Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Petra Vodová a Karel Houzar ? místostarostka a starosta Benetic.
(foto: )

Benetice sázejí na mládí

11.11.2010

Třebíčsko - Volby starostů, místostarostů a rad se chýlí ke konci. Zvoleno už mají města (čtěte na jiném místě) a také většina obcí. Letošní volby se nesou, alespoň doposud, ve znamení změny. V námi sledovaných obcích se většinou vyměnilo vedení. Výjimkou je jen Mohelno a Kojetice.


Největší bomba vybuchla v Dukovanech, kde si vítězná Občanská demokratická strana byla vcelka jista svým vítězstvím a téměř stoprocentně počítala minimálně s pozicí starosty. Ostaní zvolené subjekty však byly jiného názoru.

V čele obce tak budou stát dva mladí - čtyřiatřicetiletý starosta Miroslav Křišťál ml. a šestadvacetiletý místostarosta Ladislav Pelán. Oba zvoleni za sdružení Inovace 2010.

Změna přichází i do dvou největších obcí na Třebíčsku, tedy do Okříšek a do Želetavy. V Okříškách dlouhodobého starostu Josefa Kulu vystřídá lídr vítězných sociálních demokratů Zdeněk Ryšavý. Ten bude starostou neuvolněným. Uvolněnou bude místostarostka Jana Dvořáková, která byla zvolena za sdružení Nová změna. V Želetavě se dosavadní starosta Oldřich Čech vůbec nedostal do zastupitelstva. Do jeho kanceláře tak usedne lídr vítězného sdružení ANO pro Želetavsko třicetiletý Radek Malý a místostarostou se stal o rok mladší Marek Stehlík, též z vítězného sdružení. Mladí se ujímají funkcí i ve Vladislavi. Končí komunista Květoslav Havlíček a nahrazuje ho sedmatřicetiletý sociální demokrat Jan Havlena ml. Na postu místostarosty bude pokračovat pětatřicetiletý Jaroslav Oborný (KSČM). Dnes už bývalý starosta Havlíček bude zasedat v radě městyse.

Mluvíme-li ovšem o tom, že do funkcí přicházejí mladí lidé, musíme si všimnout Benetic. Tam se starostou stal dvaadvacetiletý Karel Houzar a záda mu kryje jako místostarostka pětadvacetiletá Petra Vodová.

Změnu ve Výčapech jsme už avizovali. Úspěšný starosta Jiří Jonáš už nechtěl v práci pokračovat, a tak ho ve funkci nahradí Zdeněk Voltr, místostarostou zůstává Jindřich Dolák. Naopak v Čáslavicích zůstává starostou Vladimír Bartes. Místostarosta je ovšem nový. Lubomíra Lampíře střídá Antonín Bulička. Oba nejvyšší představitelé Čáslavic kandidovali za KSČM. Změnu na obou postech zaznamenali i v Horním Újezdě. Tam byla v bouřlivé atmosféře zvolena starostkou Iva Durdová a místostarostou Karel Burda. Oba ze sdružení Pro Horní Újezd, které v sedmičlenném zastupitelstvu získalo čtyři mandáty.

Nic se nemění v Mohelně a v Kojeticích. V Mohelně bude i nadále starostou Jiří Kostelník a místostarostou Jaromír Hepp. V Kojeticích dál starostuje Vladimír Chromý a místostarostou je Roman Hanzal.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk