Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Bula, Pařil, Drbola…

04.07.2019

TŘEBÍČSKO (pch) - Tři jména, tři osudy, tři zmařené životy. Na farách v Rokytnici nad Rokytnou, Horním Újezdě a v Babicích ve čtvrtek 27. června byly umístěny v rámci projektu Poslední adresy tabulky s údaji duchovních správců jednotlivých farností P. Jana Buly, P. Františka Pařila a P. Václava Drboly.

úvodní odstavec zprávy


Tabulky byly symbolicky umístěny na fary, kde kněží naposledy žili. Pak už je čekalo jen vězení a posléze poprava. „Jan Bula, Václav Drbola a František Pařil jsou prvními oběťmi komunistických represí z řad církve, které projekt připomene,“ řekla koordinátorka projektu z Ústavu pro studium totalitních režimů Edita Jiráková.

Všichni tři byly zatčeni v souvislosti s tzv. babickým případem. „Cílem Státní bezpečnosti bylo eliminovat vliv farářů, kteří měli autoritu,“ řekl historik Martin Tichý.

Babické vraždy dodnes vzbuzují emoce nejen v samotných Babicích, ale i v širokém okolí. Hodně tomu přispívá i skutečnost, že jsme se o případu nikdy nedozvěděli a asi ani nikdy nedozvíme úplnou pravdu. Osa tragického případu je však jasná. Tvrdá akce Státní bezpečnosti v Babicích a okolí ovlivnila a dodnes ovlivňuje životy stovek rodin. Mezi mrtvými nebyly viníci jen oběti. Viníci stáli jinde…

Foto HoN: Petr Chňoupek

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk