Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Rozhledna na Pekelném kopci byla v pátek 5. prosince slavnostně otevřena. Pásku přestřihli (zleva) starosta Starče Čestmír Linhart, architekt Pavel Jura, třebíčská radní Marie Černá, bývalý místostarosta Mastníka Petr Chňoupek a Erika Šteflová z ROP Jihov
(foto: Bára Svobodová)

A teď už se jen čeká na den, kdy uvidíme Alpy

08.12.2014

MASTNÍK, TŘEBÍČ (red) - Rozhledna na Pekelném kopci byla snem mnoha generací a letos se všichni ti, kteří v ní věřili, dočkali. Rozhledna na Pekelném kopci stojí a už několik týdnů slouží veřejnosti. V pátek 5. prosince, symbolicky v předvečer svátku svatého Mikuláše, byla slavnostně otevřena.


Pro otvírání rozhledny to nebyl zrovna ideální den. Mlha byla tak hustá, že by se dala krájet, takže výhled do slova a do písmene nulový. Přesto se u rozhledny sešlo několik desítek nejen pozvaných hostí. Nechyběl tu starosta Třebíče Pavel Janata, místostarosta Milan Zeibert, radní města Marie Černá, krajská radní Marie Kružíková, představitelé obcí mikroregionu Třebíčsko, zástupci Regionálního operačního programu Jihovýchod Erika Šteflová a Tomáš Vonka a další hosté. Nemohl samozřejmě chybět ani architekt Pavel Jura, autor návrhu rozhledny. „Jsem rád, že mezi architektonickým návrhem rozhledny a výslednou stavbou není prakticky žádný rozdíl,“ podotkl Pavel Jura, podle kterého to není vždy pravidlem.

Pavel Jura při svém návrhu vycházel z křesťanských a židovských tradic Třebíče, které přivedly Třebíč až na prestižní seznam UNESCO. Jako základ při komponování rozhledny na Pekelném kopci posloužila za prvé známá rozeta románské baziliky sv. Prokopa a za druhé motiv židovské Davidovy hvězdy.

Výsledkem je pozoruhodná stavba složená z různě umístěných krychlí, jejichž středem se vine schodiště. Nejde tedy jen o obyčejnou rozhlednu, ale o stavbu, která má nápad, vtip a ještě je krásná. Nelze nic než konstatovat, že Pavlu Jurovi se opravdu povedl husarský kousek, který ocenila i krajská radní Marie Kružíková, která se před ním hluboce poklonila.

Rozhledna na Pekelném kopci má i své další významy. Leží sice na katastru Mastníka, ale na katastr Starče a Slavic (integrovaná obec Třebíče) je to, co by kamenem dohodil. Takže rozhledna je sama o sobě pojítkem mezi těmito třemi obcemi.

Na Pekelném kopci kolem rozhledny už dlouho před půl jedenáctou poskakovali malí čertíci, které dodala Základní škola ve Starči. Ti pobíhali mezi hosty a se škodolibostí sobě vlastní rozdávali uhlí a brambory.

Marie Černá ve svém projevu shrnula stručně historii vzniku rozhledny, a to od prvních kroků v roce 2010, kdy s myšlenkou stavby přišli na jednání Mikroregionu Třebíčsko starosta Starče Čestmír Linhart a bývalý místostarosta Mastníka Petr Chňoupek, přes první neúspěšnou žádost o dotaci až po dobu, kdy si celý projekt za své vzalo město Třebíč. „V minulosti rozhledna na Pekelném kopci stávala. Po několik desítek let se však turisté museli spokojit s výstupem na vrchol bez pohodlného výhledu do krajiny. Dnes díky iniciativě Mikroregionu Třebíčsko a investorství města Třebíče se mohou návštěvníci opět dívat do krajiny z 26,5 metrů vysoké rozhledny,“ řekla k nové rozhledně radní Marie Černá.

„K rozhledně vede značená stezka pro turisty, která začíná u polikliniky na Vltavínské ulici. Pro turisty bylo v rámci projektu zřízeno i zázemí pro turisty – TouristPoint, kde mohou návštěvníci Třebíče a regionu využít WC, sprchy, úschovnu zavazadel, stojany na kola a stoly s lavicemi k příjemnému posezení a oddechu,“ doplnila Marie Černá.

Po projevech došlo k slavnostnímu přestřižení pásky. To ho se ujali Erika Šteflová z ROP Jihovýchod, radní města Třebíč Marie Černá, architekt Pavel Jura, starosta Starče Čestmír Linhart a bývalý místostarosta Mastníka Petr Chňoupek.

Rozhledna se nachází v nadmořské výšce 572 m n. m. Její výška je 26,5 metrů a na její vrchol je třeba zdolat 125 schodů. Realizace obou částí projektu (rozhledna a TouristPoint) přišla včetně DPH dohromady na 12,3 milionů korun. Z toho 85 % z celkové částky uhradí dotace od Evropské unie prostřednictvím ROP Jihovýchod.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk