Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Autorská čtení v Zadní synygoze, místě mysteriózním a magickém

28.10.2013

Třebíč - Prostředí Zadní synagogy v Třebíči má zcela ojedinělý a neopakovatelný genius loci. Ti, kdo ji stavěli, asi věděli co dělají. Je to paradox, protože zároveň samozřejmě nemohli tušit, jaké pohnuté osudy čekají nejen tuto stavbu, ale také jejich komunitu, národ i samotnou židovskou čtvrť.


Středa 30. říjnaOd asanace k UNESCO

A právě o osudech Zámostí - bývalé židovské čtvrti je kniha bývalého městského architekta Lubora Herzána: Od asanace k UNESCO. Podivný název knihy, která popisuje zcela absurdní osud této čtvrti.

Pro ni přišla sametová revoluce v listopadu 1989 ještě včas. Kdyby se tak nestalo, skončila by stejně jako část Stařečky, městský pivovar a další staré městské část v rozvalinách. Tam, kde dnes turisté nejen ze zahraničí obdivují křivolaké uličky a žasnou nad poezií starého města u řeky, by se klátily paneláky. Městský architekt v. v. měl to štěstí, že od začátku až do svého odchodu do důchodu stál u toho, když se asanační plán měnil na záchranný a posléze i toho, kdy byla čtvrť svou zachovalostí a rozsahem uznána tak jedinečnou, že byla spolu s bazilikou svatého Prokopa, zapsána na prestižní seznam světového dědictví UNESCO.

Pro slavnostní uvedení takové knihy by se vhodnější místo hledalo jen těžko. Autor Lubor Herzán prokládal čtení ukázek promítáním fotografií, které dokumentovaly tehdejší naprosto havarijní stav, na který jsme někteří už tak trochu zapomněli, pro ty mladší to byly záběry naprosto šokující.

Vydavateli Drahomíru Rybníčkovi, který slavnostní uvedení knihy zahájil krátkým projevem, nezbývalo, než se spokojeně usmívat.

Kromě promítání spojeného s populárně-odborným výkladem měla akce ještě jedno mimořádné nej. Přítomní obdrželi lístečky se třemi otázkami, které se vztahovaly k novodobé historii této čtvrti. Kdo je správně zodpověděl, byl slosován a vyhrát mohl knihu, rovněž od pana Herzána. Do losovacího zařízení se vrátily tři lístečky a z toho jen dva byly v pořádku. Šťastným výhercem se stal Michal Řídký.

Čtvrtek 31. říjnaSyn větru a prsatý muž

Knihu zcela jiného žánru představil hned druhý den spisovatel Josef Formánek, kterého znají třebíčští čtenáři velmi dobře. V Zadní synagoze totiž předčítal již ze svých dvou předchozích titulů a vždy se jednalo o zcela jedinečný kulturní zážitek, dalece přesahující jen pouhé mumlání textu. Formánkova čtení organizuje třebíčský Okrašlovací spolek Sypejte ptáčkům, kterému se vždy podaří připravit kompozici, která přítomné do atmosféry knihy dostane. Tentokráte se nehrálo divadlo, ale trojice skvělých muzikantů Future Mothers vykouzlila pomocí kláves, syntetizátoru a dvou ústních dutin magický prales jako víno.

I to se samozřejmě popíjelo a duše posluchačů se tak stávaly přístupnější neuvěřitelným příběhům z ostrova Siberut, kam se prsatý muž vrací po osmi letech. Vše je však jiné, než po celou dobu uchovával ve svých vzpomínkách. A jak se dá očekávat, změny to nejsou k lepšímu.

Sentimentální vzpomínky sentimentálního muže, pravil o své knize Josef Formánek. Není to však laciný sladký sentiment, ale příběh plný napětí, lásky i erotiky. Příběh silný jako život sám.

V setmělém prostoru Zadní synagogy zněl přesvědčivě a syrově stejně jako skvělá hudba, vyluzovaná Future Mothers.

Úplný závěr pak patřil podpisům autora do knih, při kterém na kytaru vyhrával a z plna hrdla halekal polonahý muzikant.Prostě takové normální autorské čtení Josefa Formánka.

Duch tohoto místa, kterého sem kdysi vtiskli stavitelé synagogy, je velice tolerantní a dobře vycítí, s jakým úmyslem kdo přichází. Určitě byl po oba večery stejně spokojen, jako ti, kteří se autorských čtení zúčastnili.

Autor: Jan Uher
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk