Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Budoucnost EDU? Tlačte na pilu!

16.06.2014

Valeč - Ne nedostatek peněz na výstavbu, ne současné nízké ceny elektřiny, ne váhání vlády, ale nesmírně složité licenční procesy mohou být nakonec tím, co rozhodne o osudu Jaderné elektrárny Dukovany. Ohroženo je tak plánované prodlužování doby životnosti stávajících bloků jaderky i uvažovaná výstavba nového, pátého bloku v EDU, který by mohl být spuštěn kolem roku 2035.


S touto špatnou zprávou přijela do Valče předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. V kongresovém sále v sousedství valečského zámku se totiž ve čtvrtek konala konference s názvem Budoucnost Jaderné elektrárny Dukovany. Jak také uvedla Dana Drábová, z mezinárodní úmluvy Aarhus a konvence Espoo o nadnárodní účasti veřejnosti v přeshraničních projektech vyplývají složité procesy rozhodování. Ty se mohou stát limitujícím časovým faktorem. Pokud by z nich například vyplynula povinnost absolvovat celý proces posuzování vlivů stavby na životní prostředí nejen v případě nového reaktoru, ale i při prodlužování životnosti stávajících. Jednání mohou totiž trvat až sedm let.

Konference byla součástí rozvíjející se diplomatické ofenzivy sdružení Energetické Třebíčsko, Občanské bezpečností komise EDU, obcí sdružených v Energoregionu 2020 , Ekoregionu 5 a třeba i vedení Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje. Všeobecnou snahou politických reprezentantů regionu je vystupňovat tlak na vládu, aby co nejdříve rozhodla o výstavbě dalšího reaktoru v Dukovanech. A to v situaci, kdy i Skupina ČEZ hodlá nadále rozvíjet oba své jaderné projekty v Temelíně a v Dukovanech. Svoji rozhodnou podporu JE Dukovany deklarovali na konferenci hejtmani Jiří Běhounek a Michal Hašek. „Oceňuji sílu lobbingu z Třebíčska, který míří do vlády,“ řekla v této souvislosti na konferenci také přítomná ministryně Věra Jourová, podle které se tentokrát stát bude velmi držet expertních názorů a propočtů. Ty podle názorů účastníků konference jasně hovoří ve prospěch pokračování jaderné energetiky v České republice, a zvláště v Dukovanech.

Hlavní zádrhel ale asi bude v ekonomice projektu, který zpochybnil výrazný pád ceny elektřiny. Odborníci však očekávají, že v dlouhodobějším horizontu její cena zase poroste. Bez podpory státu ale není samotný ČEZ ochoten jít do rizika výstavby nových jaderných bloků.

Právě aktualizovaná státní energetická koncepce také podle Pavla Gebauera, ředitele odboru Ministerstva průmyslu a obchodu, oceňuje výhody jaderné energetiky pro Českou republiku. „Vystoupení pana Gebauera mě ale znejistilo. Nepadla v něm žádná informace, jak vlastně stát chce výstavbu nových bloků podpořit. Z mého pohledu se státní energetická koncepce za posledních deset let změnila dvakrát a byť ji schvaluje parlament, tak je otázka, jakou má takový dokument závaznost a jak to vlastně stát s podporou myslí vážně?“ zauvažoval jeden z účastníků konference, prezident České nukleární společnosti a třebíčský zastupitel Daneš Burket.

Nejistota ohledně budoucnosti EDU může ovšem docela rychle změnit dosavadní příznivý náhled lidí z jejího okolí na jadernou energetiku. Není jedno, zda budou žít vedle elektrárny dostavované nebo s prodlužovanou životností či dokonce s odstavovanou.

V této souvislosti přítomný poslanec parlamentu a bývalý studenecký starosta Josef Zahradníček připomněl, že se v minulosti cestou zákona nepodařilo řešit zákonné kompenzace, přesto dnes obce z okolí EDU obětavě bojují za její pátý blok. A přitom se podle jeho názoru vždycky našly obrovské částky na benefity a odchodné vedoucím pracovníkům státních a polostátních firem. Čili, podle Zahradníčka je na místě opět klasická otázka – Co za to?

„To je cesta do pekel,“ rozhořčeně odmítl Zahradníčkův názor hejtman Běhounek, podle něhož vznášení takových požadavků v citlivé době vyjednávání s vedením státu může věci spíše uškodit.

Se Zahradníčkovým názorem ale souzněla slova rouchovanského starosty Černého: „Dnešním dnem bychom měli zahájit výměnný obchod… I my máme své požadavky…!“ Ostrá vyjádření na adresu dlouhodobé nerozhodnosti vedení státu zazněla i na tiskové konferenci starostů, vedení Kraje Vysočina a zástupců ČEZu. Objevily se už i úvahy o důraznějších formách tlaku na vládu než jsou petice či dopisy. „Potřebujeme do konce roku vědět jasné stanovisko,“ zdůraznil předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš a dodal: „Jestli vláda do konce roku nesplní svůj úkol, pak budeme velice tvrdí. Nám jde tady v lokalitě o život.“

Na stole jsou proto už i krizové varianty, jak přesvědčit poslance, ministry a vládu, že Dukovansko je lokalita, kde je opravdu potřeba investovat do výstavby pátého jaderného bloku. Už při nedávném semináři v senátu navíc dostali místní politici od pražských autorit radu: „Tlačte na pilu!“ V úvahu proto připadá třeba i blokáda elektrárny. „Region podporuje jádro, ale s vidinou pátého bloku. A pokud se tak v brzké době nestane, tak se absolutně otočí. Lidé začnou hrozit a my budeme muset jít s lidmi proti jádru. Podpora jádra zkrátka není samozřejmost,“ zdůraznil dukovanský starosta Miroslav Křišťál.

Autor: Arnošt Pacola
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk