Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

„Hotové peklo,“ shodují se v Újezdě

06.09.2018

TŘEBÍČSKO (mach,pch) - Přívaly vody a bláta s sebou přinesly pondělní vydatné deště hned v několika obcích na Třebíčsku. Největší potíže naplavené bahno způsobilo Hornímu Újezdu. Přibližně dvaceticentimetrová vrstva bláta v odpoledních hodinách zcela zatarasila střed obce. S následky lokálních bleskových povodní se ale potýkali i jinde.


Hotové peklo se rozpoutalo v pondělí 3. září mezi 16. – 18. hodinou. Silná bouře s přívalovým deštěm spláchla bahno z polí. Bláto se pak proudem ve dvou vlnách vlilo přímo do centra Horního Újezda. „Přes obec se nedalo projet ani projít. Přes dvacet let se tu nic podobného nestalo,“ popisuje starostka Iva Durdová. Místní lidi nenechala nastalá situace chladnými. Ještě navečer se bez svolávání a žádosti o pomoc sešlo asi patnáct místních občanů, kteří s lopatami v ruce odklízeli tu největší spoušť. „Moc si toho vážím, velmi mě to potěšilo.“ Na odklízení bláta se během úterka podíleli také pracovníci firmy, provádějící v obci výstavbu nových chodníků. „Mají tu techniku, proto jsem je oslovila. Velmi nám vyšli vstříc,“ vyjádřila vděčnost starostka Durdová. Obec požádala o pomoc s odklizením bláta také tamní zemědělské družstvo a hasiče.

Škody, způsobené silným deštěm, sčítají také v Kojeticích. „Největší příval vody a bláta do centra obce dorazil z cyklostezky od Mastníka. Bahno se vlilo na krajskou silnici, procházející obcí. Místní potok (Rokytná pozn. redakce) se rozvodnil a strhl lávky, které si tamní obyvatelé přes potok sami udělali. Zbytky mostků pak ucpávaly koryto. Přílivová vlna se prohnala také rybníkem Podšibený. Voda se přelévala přes hráz,“ uvedl Roman Vala, starosta Kojetic. S odklízením bláta bylo místním nápomocné družstvo Výčapy. Větší část bláta se podařilo odklidit hned v pondělí večer. Lokální povodní napáchané škody zatím nejsou vyčísleny. „Vyčkáváme, až voda trochu opadne. Budeme muset zkontrolovat hráz rybníka,“ dodal starosta s tím, že s uplatněním škody bude potíž.

V Římově napršelo během necelých dvou hodin něco přes čtyřicet milimetrů. „Zrovna jsem přijel z dovolené, takže tvrdý návrat do reality,“ říká starosta Římova Rostislav Novák. Bahno z polí ucpalo kanalizaci a rozlilo se po silnicích. Zasahovat museli hasiči jak z Římova, tak ze sousedních Čáslavic. „Bahno se navíc dostalo asi do dvou dvorů, naštěstí nešlo až do domů,“ oddechl si starosta.

Hasiči museli zasahovat i v Opatově, kde čerpali vodu ze sklepa a také v Babicích, kde uklízeli bahnem zaplavenou silnici, stejně tak v Petrůvkách či Loukovicích.

Dramatická situace nastala ve Starči. „Bylo to hodně nepříjemné,“ konstatoval starosta Starče Čestmír Linhart. V hlavní roli byl (ne)opravovaný mostek na Perku, který působí Starči nemalé problémy i tak. Trubky, umístěné pod mostkem, vytvořily dokonalou přehradu a hrozilo, že voda zatopí okolní domy. „Museli jsme je natvrdo vyrvat,“ dodal starosta.

Autor: mach,pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk