Horácké noviny
Téma:
Na náměstí v Lipníku nad Bečvou mohou kolemjdoucí obdivovat třeba i sousoší Ptáci, dílo Pavla Tasovského mladšího, vytvořené v letošním roce ze svařované oceli, nerezové oceli a kamene.
(foto: ap)

Tasovští vystavili Tanec v řetězech, Nosorožce i Bar pro jednoho

Kultura - 17.08.2018

NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU/LIPNÍK NAD BEČVOU - Tři desítky kovaných i svařovaných objektů z dílny náměšťských uměleckých kovářů Pavla Tasovského seniora a juniora tvoří výstavu „Kov ve městě“, která nyní doplňuje veřejné prostory Lipníka nad Bečvou. Návštěvníci z Vysočiny, toužící spatřit krásy Lipníka v Olomouckém kraji, najdou díla Tasovských nejen v historickém centru tohoto pěkně udržovaného města na Jantarové stezce, ale i v tamním zámeckém parku. » celý článek


Vernisáž výstavy Zrcadlení

Kultura - 15.08.2018

JAROMĚŘICE NAD ROKYTNOU (evu) - V tréninkové kavárně Splněný sen na zámku probíhá tradiční výstava obrazů osob s mentálním a kombinovaným postižením. Obrazy na výstavu, která je jedním z doprovodných programů Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského, vznikly v terapeutických dílnách stacionáře Denního centra Barevný svět, o.p.s. v Třebíči.

» celý článek

Sto let od vzniku republiky XXXI.

Kultura - 08.08.2018

V letošním roce si připomínáme sté výročí vzniku Československa. Zásluhu na vzniku státu, který se zrodil na troskách Rakouska-Uherska a z krve první světové války, nemají jen osobnosti jako Masaryk, Beneš, Kramář…, ale i statisíce českých a moravských vojáků, bojujících jak na straně císaře, tak na straně legií. Pomníčky snad v každé vesnici Třebíčska dodnes připomínají jména těch, kteří se nedožili, archívy a kroniky i jména těch, kteří se vrátili. Pojďme si připomenout jména a osudy některých z nich.

» celý článek

Závratě, zdoufalství a proměny pana Hadlíze

Kultura - 31.07.2018

Třebíč (ap) - Básník, překladatel a výtvarník Ladislav Novák ( 4. srpna 1925, Turnov - 28. července 1999, Třebíč) vnesl do českého umění nové kvality. Reagoval na civilizační fenomény, spjaté především s fungováním masmédií a jejich literárního i výtvarného jazyka. S Novákovým mnohostranným dílem se mohou zájemci po devatenácti letech od jeho smrti konečně podrobně seznámit v souborném dvousvazkovém díle, které vydalo již v závěru loňského roku nakladatelství Dybbuk.

» celý článek

Nové vydání monografie FRANTA

Kultura - 25.07.2018

Třebíč (ap) - Nově vytištěné, doplněné vydání monografie FRANTA editorky Duňi Panenkové je kvalitním knižním doprovodem výstavy malíře Franty, právě probíhající v Galerii Malovaný dům na Karlově náměstí v Třebíči. Třebíčský rodák, malíř František Mertl (1930), žije již více než půl století ve francouzské Provence a podepisuje svoje obrazy signaturou FRANTA.

» celý článek

Začalo to vyhnáním z ráje

Kultura - 18.07.2018

Třebíč (ap) - Výstava starozákonních vtipů Jiřího Wintera Neprakty byla minulý víkend jednou z mnoha akcí kulturně-historické slavnosti Oživené židovské město Třebíč.

» celý článek

FRANTA vystavuje v Malovaném domě

Kultura - 03.07.2018

TŘEBÍČ (ap) - Výběr z malířské tvorby z let 1958 - 2000 třebíčského rodáka Františka Mertla, známého pod uměleckým jménem FRANTA, představuje v těchto dnech Galerie Malovaný dům na Karlově náměstí v Třebíči. Čtvrteční vernisáž se stala významnou společenskou událostí, protože se jí zúčastnil osobně i sám umělec, dlouhodobě žijící ve francouzské oblasti Nice.

» celý článek

Když naší vlasti moře nedal Bůh

Kultura - 26.06.2018

Třebíč (aa) - Vzduch je naše moře, takový je název výstavy, připomínající stoletou historii letectví na Třebíčsku. Vernisáž se koná ve čtvrtek 28. června od 17 hodin v prostorách zámecké konírny třebíčského zámku. Slavnostní zahájení výstavy bude spojeno s uctěním památky všech, kteří zahynuli za řídicí pákou letadla. Účast na vernisáži přislíbil čestný host, generál Emil Boček, veterán československého odboje v řadách RAF za druhé světové války. Účastníci vernisáže se mohou těšit i na přelet letadla Aeroklubu.

» celý článek

Tomáš Rossí, nová šelma, zastoupená ve sbírkách japonského císaře, vystavuje ve Staré tkalcovně

Kultura - 09.08.2018

Náměšť nad Oslavou - 33. ročník festivalu Folkové prázdniny je již minulostí, ve Staré tkalcovně v areálu firmy Habitat však až do 17. srpna potrvá výstava malíře Tomáše Rossího, nazvaná Několik kroků od světla. Vystaveny jsou téměř všechny cykly tohoto vysočinského malíře z posledních let.

» celý článek

Hosté letošního festivalu Václava Hudečka – část 1.

Kultura - 06.08.2018

MORAVSKÉ BUDĚJOVICE (pch) - Ve dnech 17. - 19. srpna proběhne v Moravských Budějovicích další ročník Hudebního festivalu Václav Hudeček a jeho hosté. A jaké hosty si letos pozve?

» celý článek

Dnes začíná Polanka fest

Kultura - 27.07.2018

TŘEBÍČ (pch) - Největší hudební akce na Třebíčsku - Polanka fest - startuje právě dnes. Po dva dny se na dvou stage představí to nejlepší, co domácí scéna nabízí.

» celý článek

Vodní skauti vydali Padesátku

Kultura - 23.07.2018

Třebíč (ap,hu) - „PADESÁTKA 1. ODDÍL VODNÍCH SKAUTŮ TŘEBÍČ 1968 - 2018“, tak zní název knihy, jejímž vydáním si letos přístav vodních skautů Žlutá ponorka připomněl založení prvního vodáckého oddílu v Třebíči, od kterého se odvíjelo zakládání dalších oddílů a vznik přístavu.

» celý článek

Továrna na zábavu Vysočina Fest přilákala i letos 35 tisíc lidí

Kultura - 10.07.2018

Jihlavský amfiteátr ožil během tří červencových svátečních dnů už 6. ročníkem jednoho z největších multižánrových festivalů v zemi - Vysočina Fest. Ten se díky obrovskému zájmu podařilo potřetí za sebou vyprodat už několik týdnů před konáním akce.

» celý článek

Za měsíc a něco začíná festival Petra Dvorského

Kultura - 29.06.2018

JAROMĚŘICE NAD ROKYTNOU (red) - Dvacátý Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského nabídne od 4. do 18. srpna deset koncertů. Kromě Jaroměřic nad Rokytnou zavítá do pivovaru v Dalešicích a na zámky do Dukovan a Valče.

» celý článek

Jetelová: Totální válka se stává teatrální

Kultura - 22.06.2018

Brno (ap) - Kdo se chce seznámit s dílem špičkových představitelů současného výtvarného umění, kteří se profilovali na umělecké scéně v Německu, neměl by si nechat ujít právě probíhající výstavu v Domě umění města Brna.

» celý článek


Archiv zpráv