Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Asfalt se mění za kostky a kámen

30.06.2016

JEMNICE (pch) - Když nějaký ten čas v Jemnici nejste a pak se vrátíte, na první pohled zjistíte, co se tu všechno za tu dobu změnilo. Jemnice postupně dostává svůj historický ráz, který si zaslouží. Jedním z nejvyhledávanějších míst ve městě je prostor na hradbách za Malou brankou. Odsud se nabízí nádherné výhledy a málokterý turista sem nezamíří.


V úterý 28. června jsme měli tu možnost zúčastnit se kontrolního dne právě na rekonstrukci těchto prostor. „K úpravám Malé branky nás předně vedla předchozí fáze rekonstrukce kanalizace. Stejně tak jsme se pustili, za své, do rekonstrukce nevyhovujícího vodovodu na Malé brance a v ulici Horní Valy,“ popsal místostarosta Jemnice Petr Novotný a dodal: „Stejně jako v jiných částech města jsme se rozhodli nezapravovat jen rýhu po výkopu, ale volili jsme celoplošnou opravu.“

Jak už bylo řečeno, Malá branka a branka u kamenné panny jsou lokality navštěvované turisty a navíc je zde krásný výhled. Návštěvník může obdivovat zajímavý systém parkánových hradeb a středověkého mostu. „Původně na Malé brance byl nevzhledný asfalt, rozhodli jsme o výměně krytu za kostky a lomový kamen. Stejně tak upravíme podle návrhu jemnické firmy zázemí,“ prozradil místostarosta. Zázemí znamená, že přibudou lavičky a další mobiliář. Úprava se též dotkne zeleně, každá část Malé branky by měla vypadat jako takové malé náměstíčko. „Na povrchy nemáme dotaci, ale využili jsme naše kostky, které máme díky výměně krytu na Lípové a Topolové. Stejně tak chceme přebytečné kostky využít k revitalizaci hřbitova. Věříme, že výsledek ocení nejen návštěvníci města, ale především naši občané,“ dodal Novotný.

Stavba probíhá za normálního provozu, tak aby po celou dobu stavby turisté o výhledy na Podolí nepřišli. Ti se samozřejmě zajímají, co se tu děje a už se těší na to, co tu vznikne. Celé toto zákoutí tak trochu hyzdí kdysi výstavní vila. O vývoji kolem ní jsme v Horáckých novinách informovali už před dvěma lety. Její majitel, italský obchodník, tehdy sliboval, že do roku 2015 bude vše v pořádku. Nestalo se ovšem nic a vila i nadále chátrá. Více informací nemá ani jemnická radnice.

Na Malou branku pak bezprostředně navazuje i nová cesta do ulice 28. října a na Masné krámy. „Tuto část jsme navíc revolučně osvětlili veřejným osvětlením, ale tak, aby nezaniklo kouzlo večerních romantických posezení na jedinečných jemnických vyhlídkách, které jsou v podstatě pár metrů od centra města,“ doplnil ještě místostarosta.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk