Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Ach, ty nové armádní víceúčelové vrtulníky

16.04.2018

Náměšť nad Oslavou (ap) - Ministryně Karla Šlechtová (ANO) kvůli nákupu 12 nových armádních víceúčelových vrtulníků za odhadovaných 15 miliard korun osloví tři zahraniční dodavatele a tuto zakázku zadá její ministerstvo bez veřejné soutěže.


To byla zřejmě nejzávažnější slova, jež zazněla z úst ministryně Šlechtové, která v pondělí 9. dubna zavítala na 22. základnu vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou. Hlavním smyslem návštěvy Šlechtové byla diskuze s velením základny o pořízení nových víceúčelových vrtulníků. Během své návštěvy se rovněž detailně seznámila s činnosti základny, leteckou technikou a jejími úkoly.

V hangáru oprav letecké techniky velitel základny plukovník Petr Čepelka ministryni ukázal dva nyní naší armádou provozované typy ruských vrtulníků Mi-171Š a Mi-24/35. Karla Šlechtová se dotkla kdejakého čudlíku, nahlédla do útrob strojů, zajímala se o hmotnost zbraňových systémů, hydrauliku podvozku, kapacitu vrtulníku a třeba i rozměry kabiny pilota, kam se také vsoukala. Od vojáků se dozvěděla, že hlavní slabinou ruských strojů je komunikace se speciálními jednotkami v utajeném režimu.

Střelecké déjà vu

Novináři, sledující již řadu let návštěvy politiků na základně, zažili téměř déjà vu (francouzsky „již viděno,“ označuje v psychologii jev, kdy má člověk z ničeho nic intenzivní pocit něčeho už dříve prožitého), když Šlechtová při prohlídce vrtulníku Mi-171Š usedla za mířidla amerického rotačního kulometu Minigun v jeho levém bočním střelišti, jako před časem při své návštěvě Vysočiny prezident Zeman. Na rozdíl od Zemana však ministryně odolala pokušení mířit kulometem na okolo stojící lidi, roztočit jeho šest hlavní v náznaku střelby, potutelně se při tom usmívat a pak se tím ještě chlubit obyvatelům Náměště, shromážděným na Masarykově náměstí. Šlechtovou nicméně udivila informace, že tato americká strojní puška je schopná pálit padesátkrát za sekundu. Však od ní vede tlustý husí krk, kterým ony desítky vystřílených nábojnic padají dolů na nepřítele - jako hustý mosazný déšť.

Alien Tiger

Šlechtová si prohlédla také zřejmě nejbojechtivější bitevní vrtulník naší armády, zvaný Alien Tiger, který nosí speciální kamufláž ve stylu biomechanického surrealismu, na němž právě probíhal servis. Bylo poněkud překvapivé, že ministr-žena neocenila všude ve světě obdivovanou originální kamufláž a ladné křivky tohoto stroje typu Mi-24/35 ještě před tím, než dojde k jeho plánovanému vyřazení z výzbroje AČR. V jednu chvíli ministryně dokonce postála v odklopeném krytu motoru Aliena, což bytelný ruský stroj přečkal bez úhony. Tomu všemu se nenápadně pod vousy usmívali okolostojící profesionální vojáci, měli-li jaké.

Jsem ráda

„Jsem ráda, že jsem zde byla. Že jsem v reálu viděla vrtulník, co stojí za mnou (Mi-24/35 – pozn. red.), protože to je zrovna ten typ, který chceme obměnit. Jsem vděčná za spoustu detailů,“ pravila Šlechtová. Ironií osudu je, že Čechům by zřejmě opět nejvíc vyhovoval právě ruský modernizovaný vrtulník tohoto typu, který je požadovaným hybridem dopravního a bojového vrtulníku. V Mi-24 jsou spojeny těžké zbraně s trupem dopravního vrtulníku, s jejich pomocí se dají přepravovat útvary, zapojené do zvláštních operací na přední linii. Nejen díky požadovaným hlavním parametrům proto v mnohém své západní „kolegy“ poráží. Ruský stroj je také levnější, méně „náladový“ — lehčí na řízení a údržbu. A co je neméně důležité, čeští piloti jsou zvyklí létat s ruskou technikou, znají ji. Pro zvládnutí jiných vrtulníků se budou muset učit.

Liché informace

Šlechtová nicméně podtrhla, že pokud se mají dělat velké akvizice z peněz daňových poplatníků, ona jako ministryně obrany nebude zadávat něco, o čem se domnívá, že by to mohlo být na základě lichých informací. „Takže jsem ráda, že jsem si na místě sama ověřila a prověřila poslední verzi specifikace od Armády České republiky, kterou ministerstvo obdrželo. Jsou věci, které chci doladit... Půjde o civilní i bitevní část využití,“ dodala Šlechtová.

Nové vrtulníky mají zajišťovat přepravu vojáků, přímou podporu pozemních sil, průzkumu, zdravotnický odsun nebo úkoly ve prospěch integrovaného záchranného systému. Ministerstvo chce koupit stroje i jejich výstroj a vybavení, včetně výzbroje a munice. Součástí zakázky bude logistická a servisní podpora po dobu celého životního cyklu a výcvik leteckého personálu.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk