Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Bělorusko prý je zlatá země

28.08.2019

TŘEBÍČ (ap) - „Bělorusko - moje srdce, zlatá země,“ výstavu obrazů současných běloruských výtvarných umělců s tímto názvem si mohou zájemci prohlédnout ve výstavní síni Předzámčí.


Vernisáž expozice se uskutečnila ve středu 14. srpna a výstava potrvá už jen do 1. září. Výstavu zahájil bývalý velvyslanec v Bělorusku Jiří Karas, který se na její přípravě výrazně podílel. „Jedná se o osmou výstavu, kterou jsme tady připravili,“ zdůraznil Karas. V Třebíči je však k vidění jen úzký výběr ze 150 děl, která byla nedávno vystavena v galerii premonstrátů v Praze.

„My jsme pokusili do Třebíče přivézt od každého umělce alespoň jedno dílo,“ řekl Karas. A tak se také mohlo stát, že v Třebíči vidíme podruhé obraz „Vesnický dvůr“ malíře Igora Barchatkova, který autor namaloval v roce 2009. Tato malba olejem na plátně byla v galerii Předzámčí vystavována na Barchatkově samostatné výstavě už v září 2015. Ve svém obraze malíř zachytil „idylu“ venkovských stodol, jaké tak rád, v mnohem abstrahovanější podobě, maloval třeba i milovník a patriot třebíčského Týna, akademický malíř Vlastimil Toman.

Karas také zabrousil do národnostní problematiky, když naznačil, že Bělorusové nejsou Rusové. „Geneticky mají blíž ke Slovákům a Čechům než k Rusům,“ tvrdí Karas. Připomněl, že deset Bělorusů se stalo nositeli Nobelovy ceny. A třeba i ve Francii naturalizovaný Movša Chackelevič Šagalov, slavný malíř židovského původu Marc Chagall (1887 – 1985), byl Bělorus.

Karas také konstatoval, že Bělorusové jsou velcí vlastenci. A i když mají možnost zůstat v cizině v lepších podmínkách, do své vlasti se vracejí. Nepochybně má na tomto vztahu k vlasti svůj podíl tragické 20. století a urputná obrana Běloruska. Německá invaze během druhé světové války způsobila Bělorusku obrovské škody a ztrátu 2,2 milionu lidských životů, což byla celá čtvrtina předválečné populace. Do vojenské historie vešla více než měsíční obrana Brestské pevnosti zahájená od prvních výstřelů Operace Barbarossa 22. června 1941. Brestská pevnost si tím vysloužila jméno „pevnost-hrdina“. Na výstavě převážně idylických maleb o tomto heroickém boji svědčí studie k obrazu Borise Arakčejeva „Pevnost se nevzdává“ z roku 1960.

Z výtvarného hlediska ovšem nepřinášejí obrazy současných Bělorusů nic nového, jsou pokračováním toho způsobu zobrazující malby, jaká se u nás pěstovala už před více než sto lety. Dnešní výtvarné umění je však daleko více záležitostí uměleckého konceptu než pěstováním malířského rukopisu. Tento trend ale zdaleka není akceptován výtvarníky a milovníky umění ani u nás, v malých městech, jakým je Třebíč. Výstava je otevřena po-pá 9-17, so-ne 10-18 hodin.

Foto HoN:

Arnošt Pacola

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk