Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Budkov je rodištěm významného legionáře Brychty

19.02.2019

BUDKOV (ap) - Legionář Antonín Brychta (nar. 1896) pocházel z Budkova. Narodil se v domě, patřícímu k areálu bývalého panského dvora. Rukoval na východní frontu a v roce 1917 vstoupil do legií. Byl oceněn Řádem Sokola.


Osobnost pozapomenutého budkovského hrdiny přiblížila nedávná, pouze dvoudenní putovní výstava, zaměřená především na pomníky Velké války, a nainstalovaná 2. a 3. února v důstojných prostorách nově vybudované hasičské zbrojnice v Budkově. Zájemci se na sousední nástěnce mohli seznámit s kopiemi fotografií a dokumentů, opatrovaných v rodinném archivu budkovského rodáka Svatopluka Jakše.

Brychtova vyznamenání

Dobová portrétní fotografie legionáře Antonína Brychty prozrazuje, že byl držitelem minimálně čtyř vojenských řádů a vyznamenání. V pořadí od zapínání uniformy k rameni to jsou: Československý válečný kříž, Československá revoluční medaile, Řád Sokola (též nazývaný Štefánikův) a Československá medaile Za vítězství mezispojenecká. První dvě a čtvrté vyznamenání byla celkem běžná, ale Řád Sokola byl již vysokým oceněním, které dostávalo mnohem méně lidí.

Řád s meči

Jak uvedl znalec vojenských řádů a vyznamenání pan Pavel J. Slavík, na fotografii je vidět Řád s meči, zatímco varianta bez mečů byla určena pro nevojáky. „První ražba Řádu Sokola se uskutečnila v Tokiu v roce 1918, v letech 1919–1920 a v roce 1945 se vyráběl v Praze. Ideový návrh vypracoval sám první československý ministr války generál Milan Rastislav Štefánik, a to na své inspekční cestě za legiemi. Zařídil jeho výrobu v Tokiu a brzy po svém příjezdu do Vladivostoku 17. 11. 1918 jej nechal udělovat legionářům. Teprve po Štefánikově návratu do Paříže byly na jaře 1919 vypracovány stanovy řádu,“ přiblížil podrobnosti Viktor Mašát z Národního památkového ústavu v Telči.

Více v tištěných novinách.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk