Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Bude Třebíč ve spárech StB? Na podzim se můžeme těšit

21.06.2012

Třebíč - Snad už ne, ale vlastně ano? Jak se to vezme. V loňském roce vyšla v Jihlavě ojedinělá publikace s drsným názvem: Jihlava ve spárech StB. Knihu sepsal třebíčský rodák Martin Herzán, vydal ji Jiří Vybíhal.


Na pultech knihkupectví se tak objevila knížka mapující vznik a činnost tajné policie KSČ v Jihlavě. Sám autor v úvodu praví: „? snaží se objektivně ukázat dosud skrytou tvář a praktiky tajné Státní bezpečnosti v Jihlavě v letech 1945?1990. Cílem není jen pouhý nástin historie tajné služby, ale hlavně přiblížení toho, jak jihlavská StB ovlivnila vývoj událostí na Jihlavsku a životy lidí. Proto obsahuje i mnohá cenná svědectví konkrétních lidí ? Jsem přesvědčen, že jde o téma, které si zaslouží své zpracování, stejně jako si lidé zaslouží vědět více o těch, kterých se dlouhá desetiletí báli.“

A právě o osobní svědectví Martinu Herzánovi jde. Do tisku totiž připravuje sestru té jihlavské: Třebíč ve spárech StB. PhDr. Martin Herzán by rád získal další svědectví lidí, tentokrát na Třebíčsku, kteří měli s tajnou policií co do činění.

Záměr jistě bohulibý a odvážný. Položili jsme tedy autorovi několik otázek, abychom ho našim čtenářům trochu představili.

Nyní žijete v Jihlavě. V Třebíči si vás však mnoho lidí pamatuje přinejmenším jako tvůrce a iniciátora vztyčení kříže pod železničním mostem v Nádražní ulici v roce 2000. Kromě toho ještě malujete, skládáte básně a původně jste vystudoval umělecké kovářství. Čím se cítíte nejvíce?

Myslím, že je dobré, když je člověk všestranný. Mně poslední dobou nejvíce volného času zabírá spisovatelská činnost. Sepsal jsem sice i tři básnické sbírky, ale nejvíce času věnuji literatuře faktu, především té historické.

Jste autorem sedmi knih literatury faktu: Ufo nad Třebíčí, Apokalypsa, Kristus nebo Antikrist, Totalitní světovláda, Pornografie a svoboda projevu, Přibyslavice ? perla jihozápadní Moravy, Jan Hus ? poselství z plamenů a konečně Jihlava ve spárech STB.

Tituly s různou tematikou. Co vás inspiruje a co mají vaše knihy společného?

Inspiruje a motivuje mě vědomí, že mnohé důležité nebo zajímavé události či poučení z historie zapadá ve všední každodennosti, ač jsou to velké hodnoty. Proto se je snažím zpřítomňovat a lidským způsobem podat ve svých knihách.

Je vám 33 let. Kde berete zkušenosti k takovému záběru a jak dlouho vám zabere příprava takové knížky?

Úplně první knížka mi vyšla už v 15 letech. O tři roky později další? bavilo a baví mě pracovat s informacemi a archiváliemi. Už od mládí jsem navíc rád četl. Nejlepší zkušenosti se čerpají určitě z aktivně prožívaného života. Já jsem tomu ještě trošku napomohl osmi lety studia na univerzitě, kde jsem získal též doktorát z filosofie. Knihu obvykle sestavuji a píši zhruba dva až tři roky.

Zastavme se třeba u té poslední. Jak jste se dostával k pramenům?

Při psaní knihy Jihlava ve spárech StB jsem čerpal především z dochovaných originálních tajných materiálů StB z archivu bezpečnostních složek, dále z dobového i současného tisku a právě podstatnou měrou i ze svědectví samotných občanů, kteří s StB přišli do styku.

Jak jste daleko s připravovanou knížkou o Třebíči a jak vám případní zájemci o spolupráci na ní mohou pomoci?

Kniha Třebíč ve spárech StB je již fakticky hotová, vyjít by měla na podzim tohoto roku. Co bych však ještě do knihy rád doplnil, to jsou další zkušenosti a konkrétní osudy lidí, kteří přišli do styku s StB nebo toto svědectví mohou podat o svých blízkých, třeba již nežijících lidech. Budu vděčný i za dobové fotografie a případná další svědectví o činnosti StB v Třebíči a okrese. Jakékoliv svědectví nebo tip rád přijmu písemně na adrese: Paměti, Farní 2, Jihlava, 58601, emailem na: pameti@email.cz nebo po 9. červenci na telefonu 604 592 889.

Jaká témata vás ještě lákají, na co se můžeme těšit?

Je mnoho témat, která mě lákají, ale mé časové možnosti jsou bohužel omezené.

Děkuji za rozhovor, přeji hodně zdaru při vaší bohaté publikační činnosti a těším se na podzim.

Autor: Jan Uher,
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk