Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Brána se otevře na jediný den

12.06.2019

BRTNICE (mach) - Brtnický zámek se opět na krátký čas otevře veřejnosti. Stane se tak u příležitosti konání kovářského bienále Brtnické kovadliny, které bude v těsném sousedství zámku probíhat o víkendu 14. a 16. června. Brány zámku se pro veřejnost otevřou v sobotu 15. června od desáté hodiny dopolední až do podvečera.


„Přesnou hodinu, dokdy bude otevřeno, nevíme. Zkrátka dokud budou lidi a bude zájem, bude také otevřeno. Předběžně počítáme s devatenáctou až dvacátou hodinou,“ uvedl Oleg Rybnikář, předseda Spolku Svébyt Brtnice (spolek se aktuálním vlastníkem) s tím, že prohlídky zámku budou jako vždy netradiční. Komentované prohlídky budou trvat přibližně 45 minut. „Návštěvníci si prohlédnou východní nebo severní palác, případně nově připravenou expozici zámecké šatlavy,“ přiblížil kastelán František Kalců. A právě v rámci prohlídky šatlavy budou historicky poprvé zpřístupněny i doposud nepřístupné chodby a sklepení, vytesané přímo do skály.

Kovářské bienále se v minulosti konalo přímo v prostorách zámku. Od minulého ročníku našlo útočiště v sousedních klášterních zahradách. Účastníci Brtnických kovadlin smějí po dobu konání akce a po dohodě se Svébytem využít ke kempování zámeckou zahradu. „Jsme takového smýšlení, že všechny akce, které se konají v areálu zámku, by mu měly přinést nějaký užitek. Měly by přispět k dalšímu rozvoji, ne jen prostory opotřebovávat. Navíc nejsme schopni pojmout několik tisíc lidí zároveň,“ vysvětluje Rybníkář důvody přestěhování dějiště Brtnických kovadlin do sousedství.

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk