Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Absurdní situace! Kontrolují sami sebe

29.01.2019

NOVÉ SYROVICE (pch) - Česká republika se zatím stále považuje za demokratickou zemi. V některých obcích ovšem dostává demokracie pořádně na frak. Jsou totiž takové, kde finanční a kontrolní výbory ovládají lidé z řad koalice nebo stran či strany, které mají starostu a místostarostu. Kontrolují tak sami sebe. Zdá se vám to absurdní? Asi ano, ale taková je realita.


Jednou z takových obcí jsou Nové Syrovice (nejsou ovšem na Třebíčsku samy). Ve volbách tam zvítězilo Sdružení nezávislých kandidátů, které získalo deset mandátů, sdružení Pro občany pět mandátů. Přestože poražená strana získala zhruba třetinu hlasů, tito voliči tak nemají prostřednictvím svých zastupitelů v obci prakticky žádný vliv.

Vítězná strana totiž obsadila ve finančním výboru i v kontrolním výboru všechna místa. Nastává tak absurdní situace, kdy vládnoucí strana kontroluje sama sebe. „Tak to prostě je. Více se k tomu nebudu vyjadřovat,“ řekl krátce starosta Nových Syrovic Oldřich Svoboda.

V demokraticky smýšlejících obcích a městech je nepsaným pravidlem, že finanční výbor a především kontrolní výbor získává automaticky opozice. Politologové opačnou situaci berou jako velmi špatné znamení, i když není v rozporu se zákonem. Obsazení těchto výborů opozicí je pojistkou demokracie a je znakem, že komunální politika je transparentní.

Takto sestavené kontrolní výbory jsou nedůvěryhodné, protože nejsou z logických důvodů schopny plnohodnotně, transparentně a hlavně objektivně fungovat.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk