Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Blackout nemocnici nezaskočí, přesvědčil se i hejtman

28.04.2016

TŘEBÍČ, DUKOVANY (pch) - Ve středu ráno se přes okresy Jihlava, Třebíč a Žďár nad Sázavou přehnala mimořádně silná vichřice. Padaly stromy a na mnoha místech porušily vedení elektrické energie. Situace začala být vážná a v 7 hodin vyhlásil distributor energie stav nouze v energetice.


Jaderná elektrárna Dukovany se automaticky odpojila od přenosové soustavy, ale zůstala v režimu připravenosti na opětovné zapojení do soustavy, podobně je na tom přečerpávací elektrárna Dalešice. Hejtman Kraje Vysočina svolal Krizový štáb Kraje Vysočina a informoval, že situace je vážná s prognózou tzv. blackoutu v trvání 72 hodin. Pár hodin na to vyhlašuje hejtman i stav nebezpečí.

Takto začalo velké cvičení Blackout 2016. „Úkolem krizového štábu je mimo jiné vytipovat a určit priority - odběratele pro dodávku elektrické energie. Jim bude dispečink distributora prioritně obnovovat přívod elektrické energie. Důležitý je aktuální přísun informací a jejich logické vyhodnocování, udržení veřejnosti v klidu, předcházet panice a vyloučit případné patologické jevy, což je úkol pro policii,“ uvedl hejtman Jiří Běhounek.

Pokračování na str. 4

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk