Horácké noviny
Téma:

Ranní v Galerii U Betlémské kaple

Kultura - 12.12.2018

Praha/Nehradov (ap) - V Galeriii U Betlémské kaple na Betlémském náměstí v Praze byla ve středu 13. prosince zahájena výstava převážně akvarelů, kreseb a grafiky bratrů Michala a Emanuela Ranných. » celý článek


Jeden svět v Třebíči připomíná Den lidských práv

Kultura - 06.12.2018

TŘEBÍČ (red) - Jako každý rok, ani letos organizátoři festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět Třebíč nezapomněli na Den lidských práv. Připomenout si jej může i široká veřejnost na akci, která se uskuteční 17. prosince 2018 v 18 hodin v Café Art. Návštěvníci se mohou těšit na dokumenty, představující formy (ne)rodičovství a debatu s hostem z organizace Lumos, která přispívá ke změně systému péče o ohrožené děti, aby měly možnost především zůstat ve své biologické rodině nebo se jim dostalo péče v rodině náhradní.

» celý článek

Suchardova zádumčivá krása Islandu

Kultura - 29.11.2018

Hrotovice (aa) - Island - země vzdálená, je třetí fotografickou publikací cestovatele, fotografa a průvodce turistů Jana Suchardy z Hrotovic, věnovaná ostrovu v Severním Atlantiku. Kniha byla pokřtěna islandským brenivínem na komorní slavnosti ke 100. výročí nezávislosti Islandu, která se konala 24. listopadu v Cafe Elektric na Ovocném trhu v Praze. Slavnost pořádal Klub islandských fanatiků ve spolupráci se Skandinávským domem.

» celý článek

Proměny Vojmíra Blažka

Kultura - 22.11.2018

DUKOVANY (red) - Vojmír Blažek z Třebíče se do elektrárny Dukovany vrací podruhé. Tentokrát s novou výstavou, nazvanou Proměny. Uměleckou fotografii propojuje s formou abstraktního umění - malbou na obličej. Výtvarně ztvárněné osoby probouzejí v různých pózách silné emoce.

» celý článek

Drábová: Chráním veřejný zájem před soukromým

Kultura - 15.11.2018

Třebíč (ap) - „Lze předpokládat, že jaderná energetika zůstane dalších nejméně třicet, ale spíš padesát let alespoň v podmínkách České republiky a dalších evropských států, jako je Francie či Velká Británie, významnou součástí energetického mixu a že ani ve světovém měřítku ji nečeká jednoznačné zavržení, ale spíš opakované návraty,“ říká předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová v právě vydané knize „Jak dál?“

» celý článek

Moravské Toskánsko v knihovně

Kultura - 08.11.2018

Třebíč (ap) - Šestnáct barevných fotografií nabízí k vidění výstava „Krajina Moravského Toskánska“, kterou pro třebíčskou městskou knihovnu připravil fotograf Jaroslav Hedbávný.

» celý článek

Josef Šíma inspiruje dodnes

Kultura - 01.11.2018

Brno (ap) - Malíř Josef Šíma (1891 - 1971) patří k největším postavám, které určovaly podobu našeho umění 20. století a zaujímá v něm výlučné postavení. I když se ve třiceti letech usadil natrvalo ve Francii, nikdy neztratil kontakt s českým prostředím. Pro vyznavače krajinomalby může být zajímavé a překvapivé, jak Šíma dokázal ve svém díle zhodnotit svoji fascinaci českou a moravskou krajinou. Právě probíhající výstava v Místodržitelském paláci v Brně připomíná Šímovu uměleckou dráhu od počátků v Brně, až po období malířova působení mezi umělci pařížské avantgardy v umělecké skupině Le Grand Jeu (Vysoká hra).

» celý článek

Osmičkové knihy Františka Emmerta

Kultura - 26.10.2018

Třebíč (ap) - František Emmert je spisovatel se vztahem k Třebíčsku a oceňovaným autorem literatury faktu o moderních dějinách. V souvislosti se stým výročím vzniku Československa mu letos vyšly hned tři knížky.

» celý článek

Kabelková navrhla STU.DO.VNU

Kultura - 03.12.2018

TŘEBÍČ (ap) - Stavbou budovy studovny navrhla studentka SPŠ stavební Třebíč Karolína Kabelková zaplnit nevyužitou prázdnou parcelu uprostřed Třebíče v prostoru dávno zbourané znojemské brány, naproti bývalé střední zdravotnické škole. S tímto projektem zvítězila v kategorii Freestyle (jakýkoliv typ stavby) ve 14. ročníku celorepublikové soutěže Život pod střechou.

» celý článek

Kalendář Třebíč u Boroviny 2019

Kultura - 28.11.2018

TŘEBÍČ (mk) - Do třebíčských knihkupectví v těchto dnech přichází nástěnný kalendář s malinko škádlivým názvem „Třebíč u Boroviny 2019“. Kalendář, tištěný na křídovém papíru formátu A3, na každé stránce přináší jednu fotografii z třebíčské čtvrti Borovina a řadu článků z období přibližně od 80. let 19. století až do 70. let 20. století. Ty se však netýkají pouze Boroviny a zdejší obuvnické továrny, ale Třebíče jako takové. Nejméně jeden z nich ale vždy nějakým způsobem souvisí s fotografií na stránce.

» celý článek

Architektonická soutěž byla anulována

Kultura - 19.11.2018

VELKÉ MEZIŘÍČÍ (mach) - Nové podoby náměstí se ve Velkém Meziříčí jen tak nedočkají. Přestože se vylepšením vzhledu centra města radnice zabývá již několik let, dosud podniknuté kroky byly anulovány. Rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské (ÚHOS) soutěže je konečné.

» celý článek

Vzniká film Oslava Proudů

Kultura - 12.11.2018

Náměšť nad Oslavou (ap) - Koncert filmové hudby, který se uskuteční v neděli 18. listopadu v 17 hodin v zámecké knihovně náměšťského zámku, je jednou z akcí, podporujících vznikající film Oslava Proudů.

» celý článek

Ukryto v depozitáři - programy pro seniory

Kultura - 06.11.2018

TŘEBÍČ (mv) - Ukryto v depozitáři je novinka připravená Muzeem Vysočiny Třebíč. Jedná se o cyklus programů představující jednotlivé muzejní sbírky. Cílovou skupinou jsou senioři. Programy se konají jednou za měsíc, vždy ve čtvrtek od 9:00 do 10:00 hodin v depozitáři muzea na Kosmákově ulici 1319/66 v Třebíči.

» celý článek

Sto let od vzniku republiky XL.

Kultura - 30.10.2018

V letošním roce si připomínáme sté výročí vzniku Československa. Zásluhu na vzniku státu, který se zrodil na troskách Rakouska-Uherska a z krve první světové války, nemají jen osobnosti jako Masaryk, Beneš, Kramář…, ale i statisíce českých a moravských vojáků, bojujících jak na straně císaře, tak na straně legií. Pomníčky snad v každé vesnici Třebíčska dodnes připomínají jména těch, kteří se nedožili, archívy a kroniky i jména těch, kteří se vrátili. Pojďme si připomenout jména a osudy některých z nich.

» celý článek

Jihlavka bývala řekou malíře Krásného

Kultura - 23.10.2018

MORAVSKÉ BUDĚJOVICE (ap) - Malíř Ladislav Krásný byl jedním z výtvarníků, jejichž dílo jsme si připomněli na nedávné výstavě Zde domov můj“, uspořádané k letošním oslavám sta let české státnosti v Moravských Budějovicích.

» celý článek


Archiv zpráv