Horácké noviny
Téma:

Za módou a automobily musíte na půdu

Kultura - 15.06.2018

Třebíč (ap) - Móda a automobily před sto lety. Málokdo by asi předpokládal, že výstavu s tímto názvem najde v půdních prostorách třebíčského Předzámčí s nízkou únosností letitých stropů. Je to ale pravda. » celý článek


Roboti propojili laserovým paprskem Zámostí

Kultura - 13.06.2018

Třebíč - O Jířím Kratochvílovi jsme již v Horáckých novinách psali ve spojení s jeho kovovými kytarami, které nejenom dobře vypadají, ale také dobře hrají. Jirku, jemuž přátelé neřeknou jinak než „Šulec“, ale baví i jiné věci než jeho práce zámečníka a kytary. Připravuje i jiné projekty, kterých má, podle slov jeho přátel „plnou hlavu“. Na festivalu Zámostí, který je od začátku výjimečný také svou výtvarnou sekcí, „Šulec“ představil soubor šesti robotů propojených laserovým paprskem.

» celý článek

Na dva dny ovládl město festival Zámostí

Kultura - 06.06.2018

TŘEBÍČ (pch) - Nejen hudba, ale i divadla, workshopy, performance, filmy a spoustu dalšího, to je letní kulturní festival Zámostí, který první dva dny letošního června opět ovládl Třebíč. Na stage na Podzámecké nivě se během dvou dnů vystřídala spousta kapel (největšími tahákem byl asi Ondřej Havelka či Bára Poláková), celá řada kapel hrála v ulicích židovského města.

» celý článek

Fotografie přibližují život vojáků

Kultura - 30.05.2018

Náměšť nad Oslavou (ap) - Ten druhý život, tak zní název fotografické výstavy, přibližující působení českých vojáků na jejich zahraničních misích v Afghánistánu, Iráku, Kosovu a v Mali. Putovní výstava, nainstalovaná v obřadní síni náměšťského zámku, byla zahájena ve středu 23. května a potrvá jen do 30. května.

» celý článek

CS 156, Íkaros a Jaruška Svobodová

Kultura - 23.05.2018

Třebíč (ap) - Výstava Open Performance je již tradičně doprovodnou akcí převážně hudebního festivalu Zámostí, který první červnový víkend obsadí podzámeckou nivu v Třebíči, bývalou židovskou čtvrť a další části města.

» celý článek

Čtvrt století Okáčku

Kultura - 15.05.2018

TŘEBÍČ (en) - Pěvecký sbor Okáček při Mateřské škole Duha oslaví letos 25 let od svého založení. Přijměte tedy pozvání na mimořádné koncerty malých předškoláků ve dnech 14. a 21. června. Ve čtvrtek 14. června zazpívají malí zpěváčci v 15.30 hodin v knihovně na Modřínově ulici. Pokud nestihnete koncert v tento termín, jste zváni na Letní koncert ve čtvrtek 21. června od 17 hodin v hotelu Atom v Třebíči.

» celý článek

Lenine, probuď se, Brežněv se zbláznil

Kultura - 03.05.2018

TŘEBÍČ (ap) - Výstavu unikátních fotografií a dobového tisku, souvisejících se srpnovými událostmi roku 1968 v Třebíči, najdou zájemci v Galerii Předsálí v Národním domě na horní straně Karlova náměstí. V letošním roce uplyne padesát let od okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, která začala 21. srpna 1968. Městské kulturní středisko Třebíč připravilo expozici z archivních materiálů, které byly zapůjčeny ze soukromých sbírek občanů.

» celý článek

Slunko slaví čtyřicátiny

Kultura - 25.04.2018

TŘEBÍČ (red) - Sborové Studio Cantus Slunko zpívá jako jediný amatérský zájmově umělecký kolektiv v Třebíči bez přestávky 40 let. U kolébky sboru stály dvě osobnosti profesorka Jarmila Krátká - JAMU Brno a doc. Jan Kostečka - PF Brno, kteří jsou přátelé Slunka dodnes. Historii souboru přibližuje výstava ve vestibulu Městské knihovny na Hasskově ulici, která potrvá do 17. května.

» celý článek

Jun: Myšlenka je prostor…

Kultura - 08.06.2018

Chodov/ Třebíč (ap) - „Když nekreslím, tak jen kresebně myslím,“ říká o svém přístupu k tvorbě výtvarník Jiří Jun (1942). Tento vynikající kreslíř je jedním z Mistrů současnosti, kteří kresbu povýšili na definitivní výtvarné dílo. Jun, rodák z Vysočiny, dokončil v závěru loňského roku kresbu, která je poctou jeho rodnému kraji. Od začátku roku pak pracoval na kresbě „Předjaří“ a dalších kresbách, kterými rozvíjel své uznávané umění.

» celý článek

Hilský: V Learovi je úžasný všelidský přesah

Kultura - 04.06.2018

Třebíč - Divadelní hra Král Lear je podle znalce, překladatele a vykladače Shakespearova díla Martina Hilského bezpochyby jednou z největších, ne-li největší Shakespearovou tragédií. S komponovaným večerem o této hře přijel Hilský ve čtvrtek 24. května do třebíčské baziliky. Profesorův výklad doplňovaly varhanní improvizace Marka Buše. Po skončení večera poskytl profesor Hilský rozhovor Horáckým novinám.

» celý článek

K žalu všech šmoků a přátelíčků

Kultura - 28.05.2018

Třebíč (ap) - Černého, dvouhlavého, ale třikrát korunovaného plechového orla se znakem Třebíče, kterého obyvatelé města odstranili v roce 1918 z budovy radnice, spatří návštěvník na začátku výstavy v třebíčské městské knihovně na Hasskově ulici. Státní symbol zaniklé podunajské monarchie, dochovaný ve sbírkách Muzea Vysočiny Třebíč, je součástí expozice, nazvané „Po stopách republiky“, připravené ke 100. výročí vzniku Československa.

» celý článek

Slívova chvála bláznovství

Kultura - 18.05.2018

Náměšť nad Oslavou (ap) - Kreslíř Jiří Slíva vyhledává banální momenty z našich životů a dovádí je ke konečné absurditě. Dalo by se také říci, že Slíva bere věci doslova, aby dokázal jejich relativitu či nesmyslnost. Tak lze charakterizovat poetiku litografií i několika leptů pražského výtvarníka, autora osobité verze kresleného humoru, jehož výstavu, nazvanou „Brut“, nabízí ke zhlédnutí Galerie 12, kterou zájemce najde na konci parku náměšťského zámku.

» celý článek

Chaos v uvažování o chaosu

Kultura - 10.05.2018

MOHELNO (ap) - „V dnešní ponuré době, ve které tak bytostným způsobem vládne racionalita se svou úzkou logikou, jsme se rozhodli postavit hráz z opačného konce. Chaos jako princip je velmi razantní protipól všeho uspořádaného a spořádaného,“ řekl teoretik Václav Pajurek při zahájení výstavy surrealistické skupiny Stir up s názvem Chaos sedmé dimenze 1. května odpoledne v Galerii Čertův ocas na Mohelenském mlýně.

» celý článek

Chaos sedmé dimenze v Čertově ocase

Kultura - 27.04.2018

MOHELNO (ap) - Chaos sedmé dimenze, tak zní název zahajovací výstavy roku 2018 české surrealistické skupiny Stir up, která začne 1. května v 17 hodin v Galerii Čertův ocas na Mohelském mlýně. Úvodní slovo bude mít PhDr. Václav Pajurek.

» celý článek

Malíř post-atomové renesance

Kultura - 20.04.2018

TŘEBÍČ (ap) - Odhalená dívčí ňadra i úplnou ženskou nahotu, krojačky i ptáčky všeho druhu, anděly, lodičky, kočkovité šelmy, hada, šperky, hudební nástroje, kvetoucí stromy, motýly, smrtku s kosou, Krista, motorku a dokonce i ponorku spatří divák na obrazech malíře a grafika Václava Macha-Koláčného (1953), jehož výstava nazvaná „Opus pictus (kontrasty post-atomové renesance) byla zahájena ve středu v Galerii Malovaný dům na Karlově náměstí v Třebíči.

» celý článek


Archiv zpráv