Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Bezpečnou pěší trasu prodražuje kanalizace

03.10.2016

OKŘÍŠKY, PŘIBYSLAVICE (kv) - Prvního října začala částečná uzavírka silnice mezi oběma obcemi. Důvodem je oprava asi stometrového úseku s opěrnou zdí. Zároveň musí dojít k sanaci svahu, který se sesouvá. Práce mají probíhat až do konce roku. Doprava je v místech svedena do jednoho jízdního pruhu a je řízena semafory.


Oprava probíhá na frekventované silnici třetí třídy. Vytížena je nejen z pohledu automobilové dopravy (podle sčítání z roku 2010 je intenzita 1608 vozidel), ale také chodců a cyklistů. Okříšky a Přibyslavice by proto v budoucnu chtěly podél silnice vést nový osvětlený chodník. „Denně tady projede stovka kamionů. Teď, v souvislosti s uzavírkami zvlášť. Obchvat, který se plánuje, je hudba budoucnosti. A i tak tady doprava nevymizí. Rozhodně je to velmi nebezpečný úsek silnice,“ říká starostka Přibyslavic Ivana Uhrová. Silnici podle ní využívá hodně dětí, které docházejí do okříšské základní školy, a lidé z Okříšek, kteří pracují v Přibyslavicích.

K dispozici už je zpracovaná studie na nový chodník. Náklady v ní jsou odhadnuty na více než šest milionů korun. Velkou část z nich tvoří nová asi sedmisetmetrová kanalizace na odvod dešťové vody, která by měla pod chodníkem vzniknout. I při dělení nákladů rovným dílem je to pro jednotlivé obecní rozpočty značná suma. „Vůbec to není málo peněz. Samotná kanalizace tam vychází na částku okolo tří milionů korun. Možná by to chtělo ještě nějak přehodnotit. Teď se bude opravovat svah, a pokud by se podařilo částečně vodu odvést, třeba by pak bylo potřeba na kanalizaci méně,“ uvažuje starostka.

Pro Přibyslavice je prozatím investice přesahující tři miliony korun nepřijatelná. „Teď splácíme úvěr na rekonstrukci zdravotního střediska. S chodníkem ale počítáme. Pěšky se bude do Okříšek chodit pořád. A bude se tudy i jezdit na kole, protože přes cyklostezku je to zajížďka. V horizontu několika let je to pro nás stěžejní investice. Rádi bychom s pracemi započali v roce 2018,“ dodává Ivana Uhrová.

Na aktuální sanaci svahu by měla v budoucnu navázat kompletní rekonstrukce komunikace. Podle starosty Okříšek Zdeňka Ryšavého by mohl být nový chodník součástí této rekonstrukce. I silničáři by měli mít zájem na tom vyřešit problém odvodu vody, který teď svahy podmáčí. Společný postup by pak mohl celkové náklady snížit. „V této souvislosti už jsme měli na správě a údržbě silnic jednání. V zájmu obou stran by bylo vyřešit tam kanalizaci, přitom opravit silnici a udělat chodník. Domlouvali jsme se na tom, že bychom zkusili postupovat společně, případně i společně soutěžit, což by mohlo vést k ceně přijatelnější pro obě obce, “ říká starosta. Další snížení nákladů by se mohlo podařit zapojením dotačních peněz.

Autor: kv
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk