Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Akty ostré jako břitva

21.09.2015

Třebíč (ap) - Výstavu obrazů a plastik Radovana Paucha najdou milovníci výtvarného umění v Galerii Ladislava Nováka na Subakově ulici v bývalé třebíčské židovské čtvrti.


Radovan Pauch (1967) je rodákem z Ústí nad Labem, ale od začátku 90. let žije a tvoří v Horních Počernicích. Pracuje převážně s přírodními materiály, s hlínou a dřevem. Pauch je sice autodidakt, ale jeho obrazy překvapí promyšlenou skladebností a zajímavým způsobem stylizace lidských figur. Námětově Pauchovy malby nepřekvapí, jsou to vlastně žánrové výjevy, zachycující třeba koulovačku na sněhu nebo předvánoční prodej ryb. V historii malířství byly již také mnohokrát malovány motivy, jaké nabízejí Pauchova díla Sedící akt, Dívka s kyticí nebo Dívka s kocourem. Pauch se věnuje i žánru zátiší, třeba v kompozici nazvané Zrání. Mezi vystavenými obrazy ale najdeme i v barokní době oblíbenou formu zátiší – vanitas. Kompozičním centrem těchto obrazů je obvykle lidská lebka. Takové obrazy měly lidem připomínat, nakolik je život rychlý a hlavně fakt, že smrti nikdo neuteče. Toto „memento mori“ pojal Pauch ve své malbě nazvané Čas jako lidskou kostru, částečně již zavátou pískem na okraji pouště.

Ve svých kompozicích se malíř Pauch vyžívá ve výrazné stylizaci postav, jejichž hlavy převádí do maximálně zjednodušené podoby vejce a prudký pohyb končetin vyjadřuje často šavlovitými tvary, připomínajícími nebezpečná ostří sečných či řezných zbraní. Je tomu tak třeba i v ženském aktu nazvaném „Ve sprše“. Pozorný divák si ale všimne, že v partii ňader autor zachovává úctu k anatomicky vnímanému tvaru. Podstatně blíže k reálné podobě lidské hlavy či figury mají některé vystavené dřevořezby (Etiopan, Kamélie). V jiném pólu své sochařské tvorby Pauch rozvíjí své plastické cítění tvarů a rytmus nezobrazujících forem, tu ostrých, tu spirálovitě něžných (Tanečnice, Mateřství). Zajímavým doplňkem výstavy jsou ukázky autorových slepotisků, což je technika reliéfní ražby papíru bez užití barvy. I touto grafickou technikou Pauch vhodně realizuje své silně stylizované figurální náměty. Výstava je otevřena denně od 9 do 17 hodin, potrvá do 8. listopadu.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk