Horácké noviny
Téma:

John a Boštík psali nekonečnou řádku jmen zavražděných Židů

Kultura - 30.03.2020

JIHLAVA (ap) - Ukázka nápisu z Pinkasovy synagogy v Praze je artefaktem, který se svou povahou vymyká z celého díla výtvarníka Jiřího Johna, s jehož tvorbou a dílem jeho manželky Adrieny Šimotové se můžeme seznámit na (snad jen dočasně) uzavřené výstavě v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě. » celý článek


Epopej bude v Moravském Krumlově už letos

Kultura - 17.03.2020

MORAVSKÝ KRUMLOV (pch) - Krátce po uzávěrce tohoto vydání Horáckých novin zasedlo zastupitelstvo Moravského Krumlova, aby rozhodlo o vítězi výběrového řízení na úpravy moravskokrumlovského zámku. Jde tady cca o 52 milionů korun.

» celý článek

Zvyky a tradice na Podhorácku

Kultura - 12.03.2020

TŘEBÍČ (mach) - České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Kraj od kraje se výrazně liší. Centrum tradiční lidové kultury na Cyrilometodějské ulici v Třebíči právě otevřelo veřejnosti výstavu, jejímž cílem je zmapování těch nejvýraznější obyčejů a zvyklostí na Vysočině.

» celý článek

Dva Třebíčané a dva „Rakušané“ v Dačicích

Kultura - 02.03.2020

DAČICE (ap) - Výstava výtvarné skupiny čtyř výtvarníků „For Art“ byla v pátek 21. února zahájena na starém zámku v Dačicích.

» celý článek

Havelkova Želetavka a Gebauerovy létající plavkyně

Kultura - 19.02.2020

JIHLAVA (ap) - O rozdílných přístupech k tvorbě, jak se proměnily za posledních skoro sto let, se může milovník výtvarného umění přesvědčit v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě.

» celý článek

Ledovna „si řekla“ o své frotážování

Kultura - 13.02.2020

TŘEBÍČ (ap) - Bývalou ledovnu třebíčského zámku si ve čtvrtek prohlédl sochař Jaromír Šimkůj (1955), který pro tuto prostoru připravuje s malířem Petrem Veselým (1953) společnou výstavu. Konat by se měla od konce května do konce srpna letošního roku. Šimkůj a Veselý jsou výtvarníci působící na Brněnsku a zároveň pedagogové, vy- učující na Střední škole umění a designu, stylu a módy (dříve SŠUŘ) v Brně.

» celý článek

Dvojí výročí Jana Zahradníčka

Kultura - 03.02.2020

Narodil se 17. ledna 1905 v Mastníku do rodiny sedláka a hospodského Tomáše Zahradníčka.

Zemřel 17. října 1960 při převozu z Uhřínova do třebíčské nemocnice na katastru Vlčatína, kde dnes stojí kaplička s pamětním kamenem. Absolvent třebíčského gymnázia záměrně nedokončil Filosofickou fakultu KU, protože se nechtěl stát profesorem. Spíše uvažoval o knihovnické dráze. Nakonec se stal spisovatelem a překladatelem, jak se říká, na volné noze. Napsal na pětadvacet básnických sbírek a bibliofilsky vydaných básní. Poslední dvě sbírky, Dům strach a Čtyři léta byly napsány během vězení a rekonstruovány až posmrtně. Mimo básně vydal drobnou knížku próz a přednášku Náš kraj a kniha. Mimo překlady významných autorů, k nimž se druží F. Hölderlin, R. M. Rilke, P. Claudel aj. Měl také výrazný podíl na úpravě překladu Dantovy Božské komedie. Nebránil se ani překladům kvalitní dobrodružné literatury. Knížky, které překládal pro výdělek, podepisoval pseudonymem Josef Hobza. Byl nejen skvělý básník a znalec kultury, ale měl i dobrý politický přehled a spolu s přáteli dokázali odhadovat politickou situaci daleko do budoucnosti. Jeho nesporný vliv na mládež a jeho neskrývané názory vedly k dlouholetému věznění. Stále aktuální je jeho básnické dílo i úvahy, jak dokládají např. tyto úryvky:

» celý článek

Makovičkovy toulky naším časoprostorem

Kultura - 16.01.2020

JAROMĚŘICE NAD ROKYTNOU (ap) - Výstava černobílých i barevných výtvarných fotografií Karla Makovičky byla zahájena ve čtvrtek 9. ledna v jaroměřickém barokním Špitále.

» celý článek

Památce významného moravského historika

Kultura - 13.03.2020

Lubomír Emil Vilém Havlík se narodil se 30. srpna 1925 ve Znojmě. Středoškolská studia zahájil na reálném gymnáziu v rodišti, ale po záboru pohraničí dokončoval studium v Kroměříži. Jako totálně nasazený kopal zákopy pro wehrmacht. Maturoval až po osvobození a zapsal se na Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity. Studoval historii, prehistorii, filosofii a angličtinu.

» celý článek

Proto prosím - TIŠE PO NÁMĚSTÍ

Kultura - 05.03.2020

TŘEBÍČSKO (ap) - „Smírčí dobou“, tak nazval připravovanou výstavu svých perokreseb v „Galerii Na Hradě“ Lékařské fakulty v Hradci Králové Jiří Jun, jehož život výtvarníka oddělení podnikové propagace byl spjat i s obuvnickou a punčochárenskou továrnou v Třebíči-Borovině.

» celý článek

Petr Kremlis Kotoulek a střeva vykydující

Kultura - 24.02.2020

TŘEBÍČ (ap) - Masky, loutky, karikatury, zvířata nebo dřevěná sousoší, to vše nyní nabízí k vidění výstava třebíčského řezbáře, autodidakta Petra KREMLISE Kotoulka, probíhající v konírně třebíčského zámku. První samostatná výstava autora přibližuje celou jeho dosavadní tvorbu za uplynulých téměř dvacet let.

» celý článek

Příštěpští zatčení byli biti holí na jaroměřickém zámku

Kultura - 17.02.2020

JAROMĚŘICE NAD ROKYTNOU (ap) - Při poslední selské rebelii na jihozápadní Moravě se v roce 1821 proti vrchnosti nejvíce bouřili sedláci z Příštpa. A i když bylo v obci vyhlášeno stanné právo, vyhořela v té době v Příštpě panská stodola, kterou měl údajně zapálit čeledín Jana Říhy Josef Růžička. Vina mu však nebyla prokázána. Stodolu ještě v tom samém roce museli sedláci opětovně postavit.

» celý článek

Chladicí věže v růžolících červáncích

Kultura - 10.02.2020

DUKOVANY (ap) - Hrad Trosky, tančící pár, západ v zimní zátoce, dívčí akt, kytici vlčích máků, ledňáčka, Karla IV., levandulové pole, Eiffelovu věž, rodinku tučňáků, Antonína Dvořáka, panorama Pražského hradu, jásající hokejisty, znamení zvěrokruhu, žirafy, bohy starověkého Egypta a třeba i kočkovitou šelmu jaguára už na svých obrazech, kresbách a grafikách zachytila pražská rodačka, malířka Anna Vršecká (1973), která právě vystavuje ve vstupní hale Jaderné elektrárny Dukovany.

» celý článek

Třebíč mým objektivem pojedenácté

Kultura - 27.01.2020

TŘEBÍČ (ap) - Výstava fotografií ze soutěže Třebíč mým objektivem probíhá nyní v Galerii Předzámčí.

» celý článek

Zemřel akademický sochař Miloš Vlček

Kultura - 10.01.2020

V sobotu 4. ledna se rodina a přátelé rozloučili v Brně - Řečkovicích v kostele sv. Vavřince se sochařem Milošem Vlčkem. Zemřel po dlouhé těžké nemoci 29. prosince 2019 v nedožitých jednaosmdesáti letech.

» celý článek


Archiv zpráv