Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Bude mít město vlastní veřejnou lednici?

09.02.2018

TŘEBÍČ (evu) - Dříve než vám na tuto otázku odpovíme, přiblížíme vám tento jedinečný projekt. Není to žádná novinka, projekt veřejné lednice se zavedl v České republice už před několika lety. Lednička slouží veřejnosti na několika místech v Praze nebo například v Českých Budějovicích. Jedná se o veřejně přístupnou lednici, kde lidé mohou vkládat, ale i brát potraviny.


Spousta z nás nerada zbytečně plýtvá potravinami a tohle je přesně to řešení, které by mohlo tento problém vyřešit. Klasická situace nastává, když jedeme na dovolenou a třídíme potraviny, aby se nám za naší nepřítomnosti v lednici nezkazily. Namísto toho, že je vyhodíme, můžeme je vložit do lednice pro ty, kteří je spotřebují.

„Námět na veřejnou lednici se objevil na webových stránkách v rámci Městských zásahů, kde získal také poměrně dost hlasů od občanů. Rovněž ve výstupech z Fóra Zdravého města vyšel tento podnět mezi deseti s největším počtem hlasů. Město má zatím záměr, že by taková lednice mohla být umístěna v blízkosti budoucího komunitního centra Moravia, kde bude také komunitní kavárna. Není to jenom prostá zásobárna potravin pro nízkopříjmové skupiny obyvatel, ale i možnost uložení nespotřebovaných, poživatelných potravin pro lidi, kterým vadí plýtvání s jídlem,“ řekla místostarostka Marie Černá.

Veřejná lednice má také vlastní pravidla a provozní řád. Nepatří do ní plesnivé, nahnilé nebo špinavé potraviny. Kdo si jídlo z ledničky vezme, musí počítat s tím, že je to na jeho vlastní riziko. Jak bude lednička fungovat v Třebíči, ukáže až čas. Zřízení ledničky nebude ze dne na den. Prvně se musí zbudovat komunitní centrum z bývalého kina Moravia, což je dlouhodobá záležitost.

Autor: evu
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk