Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Brigádnice v lesích stahují klest a čistí paseky

28.04.2020

TŘEBÍČSKO (ap) - Vyhlášení nouzových opatření kvůli epidemii koronaviru v Česku zastavilo akce pro veřejnost, které pro letošní rok připravily také Lesy České republiky. Státní podnik plánoval akce na sázení stromků, ale po vyhlášení nouzového stavu jejich konání do odvolání přerušil. Původně měli lesníci v plánu udělat od března do konce října pro veřejnost po celé republice pod názvem Den za obnovu lesa asi 400 akcí.


Státní lesy však v době epidemie koronaviru oslovily studenty a další lidi bez práce, aby pomohli v lese a něco si vydělali. Nabídku práce na obnově lesů po kůrovcové kalamitě podnik učinil 19. března.V celé zemi nyní pracuje 1200 brigádníků. V lesnickém sektoru přitom nyní chybějí tisíce pracovníků ze zahraničí. Zájem předčil očekávání a je tak veliký, že všechna volná místa už brigádníci zaplnili a dlouhé jsou také pořadníky, do nichž byli zapisováni všichni, na které se hned v konkrétních lokalitách nedostalo.

Největší zájem o práci u Lesů ČR mají lidé v okolí Prahy a ve středních Čechách, zejména v polesích Lesního závodu Konopiště. Velký zájem o práci v lesích podnik eviduje i na jižní Moravě, a to na lesních správách Náměšť nad Oslavou a Černá hora. „Poptávka je po místech, kam je dobré dopravní spojení. Dopravu nezajišťujeme,“ řekla mluvčí LČR Eva Jouklová. Zájemce o práci musí být starší 18 let. Odměna činí 120 korun za hodinu. Podnik se zájemcem uzavře dohodu o provedení práce na nejvýše 300 hodin.

Ještě v únoru přitom Lesy České republiky brigádníky zaměstnávaly jen nerady. To samé se týkalo i soukromých vlastníků lesů. „Někteří lidé by možná i rádi do lesa nastoupili, ale spousta z nich už neumí vzít motorovou pilu do ruky. Generace silných chlapů už je pryč. Dnes si lidé spíš zaplatí firmu, která jim potřebné práce v lese udělá,“ konstatoval tehdy jeden z lesníků na Třebíčsku. Po současné vlně brigádníků však lesníci nepožadují práci s nebezpečným dřevorubeckým nářadím. Brigádníci především sázejí stromky, uklízejí klest a stavějí oplocení nových výsadeb. „My už nebudeme přijímat další brigádníky, protože už jsme jich přijali třicet tři. Pracují u nás od začátku dubna, snáší klest a čistí paseky. Většinou to jsou ženy,“ prozradil vedoucí Lesní správy Třebíč Aleš Rusek.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk