Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Barokní most vedoucí k zámku má možnost se stát znovu mostem

12.04.2012

Třebíč - O plánech Fondu Třebíč, podle kterého se celý zámecký areál má stát jedním propojeným celkem, jsme psali již několikrát. Tento velkorysý záměr se už také pomalu uskutečňuje. Bludiště z tisu červeného ve spodní části příkopu utěšeně roste, bylinková benediktinská zahrádka se stává pojmem a nenavštěvují ji jen náhodní turisté, ale i odborníci z Lednice a filmaři.


V plánu na toto jaro je vyčištění a zpřístupnění valdštejnské ledárny ? rozlehlého podzemního prostoru v horní části příkopu.

O památky

musíme pečovat

Celý areál kolem zámku by měl být pro návštěvníky co nejpohodlněji průchodný. „Jde o to, aby to zde turisty bavilo, aby měli stále co objevovat, co nacházet. Nejsme Český Krumlov, ale na seznamu UNESCO ano, a památky, které máme, musíme maximálně využít a nabídnout je. A to znamená náležitě pečovat nejen o ně, ale i o prostor kolem nich,“ vysvětluje Milan Šťastný, šéf Fondu Třebíč.

Jedinečná možnost

Právě nyní se naskýtá jedinečná možnost tomuto záměru pomoci. Přes zámecký příkop vede k zámku barokní most, který byl stejně jako celý zámek zcela zchátralý. Už dávno neplnil funkci mostu v pravém slova smyslu, ale jen jakési přístupové komunikace. To se nyní mění. Most, stejně jako celý zámek a předzámčí, je důkladně rekonstruován. Inženýrské sítě všeho druhu, které pod mostem a v jeho okolí vedou, jsou právě v těchto dnech překládány a podle potřeby obnovovány. V rámci těchto prací je prostor mezi pilíři mostu prohlouben a most se tak po staletích opět vynořil ze země.

Ve skvělé kondici

Na tuto chvíli čekali stavební odborníci z Fondu Třebíč. Byli zvědaví na to, v jakém stavu je část mostu ukrytá pod zemí a hlavně jak hluboko má založeny základy. Zjištěná skutečnost je nadchla. Most je nad očekávání zachovalý a je i dostatečně založen tak, aby pod ním mohla vést nová komunikace.

Právě propojení bludiště a ledárny by přispělo ke značnému zatraktivnění tohoto prostoru. Nejen, že by turisté nemuseli vylézat z příkopu na most a zase se do příkopu vracet, ale prostě by podešli oblouk starého barokního mostu. Také pohled od soch dolů do příkopu by byl mnohem zajímavější a atraktivnější. Znovu by to byl most, překonávající fortifikační prvek. Tedy něco, co k hradům a zámkům patří. Podle stavebních odborníků by to prospívalo i samotné stavbě, protože zdivo by větralo.

Na dotčeném místě se ve středu 11. dubna sešli starosta města Pavel Heřman, místostarosta Milan Zeibert, šéf Fondu Třebíč Milan Šťastný, městský architekt Lubor Herzán a Jiří Šlouf ? stavbyvedoucí firmy Archatt, která rekonstrukci předzámčí provádí. Shodli se na tom, že zprůchodnění prostoru pod mostem je správný a logický záměr, jehož uskutečnění by přispělo ke zhodnocení celé rekonstrukce zámku. Věřme, že pro příslušné úředníky to bude pouhá formalita a třebíčský zámek získá další zajímavost.

Autor: Jan Uher
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk