Horácké noviny
Téma:
Petr Benda: Sluneční disky, 2018, hlubotisk, 70 x 50 cm.
(foto: ap)

Šplíchalův a Bendův nácvik ve zvládání čar

Kultura - 22.07.2019

JAROMĚŘICE NAD ROKYTNOU - Výstavní síň Špitál v těchto dnech příchozím nabízí k vidění výstavu dvou třebíčských výtvarníků, kteří jsou sice od sebe generačně přesně dvacet let vzdáleni, ale je jim společné hledačství při výtvarném vyjádření jejich vztahu ke světu. Petr Benda i Zdeněk Šplíchal jednotlivá svá témata rozvíjejí v cyklech. Svoji společnou výstavu nazvali Etudy čar, tento název si snad můžeme poněkud přímočaře přeložit jako Nácvik ve zvládání čar. » celý článek


Nedávné abrahámoviny přírodovědce a spisovatele

Kultura - 18.07.2019

Přihodily se třebíčskému rodákovi Mgr. Josefu Drmotovi. Dětství a mládí prožil v osadě Horky, místní části Želetavy. Roku 1987 absolvoval moravskobudějovické gymnázium a roku 1992 Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. V současné době působí jako profesor telčského gymnázia.

» celý článek

Kovářské řemeslo se dělá rozumem a rukama

Kultura - 15.07.2019

NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU (mach) - Přichází léto, prázdniny a čas dovolených a odpočinku. Ne všichni si ale luxus nicnedělání mohou dovolit. To platí také pro uměleckého kováře Pavla Tasovského. Do konce prázdnin připravuje několik společných výstav, bude pořádat kovářské dílny v rámci Hnízda múz Folkových prázdnin a mimo to má plné ruce práce v kovárně.

» celý článek

Pohladí po duši i potěší uši

Kultura - 04.07.2019

NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU (mach) - Folkové prázdniny se blíží mílovými kroky. Nosným tématem letošního ročníku, který každoročně překonává sebe sama, je duše. V programu najdete naše domácí kapely, často se speciálním programem. Opět přijede řada výjimečných světových muzikantů, mnozí z nich vystoupí v České republice vůbec poprvé.

» celý článek

Hynek Luňák, lidová architektura na Horácku

Kultura - 26.06.2019

VELKÁ BÍTEŠ (ap) - Výstava kreseb Hynka Luňáka, zaměřených na lidovou architekturu na Horácku, byla minulý týden zahájena v Městském muzeu ve Velké Bíteši.

» celý článek

Čertkové Černoch v ledovně

Kultura - 14.06.2019

TŘEBÍČ (ap) - Ledovna v bývalém zámeckém statku nad bazilikou sv. Prokopa v Třebíči se stala neobvyklou výstavní síní, kde byla zahájena výstava soch znojemské sochařky Hany Čertkové, která se věnuje přednostně figurálnímu sochařství a řezbářství, ale třeba i práci se sklem.

» celý článek

Kafkova oblaka a Poslední máchání

Kultura - 07.06.2019

DUKOVANY (ap) - Výstava fotografa Jana Kafky z Mastníka ve vstupní prostoře Jaderné elektrárny Dukovany je druhou ze čtyř, které autor připravil pro letošní rok pro různé výstavní síně na Vysočině. Nejzdařilejší snímky s motivy Třebíče, které měly nedávno úspěch v třebíčském Národním domě, najdeme i na této výstavě.

» celý článek

Za malířem Sobotkou do Kutné Hory

Kultura - 30.05.2019

MORAVSKÉ BUDĚJOVICE / KUTNÁ HORA - Někdy je dobré zajet si hodně daleko, abychom se dozvěděli hodně o někom, kdo se narodil hodně blízko. Platí to také o rodákovi z Moravských Budějovic, malíři Ivanu Sobotkovi (1927 - 2008).

» celý článek

Další ročník Mezinárodního hudebního festival Petra Dvorského je za dveřmi

Kultura - 16.07.2019

21. ročník MHF Petra Dvorského, který proběhne od 3. do 17. srpna 2017, se hlásí k projektu Hudební odkaz Vysočiny, který byl iniciován vedením Kraje Vysočina a klade důraz na slovní prezentaci hudby publiku popularizační formou. V rámci festivalu se uskuteční deset koncertů, pět v zámku Jaroměřice nad Rokytnou (čtyři v zámecké zahradě, jeden v Sále předků), dva na zámku ve Valči (jeden na nádvoří zámku, druhý v jeho historickém sále) a po jednom v Dalešickém pivovaru, v parku zámku v Dukovanech a v bazilice sv. Prokopa v Třebíči, kam byl koncert duchovní hudby přesunut z tradičního kostela sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou, který bude několik let procházet rekonstrukcí.

» celý článek

Muchláže, fumáže a ichichvoři

Kultura - 11.07.2019

TŘEBÍČ - „Umělec a do jisté míry i vědec nesmí v sobě ztratit něco z dítěte. Hledačství, úžas dítěte nad skutečností, to je živá voda umění, vědy a života vůbec. Nějakým způsobem se vymanit z konvencí.“ To jsou možná jedny z nejdůležitějších myšlenek třebíčského básníka, výtvarníka, překladatele a pedagoga Ladislava Nováka (1925 - 1999), jehož především výtvarné dílo představuje současná výstava v jízdárně třebíčského zámku.

» celý článek

Katie na dvoře

Kultura - 28.06.2019

TŘEBÍČ (pch) - „Kapela Katie z Třebíčska, hrající pop rock s prvky country a folku, vznikla v roce 2017 z různého spektra hudebníků. Avšak ústřední dvojici tvoří charismatická zpěvačka Katka Vodová a baskytarista Pavel Němec, který objevil u Katky pěvecký i skladatelský potenciál a rozhodl se ho podpořit.

» celý článek

Jubileum moravského sběratele písní

Kultura - 20.06.2019

František Sušil se narodil 14. června 1804 v rodině rousínovského hostinského Fabiána Sušila a jeho manželky Terezie, rozené Pospíšilové. Vychodil obecnou školu a začal studovat u svého strýce, kaplana F. Pospíšila. Gymnázium dokončil v Kroměříži, kde roku 1821 maturoval a ve studiích pokračoval na filosofickém ústavu v Brně.

» celý článek

Jaro si s věkem vrásky nedělá. Právě naopak!

Kultura - 12.06.2019

BŘEZNÍK (mach) - Na bezmála sedmdesát se má stále čile k světu. Nechřadne, ba právě naopak. Nelekejte se. Nejedná se o žádnou dámu v nejlepších letech. Řeč je o březnickém folklorním souboru Jaro, který funguje na sedm desítek let a zjara navíc obnovil tradici nejmenších tanečníků předškolního věku pod názvem Jablíčko.

» celý článek

Exprese i koncept v Tympanonu

Kultura - 05.06.2019

TŘEBÍČ (ap) - Každoroční výstava Open Per4mance, tradičně spojená s kulturním festivalem Zámostí, probíhá v galerii Tympanon třebíčského zámku. Výstava, otevřená všem školeným i neškoleným umělcům, potrvá do 7. července.

» celý článek

Petr Bende – akustický koncert v Ratibořicích

Kultura - 24.05.2019

RATIBOŘICE - Na pátek 17. května připravilo město Jaroměřice nad Rokytnou v Kulturním domě Ratibořice koncert jednoho z našich stále úspěšnějších muzikantů - profesionálního zpěváka, skladatele, textaře a multiinstrumentalisty Petra Bende, jehož první oficiální koncert se v Ratibořicích uskutečnil už v roce 2016.

» celý článek


Archiv zpráv