Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Armáda s letištěm v Náměšti počítá

25.07.2011

Tygří letka do roku 2020 skončí, zaměstnanci zůstanou, říká ministr Alexandr Vondra

Sedlec, Náměšť n. Osl., Dukovany - V pátek 22. července navštívil Třebíčsko minisr obrany České republiky Alexandr Vondra. V doprovodu senátora Vítězslava Jonáše a europoslance Ivo Strejčka zavítal nejprve na vojenské letiště - 22. základnu letectva Sedlec, Vícenice, kde rozptýlil neustálé napjaté dohady o její budoucnosti.


Vondra: „Máme tuhle základnu rádi.“

„Přijel jsem ujistit nejen zdejší posádku, ale i lidi z regionu, že náměšťské letiště rušit určitě nebudeme, a to i v rámci současných úsporných opatření. V posledních letech zde byly proinvestovány čtyři miliardy korun a díky tomu je to perspektivní moderní zařízení s perfektním zázemím,“ uvedl ministr. Dále potvrdil, že v souvislosti s plány tzv. Bílé knihy jedno z letišť zanikne. Které to bude, diplomaticky zamluvil. O strojích Mi 24/35 Tygří letky, dislokovaných nyní v Náměšti, hovořil jako o sice nádherých strojích, o nichž je ovšem uvažováno s perspektivou pouze střednědobou. Lze tedy očekávat, že jejich provoz bude v příštích letech tlumen a do roku 2020 zřejmě skončí. „Musíme volit mezi tím, co je nezbytné a co počká.

Sádlo pryč

„Těžištěm vrtulníkového letectva budou transportní vrtulníky, mluvme o modernizovaných a nasazených strojích Mi 17,“ dodal Vondra. Zdali tedy z kola vypadne Přerov, kam podle něj šlo pouze okolo 200 milionů, a jestli do Náměště přijdou transportní vrtulníky zmíněného typu, nechal ministr nezodpovězeno s tím, že se dokončuje ekonomická studie a že rozhodnutí by mělo padnout v září. „Jiná situace byla při 56 miliardách v rozpočtu, jiná je při nynějších 46. Prostě, když se ořezává, tak sádlo. Svaly musíme nechat. A Náměšť jsou svaly,“ zapoetizoval Vondra. Nynějších 900 zaměstnanců má podle něj o živobytí postaráno, zamýšlený nárůst na 1500 lidí personálu překlenul matným výrokem o předčasnosti podobných úvah a zopakoval, že základna budoucnost má.

Se starosty

V Náměšti se Alexandr Vondra sešel se starosty okolních obcí, kde nejen uvolněně zavzpomínal na táboření u Oslavy, ale zmínil i to, že nelze počítat s finančními kompenzacemi spojenými s existencí a provozem letiště. „Snad se najdou kritéria v chystaném novém způsobu rozpočtového určení daní, hledat je budeme,“ reagoval na starostu Náměště Vladimíra Měrku, který kromě letiště zmínil i další regionálně strategický provoz, Jadernou elektrárnu Dukovany. „Zdejší lidé by si systémové kompenzace zasloužili,“ řekl v tom smyslu Měrka. Řeč se dále stočila na zadávání veřejných zakázek. Ministr Vondra přislíbil, že se zasadí o zjednodušení problematiky tak, aby peníze končily u místních, kteří se dosud dostanou jen ke zlomku vyplacených peněz.

„Jedu na JEDu...“

Při setkání s novináři zmínil Vondra závěr programu v Jaderné elektrárně Dukovany. Tam jej ředitel Tomáš Žák informoval o současném provozu, provedl jej strojovnou a velínem prvního výrobního a reaktorového bloku a nastínil plány do budoucna. Výhled za rok 2025 zajímal i Horácké noviny, kterým ministr odpověděl, že je příznivcem jádra a že na podzim při debatě o ekonomické koncepci státu rozhodně nebude proti budoucnosti dukovanské elektrárny.

Autor: Milan Noha
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk