Horácké noviny
Téma:

Zemřel sochař Josef Klimeš

Kultura - 22.01.2018

VYSOČINA (red) - Ve věku 89 let zemřel náhle v pátek 12. ledna v Praze několik dní před svými devadesátými narozeninami český sochař Josef Klimeš, který na výstavě Expo 58 v Bruselu získal za svou železnou plastiku cenu Grand Prix. Je autorem plastik u Barrandovského mostu a jeho socha byla také vybrána jako dar papeži Janu Pavlu II. Poslední rozloučení s Josefem Klimešem se konalo v pátek 19. ledna dopoledne v kostele v pražských Nebušicích, kde byl pochován na tamním hřbitově. » celý článek


Tetování slaví zlaté časy

Kultura - 18.01.2018

TŘEBÍČ (evu) - Tetování aneb zdobení kůže barvou sahá do hluboké historie. Už dávno se nechávali tetovat naši předci, a to více než před 5 100 lety. Důkazem je i mumie muže nalezená roku 1991 v italských Alpách. Tato mumie přezdívaná ledový muž Ötzi měl na těle dochované tetování, a to až na sedmnácti různých místech. Proč se nechají lidé tetovat, má hned několik příčin. Ať už šlo dříve o rituály, poznávací znaky, náboženství nebo jen o podtrhnutí vlastní osobnosti, vždy se jedná o kosmetický zákrok.

» celý článek

Jiří Jun se vrátil do rodného kraje kresbou: Vysočinou

Kultura - 10.01.2018

Třebíč/Chodov - Jsem dobrodruhem samoty, ticha a trpělivosti, říká o sobě výtvarník Jiří Jun (1942). Tento vynikající kreslíř je jedním z Mistrů současnosti, kteří kresbu povýšili na definitivní výtvarné dílo. Jun, rodák z Vysočiny, dokončil v závěru loňského roku kresbu, která je poctou jeho rodnému kraji.

» celý článek

Panteři vyšli i potřetí naprázdno

Kultura - 28.12.2017

Třebíč - Hokejisté Havířova nebudou na zápasy s Horáckou Slavií Třebíč v letošní sezóně vzpomínat v dobrém. Ve středečním 34. kole první ligy se oba soupeři potkali potřetí a potřetí byl stoprocentní tým z Vysočiny. Po výhrách 4:2 a 1:0 vyhrál v posledním domácím zápase roku 2017 díky povedené první třetině 3:2. V závěru ale hájil těsný náskok s vypětím všech sil.

» celý článek

Muzikantské Vánoce

Kultura - 21.12.2017

TŘEBÍČ (pch) - V Základní umělecké škole v Třebíči působí kytarový orchestr, který vede Frank Spekhorst. „Hrajeme spolu už osm let a v podstatě už je to můj tým, který mi pomáhá organizovat Děti dětem,“ říká Spekhorst. No a když už jsou ty Vánoce, tak jsme se členů orchestrů zeptali především na ně.

zprávy

» celý článek

Stejné formáty fotografa Václava Křivánka

Kultura - 14.12.2017

Třebíč (ap) - Stejný formát, tak zní název expozice fotografií Václava Křivánka v Galerii Předsálí v Národním domě na Karlově náměstí v Třebíči.

» celý článek

Punč zdarma a vánoční nálada vládla na adventním jarmarku

Kultura - 07.12.2017

Třebíč (evu) - Jako každý rok odbor sociálních věcí MěÚ v Třebíči díky partnerství s neziskovkami v sociální oblasti pořádaly na radnici města již po sedmé adventní jarmark. Tento tradiční jarmark, kde jste si mohli zakoupit vánoční dárky vyrobené uživateli sociálních služeb a tím je podpořit, se konal 4. prosince na radnici v Třebíči.

» celý článek

Letošní opravy památek stály město skoro půl milionu

Kultura - 30.11.2017

TŘEBÍČ (red) - Také v letošním roce pokračovala radnice v restaurování kulturních památek a uměleckých děl, které jsou umístěné ve veřejném prostoru.

» celý článek

Demel: Ženy dokážou z chlapa udělat buď hrdinu, nebo onuci

Kultura - 12.01.2018

TŘEBÍČ - Pražský rodák Karel Demel (1942) patří k virtuózům současné české kresby a grafiky. Svědčí o tom i kolem 200 samostatných výstav, které měl hlavně ve vysoce konkurenčním uměleckém prostředí v Německu, Belgii či Holandsku. Obdivujete-li proto skutečné mistrovství, neměli byste si nechat ujít současnou výstavu mistra grafika Karla Demela v Galerii Malovaný dům na třebíčském Karlově náměstí. Při její vernisáži nám autor poskytl rozhovor.

» celý článek

Fotoorgie na černé mořské pláži

Kultura - 04.01.2018

ISLAND (red) - Rozlehlá černá pláž s „přírodními skulpturami z ledu“ zaujala loni fotografa, cestovatele a průvodce po Islandu Jana Suchardu z Hrotovic.

» celý článek

Jitka Boho: „Jsem vděčná za tu příležitost“

Kultura - 28.12.2017

PRAHA (pch) - V roce 2010 se stala Českou miss, letos zářila v show Tvoje tvář má známý hlas. Řeč je o Jitce Boho. Pochází z Náramče a i když je dneska už jinde, na Třebíčsko se stále ráda vrací. Právě o nedávno skončené fenomenální show jsme si s Jitkou povídali.

» celý článek

Kamenné památky mají další pokračování

Kultura - 18.12.2017

TŘEBÍČ (pch) - Kolektiv badatelů a autorů - Marie Dvořáková, Jan Horký, Karel Průša a Emanuel Nožička připravili další knihu o kamenných památkách na Třebíčsku. Ta poslední, která nese název Kamenné zajímavosti na Třebíčsku, se na pultech knihkupectví objevila před pár dny.

» celý článek

Hvězdou Polankafestu budou Chinaski

Kultura - 11.12.2017

TŘEBÍČ (red) - Už se chystá třetí ročník oblíbeného třebíčského festivalu Polankafest, který se již tradičně uskuteční na koupališti Polanka v Třebíči. A pokud se chcete v půlce prázdnin skutečně bavit, rezervujte si víkend 27.-28. července 2018.

» celý článek

Vysočina fest zná svoje hvězdy, tou největší bude Kabát

Kultura - 04.12.2017

JIHLAVA (red) - Do července sice ještě daleko, ale šestý ročník jedné z největších akcí Kraje Vysočina už se začíná získávat svoji tvář. Vysočina festu budou patřit dny 5. - 7. července 2018 a uskuteční se již tradičně v amfiteátru u Zoologické zahrady.

» celý článek

Demel: Mistr umělecké grafiky

Kultura - 27.11.2017

Třebíč - Obdivujete-li skutečné mistrovství v jakékoliv podobě, ať už se jedná o mistrovství ve hře na housle, ve zpracování fotbalového míče nebo v pečení svatebních dortů, neměli byste si nechat ujít současnou výstavu mistra grafika Karla Demela v Galerii Malovaný dům na třebíčském Karlově náměstí.

» celý článek


Archiv zpráv