Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Babiš: A co kdybychom rozhodnutí o novém bloku EDU odložili?

01.11.2018

Dukovany (ap) - Odklad rozhodnutí o výstavbě nového reaktoru v Dukovanech je jednou z možností vládního rozhodnutí o budoucnosti dukovanské jaderky. Řekl to v úterý premiér Andrej Babiš (ANO) před odletem na Slovensko na oslavy vzniku Československa.


Podobně se pro agenturu Bloomberg vyjádřila také ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková. Vláda podle ní nechce rozhodovat „pod tlakem”. Na nedávné mezinárodní energetické konferenci „Budoucnost jaderné energetiky v ČR“, která se konala 2. října v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně, přitom Nováková tvrdila, že se tato vláda zavázala přijmout rozhodnutí o finančním modelu výstavby nových jaderných bloků do konce roku 2018 a snaží se dělat vše pro to, aby se tak skutečně stalo. Za tímto účelem probíhají pravidelné konzultace se společností ČEZ na úrovni premiéra. Nyní se ukazuje, že po Sobotkově vládě pravděpodobně ani Babišova vláda ani letos nerozhodne o výstavbě, finančním a investorském modelu a způsobu výběru dodavatele nových bloků.

Prodloužení životnosti

Zástupci státu jednají se společností ČEZ, zopakoval nicméně v úterý předseda vlády. „Na posledním jednání jsme probrali možnost prodloužení životnosti Dukovan o deset let,“ řekl také Babiš. Česko chce podle něj zvyšovat podíl jádra ve výrobě elektřiny, je ale třeba zvažovat všechny alternativy. „Otázka je, jakým způsobem se vyvine Evropa,“ uvedl. Připomněl také zpoždění ve výstavbě jaderných bloků na Slovensku a ve Finsku. ČEZ se nadále brání investici do nových jaderných bloků bez určité formy státní podpory. Minoritní akcionáři firmy se navíc bojí, že pokud by výstavbu nového bloku platil ČEZ, poškodil by je pokles ceny akcií firmy.

Analytik potvrzuje rizika

„Ani podstatné zvýšení cen elektřiny, kterého jsme v posledním roce svědky, neposouvá nový jaderný blok do pozice komerčně zajímavého projektu pro podnikatelský subjekt, jakým je ČEZ, který přes většinové státní vlastnictví je povinen dbát na zájmy všech akcionářů,“ řekl analytik společnosti ENA Jiří Gavor. Špatný investiční a finanční model podle něj může znamenat buď vleklé soudní spory s nejistým výsledkem pro stát, nebo zamítnutí ze strany Bruselu. „Odklad finálního rozhodnutí by mě proto nepřekvapil,“ dodal na dotaz ČTK.

Co rozhodne

Prodlužovat životnost současné dukovanské jaderky nepůjde donekonečna. Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové jsou dukovanské tlakovodní reaktory lepší, než byly ty v Černobylu a Fukušimě, přesto nelze pominout fakt, že jsou to projekty ze 70. let minulého století. Otázkou je, do jaké míry jsou schopné technicky odpovídat dnešním požadavkům na bezpečnost. „Je to ale ošemetná záležitost, co si kdo pod bezpečnostními standardy představuje?!?,“ zdůraznila již před časem Drábová, která se ve svých vystoupeních a přednáškách v posledních letech snaží mírnit velká očekávání, která jsou v některých kruzích s jadernou energetikou spojována.

Již v roce 2013 Drábová odpověděla na dotaz Horáckých novin, zda rozklad naší politické scény a neschopnost elit strategicky rozhodovat není tím hlavním problémem i v oblasti energetiky: „Je to prostě rys naší doby, se kterým se i energetika krok po kroku musí naučit žít, ale je to strašně těžké. Ona to nemá ráda. Ona by byla nejraději kdyby to bylo tak, jako to bylo dřív. Každá doba má svoje, takže chraň pánbůh, abych byla podezírána z toho, že jsem nostalgická k době před čtyřiceti či padesáti lety, ale z pohledu energetiky v celé Evropě – co se naplánovalo, to se také realizovalo, bez nějakých velkých kotrmelců a pohybů od zdi ke zdi. Nechtěla bych, aby se ta doba vrátila, ale možná ten způsob uvažování a odvaha dělat rozhodnutí, která jsou dlouhodobá, i když třeba teď momentálně budu nepopulární, to dnešním politikům chybí.“

A opět se sejdeme ve Valči

V listopadu 2016 ve Valči, na semináři Občanské bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany, Drábová na dotaz Horáckých novin v souvislosti se stupiditou, tedy neschopností dnešních elit adekvátně rozhodovat, nicméně řekla: „Když ten blok budeme potřebovat, tak bude. Víte, mě to zase tak příliš nezneklidňuje z jednoduchého důvodu, těch šest prvních bloků jsme také postavili, když jsme je potřebovali.“

Uvidíme, jak bude Drábová mluvit letos, další takový seminář se ve Valči uskuteční 22. listopadu. Drábová už svoji účast potvrdila, pozvána byla i ministryně průmyslu Nováková.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk