seniora a juniora tvoří výstavu „Kov ve městě“, která nyní doplňuje veřejné prostory Lipníka nad Bečvou. Návštěvníci z Vysočiny, toužící spatřit krásy Lipníka v Olomouckém kraji, najdou díla Tasovských nejen v historickém centru tohoto pěkně udržovaného města na Jantarové stezce, ale i v tamním zámeckém parku.

» celý článek

Tomáš Rossí, nová šelma, zastoupená ve sbírkách japonského císaře, vystavuje ve Staré tkalcovně

Kultura - 09.08.2018

Náměšť nad Oslavou - 33. ročník festivalu Folkové prázdniny je již minulostí, ve Staré tkalcovně v areálu firmy Habitat však až do 17. srpna potrvá výstava malíře Tomáše Rossího, nazvaná Několik kroků od světla. Vystaveny jsou téměř všechny cykly tohoto vysočinského malíře z posledních let.

» celý článek

Vodu neoceníme, dokud nám nevyschne studna

Kultura - 11.10.2018

TŘEBÍČ (ap) - Poctou důležitosti, proměnám a především krásám vody ve všech jejích skupenstvích je nová fotografická kniha o vodě, kterou právě vydala Vodárenská akciová společnost. Fotografická kniha s převážně barevnými snímky čtvercového formátu vyšla u příležitosti 25. výročí vzniku VAS, a.s. jako neprodejná dárková publikace.

» celý článek

Podvečer k výročí republiky

Kultura - 26.09.2018

BUDKOV - Ještě v době mých studií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy jsme často probírali téma vztahu historické paměti a historie jako takové. Dostali jsme se i k otázce, proč malá sídla nevěnují dostatek pozornosti právě událostem první světové války, která velmi významně poznamenala osudy mnoha rodin a rodů, které na vesnicích sídlily. Proč se vlastně vytrácí historická paměť? » celý článek

Přírodní zahrada se pořád proměňuje

Kultura - 18.09.2018

Marta Veselá Jirousová se narodila v roce 1981 Julianě a Martinovi Jirousovým. Maturovala na Gymnáziu Otokara Březiny v Telči. Vystudovala český jazyk a výtvarnou výchovu na pedagogické fakultě v Olomouci. Už jako dítě ilustrovala knížku svého otce Martina „Magora“ Jirouse Magor dětem a později k této knize vytvořila ilustrace nové. Učila v Nové Říši na základní škole a v Telči na gymnáziu.

» celý článek

Nekonečný příběh Čechů

Kultura - 12.09.2018

Třebíč (ap) - „Století, náš nekonečný příběh“, pod tímto názvem lze v současné době spatřit v Galerii Malovaný dům na Karlově náměstí v Třebíči výstavu převážně slovenských výtvarných umělců, ale nejen těch.

» celý článek

Nedávné dvojí výročí Jindřišky Wurmové

Kultura - 03.09.2018

Před 65 lety zemřela v myslibořickém ústavu Jindřiška Wurmová. Narodila se 8. února 1863 v Rovečném (tehdy v Rovečíně), do velké rodiny evangelického kazatele Benjamina Fleischera. Ve dvanácti letech odešla na evangelickou jazykovou školu do Krabčic a pak do Mannersdorfu ve Švýcarsku. Vrátila se roku 1881 jako učitelka jazyků. Vyučovala nejprve v Krabčicích a od roku 1877 v Šakvicích.

» celý článek

Vernisáž výstavy Zrcadlení

Kultura - 15.08.2018

JAROMĚŘICE NAD ROKYTNOU (evu) - V tréninkové kavárně Splněný sen na zámku probíhá tradiční výstava obrazů osob s mentálním a kombinovaným postižením. Obrazy na výstavu, která je jedním z doprovodných programů Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského, vznikly v terapeutických dílnách stacionáře Denního centra Barevný svět, o.p.s. v Třebíči.

» celý článek

Sto let od vzniku republiky XXXI.

Kultura - 08.08.2018

V letošním roce si připomínáme sté výročí vzniku Československa. Zásluhu na vzniku státu, který se zrodil na troskách Rakouska-Uherska a z krve první světové války, nemají jen osobnosti jako Masaryk, Beneš, Kramář…, ale i statisíce českých a moravských vojáků, bojujících jak na straně císaře, tak na straně legií. Pomníčky snad v každé vesnici Třebíčska dodnes připomínají jména těch, kteří se nedožili, archívy a kroniky i jména těch, kteří se vrátili. Pojďme si připomenout jména a osudy některých z nich.

» celý článek


Archiv zpráv