Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Alternátor získal titul Stavba Vysočiny 2015

16.06.2016

Třebíč (red) - Ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči bodovalo v anketě Stavba Vysočiny 2015. Soutěž, která letos oslavila již 14. ročník, si klade za cíl poukázat na nejlepší novostavby a rekonstrukce staveb titulem Stavba roku Kraje Vysočina. Do tohoto ročníku se mohly přihlásit stavby, které na Vysočině vznikly v období od 1. ledna 2014 do 31. prosince 2015.


Alternátor porota ocenila v sekci Rekonstrukce staveb občanské vybavenosti „za zhodnocení objektu brownfieldu za účelem nabídky atraktivního edukativního programu pro nejširší veřejnost“.

Čtrnáctý ročník přehlídky stavebních realizací pořádal Spolek Stavba Vysočiny ve spolupráci s krajskou reprezentací Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR a ČKAIT a dále pak s Krajem Vysočina. Slavnostní vyhlášení proběhlo na zámku ve Valči v pondělí 13. června 2016.

Toto ocenění je také důkazem toho, že se rozhodně nenaplnily negativistické výkřiky pana zastupitele Jaromíra Baráka, který na budově Alternátoru a sousedního DDM Třebíč nenechal před jejich otevřením nit suchou. Stojí také za zmínku, že ačkoli byl Alternátor otevřen 26. června 2015, tedy před necelým rokem, stihlo si jej prohlédnout už 13 560 návštěvníků.

Podrobnosti na webu organizátorů – http://www.stavbavysociny.cz/stavba-roku/13-vysledky/1589-14-rocnik

Alternátor byl vybudován v budově staré kotelny ze 60. let minulého století v areálu bývalé obuvnické továrny v Třebíči-Borovině. Tento areál, v němž se od poloviny 19. století vystřídaly například podniky Karel Budischowsky a synové, BUSI, Baťa či BOPO, po roce 2000 začal chátrat. Díky spolupráci města a soukromých investorů se jej však podařilo zachránit a nyní se mění na rezidenční čtvrť. Alternátor, který je provozován spolkem EKOBIOENERGO o. s., lze považovat za jakousi výkladní skříň celé čtvrti. Jedná se o jediné science-centrum na Vysočině, které se zaměřuje na historii obuvnictví a výrobu energie zejména z biomasy a dalších obnovitelných zdrojů. Jeho chloubou je unikátní projekční koule, na níž lze zobrazovat různé jevy na zeměkouli, ale i ve vesmíru. Tuto kouli vyrobila společnost NOAA, data pro ni dodává Alternátoru také NASA. Třebíč je jedním z pouhých osmi míst v Evropě, kde lze toto zařízení zhlédnout na vlastní oči.

Autor: red
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk