Horácké noviny
Téma:
Vrtulník na místo u břehu štítarské zátoky Vranovské přehrady
(foto: Ladislav Šigut)

Surová voda z Vranova už proudí do úpravny novým potrubím

Publicistika - 22.11.2019

ŠTÍTARY (ap) - Bezmála čtyřicet let starým ocelovým potrubím o vnitřním průměru půl metru byla přiváděna surová voda z Vranovské přehrady prudkým svahem do úpravny nad obcí Štítary. Odtud teče pitná voda do velké části našeho regionu. Na mnoha místech děravé a „záplatované“ potrubí už ale potřebovalo výměnu. Jeho první větev byla s pomocí vrtulníku vyměněna v listopadu loňského roku, druhá větev téměř přesně po roce. » celý článek


Lidem se nostalgicky stýská po komunismu

Publicistika - 18.11.2019

TŘEBÍČSKO (pch) - Nedávno portál Paměť národa zveřejnil výsledky průzkumu, ze kterého vyplynulo, že více než třetina lidí nad čtyřicet let nostalgicky vzpomíná na dobu před listopadem 1989 a tvrdí, že tehdy bylo lépe. Zajímalo nás, jak je tomu na Třebíčsku.

» celý článek

Centrum DAR opět rozdává úsměvy

Publicistika - 08.11.2019

TŘEBÍČ (mach) - Po dvouměsíční proluce otevřelo v pátek 1. listopadu Třebíčské centrum svoji borovinskou pobočku DAR v nových prostorách. Od pondělí zahájilo běžný provoz, na nějž je veřejnost zvyklá, v místě bývalé knihovny Za Rybníkem.

» celý článek

O Tomáše G. Masaryka je nečekaný zájem

Publicistika - 30.10.2019

TŘEBÍČ (mach) - V červenci letošního roku jsme vás na stránkách našich novin seznámili s projektem, určeným pro děti třebíčských základních škol a víceletých gymnázii, který je věnováno 170. výročí narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka (připomeneme si je 7. března 2020). Po letních prázdninách dostává projekt, zaštítěný senátorkou Hanou Žákovou, jasné linie.

» celý článek

Zeleň je vizitkou města

Publicistika - 23.10.2019

NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU (mach) - Když se v ulicích Náměště před lety objevily záhony letniček místo stálených či opadavých keřů, sklidila radnice nemalou kritiku. Na novinku si náměšťští obyvatelé zvykali léta. Na důmyslně kombinované záhony uprostřed trávníků, které se proměňují během ročních období, nyní nedají dopustit. S dotazem, jak na takovou krásu správně jít, se na Náměšťské obracejí radnice ze širokého okolí.

» celý článek

Pár týdnů teď pojedou všechny bloky

Publicistika - 16.10.2019

DUKOVANY (red) - Od minulé středy jsou v Dukovanech v plném provozu opět všechny čtyři výrobní bloky jaderné elektrárny. Energetici na prvním výrobním bloku ukončili odstávku pro výměnu paliva a blok opět dodává elektrickou energii do sítě. První turbína byla úspěšně přifázována 9. října ve 8:12 hodin a druhá ve 10:48 hodin dopoledne. Elektrárna pojede na plný výkon až do poloviny prosince, kdy energetici odstaví čtvrtý výrobní blok pro výměnu paliva.

» celý článek

Lesy mizí a po nich se ztrácí i voda

Publicistika - 10.10.2019

HERALTICE - Časem postupující katastrofy by se dal nazvat slunečný pátek končícího září, kdy jsme se vypravili na obhlídku heraltického lesa, který je prameništěm pitné vody pro Třebíč a řadu dalších vesnic v jejím okolí. V důsledku sucha, přemnoženého kůrovce a kácení odumírajících stromů na některých místech spatříme už jen velké pařezité holiny. Pro někoho, kdo se do heraltických lesů vypravil po dvou letech třeba na houby, takový pohled může být docela šokující.

» celý článek

Novák používal i metody drippingu

Publicistika - 02.10.2019

TŘEBÍČ (ap) - Výstava, věnovaná třebíčskému pedagogovi, básníku, výtvarníku a překladateli Ladislavu Novákovi, potrvá ještě do 6. října v konírně třebíčského zámku. Muzeum Vysočiny Třebíč k výstavě připravilo i bohatý doprovodný program. Vážní zájemci o Novákovo dílo se tak mohli například ve čtvrtek 26. září zúčastnit komentované prohlídky výstavy pro veřejnost.

» celý článek

Černá zemička, poskytuje bílého chlebíčka

Publicistika - 13.11.2019

HORNÍ SMRČNÉ (ap) - Bio- uhel či dřevěné uhlí, vpravované do vyčerpané zemědělské půdy, může být jednou z možností, jak po suchu a kůrovcové kalamitě v našich lesích čelit apokalypse, která je na spadnutí i na našich polích.

» celý článek

Správné osvětlení vozidla má svoje pravidla

Publicistika - 04.11.2019

VYSOČINA - Podzimní počasí s sebou přináší zhoršenou sjízdnost komunikací. Proto policisté opětovně varují řidiče, aby v současné době počítali s nepříznivým počasím a přizpůsobili tomu rychlost jízdy. Vozovka se vlivem spadaného listí a vlhkosti stává více kluzkou, zvyšuje se tím nebezpečí smyku. Počítat je třeba také se sníženou viditelností a prvními námrazami. Zejména v ranních hodinách mohou být silnice na mostech a v lesních úsecích namrzlé.

» celý článek

Do Akademie byli uvedeni další studenti

Publicistika - 29.10.2019

TŘEBÍČ (red) - Projekt Akademie umění a kultury pro seniory, který umožňuje umělecké vzdělávání zájemcům starším šedesáti let, realizuje ve spolupráci s městem Třebíč Základní umělecká škola Třebíč. Čtyřiceti novým studentům hudebního, výtvarného a tanečního oboru byly v pondělí 14. října 2019 v Zadní synagoze v Třebíči předány imatrikulační listy, kterými byli oficiálně uvedeni do studia.

» celý článek

Poetickému Zátiší se vrací někdejší krása

Publicistika - 18.10.2019

ZÁTIŠÍ (mach) - Uprostřed lesů u cesty mezi Svatoslaví a Radošovem stojí Zámeček Zátiší, rodové sídlo rodu Waldstein-Vartenberg. Dvoupatrová vila byla potomkům poslední majitelky Gabriely Waldstein-Vartenberg navrácena v rámci restitucí v roce 1994 společně s čtyřmi sty hektary lesa. Bedlivému oku kolemjedoucích jistě neuniklo, že Zámeček se v posledních letech vyloupl do krásy.

» celý článek

Memoriál Karla Podhajského - prestižní soutěž ohařů

Publicistika - 14.10.2019

JAROMĚŘICE NAD ROKYTNOU (zh) - Myslivci a chovatelé ohařů strávili víkend 4. - 6. října v Jaroměřicích a okolí na 81. ročníku memoriálu Karla Podhajského. Do města se sjely stovky myslivců nejen z Čech, Moravy a Slezska ale také ze Slovenska a Rakouska.

» celý článek

Třebíč má už čtvrtý Family point

Publicistika - 07.10.2019

TŘEBÍČ (red) V pondělí 30. září byly slavnostně otevřeny nově zrekonstruované prostory ve výpravní budově autobusového nádraží v Třebíči. Součástí prostor je nová prodejna jízdenek i čekárna pro rodiče s dětmi s malou kuchyňkou, takzvaný Family point. Slavnostního přestřižení pásky u rekonstruovaných prostor se ujali místostarostové města Vladimír Malý a Miloš Hrůza a také náměstek hejtmana Kraje Vysočina Pavel Franěk.

» celý článek

Firmy opět podpoří technickou výuku

Publicistika - 02.10.2019

TŘEBÍČSKO (mach) - Zástupci devíti technicky zaměřených výrobních firem Třebíčska podepsali společně s vedením Střední průmyslové školy Třebíč a vedením města memorandum o spolupráci. Předmětem čtyřleté smlouvy je podpora technického vzdělávání na základních a nově i mateřských školách. K podpisu memoranda, jež navazuje na předchozí smlouvu z roku 2016, došlo ve středu 25. září.

» celý článek


Archiv zpráv