Horácké noviny
Téma:

Vodní skauti slaví padesát let

Publicistika - 15.06.2018

Třebíč (hu) - Je to tak, ten velký den nadešel a zítra vodní skauti z Třebíče oslaví 50 let své nepřetržité existence. Zdánlivě tedy přetržené zákazem skautingu v letech 1970 až 1989, ale ve skutečnosti nebyla kontinuita přerušena nikdy. Jednou skautem, skautem na celý život. Komunisté to věděli, ale bylo jim to houby platné. » celý článek


Průchvat není Obchvat!

Publicistika - 15.06.2018

Z článku v Horáckých novinách ze dne 1.6. vyplývá, že dotazovaní občané vůbec neznají trasu „plánovaného obchvatu“. Radnice je již delší dobu vyzývána, aby provedla besedu s občany s podrobnou vizualizací trasy silnice a všech staveb s ní souvisejících, aby občané konečně byli přesně informováni, a viděli, jak plánovaná tříproudová silnice vede zahrádkářskou kolonií, Terovským údolím, přes část Libušáku a Lorenzova údolí, kolem Domu dětí a mládeže, venkovních hřišť, obytnou zónou v Borovině, kolem nových bytů v areálu BOPO, kolem plánovaných bytů za poliklinikou.

» celý článek

Běh pro paměť národa takév v Třebíči

Publicistika - 13.06.2018

TŘEBÍČ (fp) - V Praze, Plzni, Olomouci, Hradci Králové a v Třebíči se ve stejný den, a to v sobotu 9. června, uskutečnil charitativní běh s názvem Běh pro paměť národa. Ten třebíčský pořádali studenti Gymnázia Třebíč a jeho výtěžek byl směřovaný na rozšíření a budování veřejné online databáze Paměť národa.

» celý článek

Vachek: Piloti lehkých mohou pomáhat při vzdušném průzkumu

Publicistika - 06.06.2018

NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU/SEDLEC - Dobrovolné zálohy naší armády budou mít jednoho dne možná i své vlastní letectvo. Zní to poněkud nadneseně, ale i tak lze laicky vyjádřit to, co může být zanedlouho skutečností. O této myšlence jsme hovořili na letišti v Sedleci 23. května při Dni otevřených dveří na základně vojenského letectva s jejím bývalým velitelem Janem Vachkem. Vojenský pilot, brigádní generál a bývalý velitel Vzdušných sil ČR působil v minulých letech i ve funkci předsedy dozorčí rady Letiště Vodochody a.s. a ochotně poskytl rozhovor Horáckým novinám.

» celý článek

Chlubí se dalším úspěchem

Publicistika - 04.06.2018

TŘEBÍČ (ev) - V pátek 18. května se v Kroměříži uskutečnil 1. ročník mezinárodní soutěže žáků do 12 let ve hře na elektronické klávesové nástroje K2 Kroměříž Keyboard Competition.

» celý článek

Exkurze do lomu s ukázkami zpracování kamene

Publicistika - 28.05.2018

MRÁKOTÍN (red) - Dne 8. června 2018 v 10 hodin se v Mrákotíně uskuteční exkurze do lomu s ukázkami zpracování kamene. Exkurze proběhne v lomu Granit Zedníček. Přímo k lomu lze přijet osobním automobilem.

» celý článek

Rusek: Příroda dostává strašně zabrat

Publicistika - 23.05.2018

Třebíčsko (ap) - Nejhorší kalamita od dob Marie Terezie - tak mluví ministr životního prostředí v demisi Richard Brabec o českých lesích, napadených kůrovcem. Stromy hynou na mnoha místech republiky. V podhůří Jeseníků a na Třebíčsku, sužovaném suchy z posledních let, je situace nejhorší. Do boje s kůrovcem se pustili i politici. Ptají se, proč musel skončit někdejší šéf Lesů ČR Szórád a kdo za kalamitu vlastně může. Premiér Andrej Babiš má jasno: Stát při řešení kůrovcové kalamity zaspal a dostatečně nejednal - viníkem je bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka. A ten se okamžitě ohradil. Inu, taková běžná česká politická bramboračka…

» celý článek

Mladí zahrádkáři soutěžili

Publicistika - 18.05.2018

TŘEBÍČ (bb) - Územní sdružení Českého zahrádkářského svazu v Třebíči uspořádalo v Domě zahrádkářů na Švabínského ulici v pondělí 14. května základní kolo soutěže Mladý zahrádkář. Zúčastnily se soutěžící kolektivy ze ZŠ Kpt. Jaroše, ZŠ Horka-Domky, ZŠ TG. Masaryka a ZŠ Bartuškova. Dále Kluby mladých zahrádkářů z Červené Lhoty a Mohelna. Součástí klání byl vědomostní test a rozpoznávání užitkových i plevelných rostlin.

» celý článek

Plavci z Laguny závodili na krajském mistrovství

Publicistika - 13.06.2018

JIHLAVA, PELHŘIMOV (red) - O víkendu 26. - 27. června 17 plavců z Plaveckého oddílu Laguna Třebíč poměřilo své síly na závodech Krajského mistrovství žactva. První část závodů se uskutečnila v sobotu v Jihlavě a druhá část v neděli v Pelhřimově.

» celý článek

Dějepravná soutěž prověřila ročníky z gymnázia

Publicistika - 08.06.2018

TŘEBÍČ (evu) - Jako každý rok na zámku proběhlo Dějepravné soutěžení, které poprvé vzniklo v roce 2004. Letos proběhl 14. ročník, protože se na zámku v roce 2013 budovaly nové expozice a tato soutěž se tehdy nekonala. Celá akce se nesla v historickém duchu a děti měly na sobě krásné dobové kostýmy a paruky. Každý návštěvník se najednou jakoby ocitl v 18. století. Téma soutěže bylo zaměřeno na život a období Marie Terezie Valpurgy Amélie Kristýny. Krásné počasí a historický nádech dohromady vytvořily jedinečnou atmosféru.

» celý článek

Exkurze u hasičů

Publicistika - 04.06.2018

STŘÍTEŽ, TŘEBÍČ (nm) - Ve čtvrtek 24. května děti z Mateřské školy ve Stříteži navštívily po roce Hasičský záchranný sbor v Třebíči na Žďárského ulici. Děti byly přivítány všemi zaměstnanci.

» celý článek

Rusek: Mrtvý brouk, dobrý brouk

Publicistika - 30.05.2018

TŘEBÍČSKO (ap) - Lýkožrout smrkový a jemu příbuzné druhy, souhrnně nazývané „kůrovci,“ tropí ve smrkových lesích na Třebíčsku velkou neplechu. Lesnická věda je řadí mezi nejnebezpečnější škůdce vůbec. Lesy na mnoha místech reznou, řídnou a stávají se „průsvitnými“ . Třeba i díky kácení broukem napadených a uschlých stromů. Na vině tomu všemu není kůrovec, ale člověk, který narušil přírodní rovnováhu v lesích a možná i celoplanetární klima.

» celý článek

Zkoušky vloh ohařů a ostatních plemen

Publicistika - 28.05.2018

TŘEBELOVICE - V sobotu 19. května pořádali členové mysliveckého spolku zkoušky vloh ohařů a ostatních plemen. Tentokrát. Protože spolek organizuje dlouhodobě (pravidelně jednou každým rokem) různorodé zkoušky, v 90. letech se v honitbě uskutečnil dokonce i Memoriál Richarda Knolla.

» celý článek

Proběhla tradiční květnová Dyslektická olympiáda

Publicistika - 23.05.2018

TŘEBÍČ (evu) - Každý rok se koná soutěž, která je určena pro žáky prvního stupně základních škol, u kterých byla diagnostikována některá ze specifických poruch učení. Letošní devatenáctý ročník proběhl ve čtvrtek 10. května jako vždy na Základní škole Kpt. Jaroše. Hlavní motto soutěže je: „Dát dětem s poruchami učení možnost zažít pocit úspěchu.“

» celý článek

Horký k 5. bloku: Já se bojím, že se to letos nerozhodne

Publicistika - 18.05.2018

Praha (ap) - Česká vláda nebyla do minulého pátku schopná přijmout rozhodné stanovisko k plnění energetické bezpečnosti státu, k výstavbě nových jaderných bloků v Dukovanech s termínem vydání stavebního povolení do roku 2025 a termínem spuštění provozu nejpozději v roce 2035. Jemným způsobem, jak ji k tomuto rozhodnutí přinutit, byla konference v Senátu, která se zaměřila na stav plnění úkolů akčního plánu rozvoje jaderné energetiky.

» celý článek


Archiv zpráv