Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Astronomický koutek pobaví i poučí

06.12.2018

TŘEBÍČ (mach) - Příznivci astronomie si v Třebíči přijdou na své. V blízkosti třebíčské hvězdárny ve Švabinského ulici byl pro veřejnost pod širým nebem otevřen astronomický naučný koutek. K původním astronomickým hodinám, které byly v místě instalovány v loňském roce, přibyly interaktivní tabule s kvízy a dřevěné pexeso.


Hodiny jsou umístěny za plotem hvězdárny tak, aby byly viditelné z chodníku, jsou tedy přístupné veřejnosti. Poblíž je vystaven i manuál pro snadnější orientaci. Tabule obsahuje několik ciferníků s ukazateli času ve čtyřech světových metropolích. Astronomické hodiny dále zobrazují aktuální fázi Měsíce, časy východu a západu Slunce přepočítané pro Třebíč a datum, měsíc a den v týdnu. Největší ciferník zobrazuje zvěrokruh, který představuje dvanáct klasických znamení včetně třináctého Hadonoše. Pohyby rafik řídí počítač, zařízení přijímá signály z atomových hodin ve Frankfurtu.

K astronomickým hodinám nyní přibyly další tři interaktivní tabule vně areálu, tak aby byly veřejnosti co nejlépe přístupné. Kolemjdoucí si mohou zahrát astronomické pexeso s 54 kartami s vyobrazením souhvězdí či si na sousední tabuli zkusit seřadit vyobrazené objekty dle velikosti. Podobně jako v dětských motanicích, i zde slouží k postupnému řazení od nejmenšího po největší provaz a kovová oka. Své vědomosti z oboru astronomie mohou zájemci prověřit na interaktivní tabuli Vesmír kolem nás. Na malých destičkách jsou různá vyobrazení planet či astronomických úkazů. Úkolem je popsat, o co se jedná. Správné odpovědi jsou k dispozici pod vyklápěcí tabulkou.

Slavnostní otevření proběhlo v pátek odpoledne za účasti autorů myšlenky na zrod astronomického naučného koutku, třebíčských pozorovatelů z Nezávislé skupiny mladých. „Chtěli jsme něco, co si děti mohou osahat, vyzkoušet si,“ přiblížila nám důvody výběru právě takovýchto interaktivních tabulí Kristýna Jelečková. Akce se zúčastnil také starosta města Pavel Pacal, který byl vyzván, ať si jako první vyzkouší některý z nově instalovaných panelů. Jeho volba byla jasná. Bez váhání zamířil rovnou k pexesu. Hned na to proběhl zátěžový test, na tabule se vrhla početná skupina malých junáků.

Třebíčská hvězdárna spadá pod Dům dětí a mládeže v Třebíči. Astronomické kroužky na hvězdárně navštěvuje několik desítek dětí, nově letos hvězdárna otevřela i astronomický kroužek pro dospělé. Zájem bývá také o víkendových pozorováních večerní oblohy v pátek a v sobotu.

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk