Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Ani Karel Gott u nás nedostane, co chce

26.01.2012

Moravské Budějovice - Kolik berou umělci za vystoupení? Přesně vám to asi nikdo neřekne, ale dost. Na malých městech jsou pak problémy, protože zaplatit hvězdu první velikosti prostě nedokáží. Starosta Moravských Budějovic Vlastimil Bařinka se s tím nedokázal smířit a přišel s radikálním řešením. Jednoduše řečeno, umělec odjede z města s podílem ze vstupného.


Současná obecná praxe je taková, že umělec (respektive jeho agentura) řekne výši honoráře a ten se pak vyplatí bez ohledu na to, zda na koncert přišlo sto lidí nebo tisíc. „Oni vydělají vždy, ale my často proděláme. Jde o to, abychom nenesli všechna rizika,“ odůvodňuje nápad starosta. Podle Vlastimila Bařinky se nový systém osvědčil, i když začátky nebyly vůbec jednoduché. „Rozdělení záleží na dohodě, ale takovým nejzazším poměrem je osmdesát procent pro umělce, dvacet pro nás,“ říká starosta.

Agentury se na tento nápad příliš radostně netvářily. „Zatím jsme takto jednali s pěti agenturami. Jedna to odmítla, ty další na naše podmínky nakonec přistoupily,“ prozradil Bařinka. Jak se nám podařilo zjistit, za nedávný koncert v Moravských Budějovicích chtěla agentura zastupující Anetu Langerovou 110 tisíc korun. Z Moravských Budějovic nakonec odjížděla se 66 tisíci korunami a prý byla spokojená. Na koncert přišlo dost lidí, ale aby mohlo kulturní středisko dát Langerové původně požadovaný honorář, musela by být vstupenka zhruba o třetinu dražší.

„Kdyby na tento systém přistoupila i další města, postupně dotlačíme agentury k tomu, že nebudou chtít za vystoupení tak horentní honoráře. Co si budeme povídat, kultura je dnes v tomto směru předražená,“ vysvětlil starosta. Městské kulturní středisko díky tomuto systému ušetří slušné peníze a tak může do města přivést více kultury. „Přijet může i Karel Gott nebo Lucie Bílá, ale i oni půjdou na procenta,“ říká Vlastimil Bařinka.

Nápad z Moravských Budějovic se líbí i místostarostovi Jemnice Petru Novotnému. Má ovšem obavy, že v Jemnici bude hůře aplikovatelný. „Moravské Budějovice jsou v jiné pozici. My jsme menší město a také ta návštěvnost bude nižší. Nápad je to ale dobrý a já jsem ho ocenil,“ říká Novotný.

„V Třebíči tento systém praktikujeme už delší dobu,“ prozradila ředitelka Městského kulturního střediska v Třebíči Jaromíra Hanáčková. Podle jejích slov se na procentech snaží domluvit především u finančně náročnějších akcí, jako byl třeba koncert Lucie Bílé. „Agentury na to přistupují. Je krize a oni jsou rádi, že ty kšefty mají,“ dodává Hanáčková.

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk