Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Bobeš Svoboda: malíř hadcové stepi

12.10.2017

Mohelno/Ivančice (red) - Krajina hadcové stepi v okolí Mohelna byla hlavním námětem výtvarného díla malíře Bobeše Svobody (1885 - 1974) jehož osobnost prostřednictvím maleb, kreseb a dalších předmětů, spojených s osobností autora, představuje výstava v Muzea v Ivančicích i ze soukromého majetku.


Výstava je výběrem ze Svobodova díla a představuje také artefakty ze soukromého majetku. Tento rodák z Prostějovska, který svou uměleckou dráhu zahajoval v Praze, spojil hlavní část své malířské tvorby s krajinou Pojihlaví a Pooslaví. Zvláště jedinečná příroda mohelenské hadcové stepi se stala jeho životním tématem. Ve dvacátých letech tam jezdil v letním období malovat. V roce 1934 si přímo na stepi nad řekou postavil chatu (tzv. Bobšovnu), kde pak od roku 1949 žil natrvalo. Na svých obrazech a perokresbách opakovaně zachycoval dominanty zdejšího kraje – např. ostrožnu nad meandrem řeky Jihlavy, zvanou Čertův ocas, skálu Ovčí skok nebo zříceniny hradů Rabštejna a Templštejna. Oblíbeným prvkem jeho kompozic byly také zajímavé tvary solitérních borovic. Bobeš Svoboda navíc svými malbami zdokumentoval místa, která později zmizela pod hladinou Dalešické přehrady. Zaujetí krajinou mohelenské stepi ale nebylo v případě Bobeše Svobody jen estetickou záležitostí. Tamní přírodu skutečně ctil, zasazoval se o její ochranu a působil jako dobrovolný strážce a průvodce stepí.

Výstavu maleb a kreseby Bobeše Svobody doplňují fotografie a další předměty spojené s osobností umělce, např. kolekce lidového umění, kterou autor v minulosti věnoval ivančickému muzeu. Zajímavostí expozice je také ručně psaná a ilustrovaná pamětní kniha tzv. Bobšovny, jejímž autorem je známý grafik Josef Váchal, Svobodův blízký přítel. K vidění jsou také ukázky z jejich korespondence, uložené v Památníku národního písemnictví v Praze. Součástí výstavy je i koutek pro dětské návštěvníky, kde si děti mohou malovat, hrát a vyplnit zábavné kvízy. Výstava potrvá do 29. října.

odstavce zprávy

Autor: red
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk