Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Centrum DAR opět rozdává úsměvy

08.11.2019

TŘEBÍČ (mach) - Po dvouměsíční proluce otevřelo v pátek 1. listopadu Třebíčské centrum svoji borovinskou pobočku DAR v nových prostorách. Od pondělí zahájilo běžný provoz, na nějž je veřejnost zvyklá, v místě bývalé knihovny Za Rybníkem.


Třebíčské centrum vzniklo v roce 1998. V současné době provozuje dvě pobočky - Třebíčské centrum na ul. Františka Hrubína a Centrum DaR v Borovině. Hlavním pilířem činnosti centra jsou služby pro rodinu, které jsou doplněny aktivitami sociálního charakteru a akcemi na podporu aktivního trávení volného času dětí, mládeže a dospělých. Obě pobočky jsou hojně vyhledávané zejména maminkami nejmenších dětí do tří let věku.

Centrum DAR donedávna působilo v prostorách bývalé Základní školy na Okružní ulici. „Naše původní prostory jsme museli opustit z důvodu prodeje celého objektu do soukromých rukou. Budova se bude přestavovat na bytový dům. Uvažovali jsme o tom, že bychom se mohli přestěhovat do prostor po společnosti Via Alta. V té době se ale knihovna už po- ohlížela po větších prostorech, takže se nakonec udělala akce kulový blesk. Knihovna se přestěhovala do budovy po Via Altě a my jsme se nastěhovali místo knihovny,“ popsala nám v kostce celou anabázi vedoucí Centra DAR Eva Žáková.

Nové prostory bylo potřeba zrenovovat a upravit pro potřeby pohybu malých dětí. Úpravy si vyžádaly půldruhého měsíce. „Během úprav jsme narazili na nedostatky, které bylo potřeba odstranit. Žádné zásadní stavební úpravy se ale nekonaly. Jediné, co jsme museli udělat, je přepažení zadní místnosti tak, aby mohly souběžně probíhat kroužky a provoz školičky a vzájemně se nerušily. Většinu věcí jsme zvládli svépomocí. Na stavební a malířské práce jsme měli domluvené řemeslníky,“ shrnula Žáková.

Na nové prostory si pracovnice centra přivykají dobře. Po bývalé knihovně je čerstvě vymalováno, vše se skví čistotou a hýří barvami. V policích se ukrývá množství hraček a knih. Nechybí zeleň či místo pro tvoření nebo posezení maminek. Jak říká vedoucí centra DAR, vše je hotové na pětaosmdesát procent: „Do budoucna nás ještě čeká dobudování sociálního zařízení, tak aby vyhovovalo nejmenším dětem. A další drobnosti.“

Nic z toho by se nepodařilo, kdyby Třebíčské centrum nemělo nadstandardní spolupráci s městem Třebíč. „Moc děkujeme. Za těch jednadvacet let fungování centra je spolupráce skvělá. Začínali jsme s Maruškou Černou, která coby místostarostka otevírala první centrum. Jsme zahrnuti v minimální síti sociálních služeb a služeb navazujících. Sloužíme jako dobrý příklad toho, že to jde, že neziskovka spolupracuje s městem a vzájemně si pomáhají,“ uvedla Anna Machátová, předsedkyně Třebíčského centra a dodala: „Jsem v centru už dvacet let. Moje děti v centru vyrostly. Má práce mi dává hrozně moc a já jen vracím zpět, to co mi centrum dalo. Jsem šťastná, jak to funguje a z těch lidí, díky kterým se to daří.

V nových prostorách města je centrum v nájmu za symbolickou stokorunu měsíčně. Roční provozní náklady se budou pohybovat okolo jednoho stotisíce korun. „Nájemce hradí rovněž drobné náklady na údržbu. Větší investice hradí město,“ uvedla Radka Bártová z odboru správy majetku a investic města Třebíč.

V pátek 1. listopadu v centru DAR probíhal Den otevřených dveří. Na každého návštěvníka čekal dárek v podobě knihy z knihkupectví Trojan, jako překvapení. Oficiálně svůj provoz DAR zahájil v pondělí 4. listopadu, kdy se opět rozběhla oblíbená miniškolička Uzlíček (přípravka dětí na předškolní vzdělávání), kurzy, doprovodné akce a kroužky.

Foto HoN: Martina Chromá

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk