Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Socha „Černoch“ měla být původně umístěna v prostoru vyhlášené restaurace ve Znojmě. Po skončení třebíčské výstavy ale bude umístěna v domě sochařky Čertkové, kde bude vítat všechny příchozí.
(foto: Arnošt Pacola)

Čertkové Černoch v ledovně

14.06.2019

TŘEBÍČ (ap) - Ledovna v bývalém zámeckém statku nad bazilikou sv. Prokopa v Třebíči se stala neobvyklou výstavní síní, kde byla zahájena výstava soch znojemské sochařky Hany Čertkové, která se věnuje přednostně figurálnímu sochařství a řezbářství, ale třeba i práci se sklem.


Zámecká ledovna s nízko zaklenutým stropem v minulosti sloužila jako ryze užitková prostora k uchovávání ledu, využívaného k chlazení zejména potravin. Výstava znojemské umělkyně je prvním pokusem, testujícím tuto sugestivní prostoru jako novodobou výstavní síň.

„Tvorba je o drzosti, lidé se jí bojí, a nemají proč. Každý by měl něco tvořit, pak by na světě nebylo tolik problémů a trápení,“ prohlásila v jednom novinovém rozhovoru Čertková, která se k tvorbě soch dostala přes dřevořezbu. Jako samouk obdivuje dílo francouzského sochaře Augusta Rodina či umělce české secese Františka Bílka. Jak už bylo naznačeno, Čertková je figuralistka, proto není divu, že dominantou její výstavy je figura, dřevěná socha „Černoch“ v nadživotní velikosti. Vedle definitivní sochy autorka vystavila i její model-studii. V dolním rohu ledovny spatříme portrét římského císaře Nerona z nepálené šamotové hlíny. Další sugestivní reliéfní dřevořezba schouleného ženského těla s rozkazujícím gestem mužské ruky nad ním podle autorky vyjadřuje předsudky v postavení ženy a její role ve společnosti. Je otázkou, jestli s obdivem k velikánům moderny Čertková nepřevzala i sto let starý pohled na otázku ženských práv. V době běsnící genderové korektnosti se zdá být dílo zobrazující „rozkazovačné“ ponižování žen muži anachronismem. Vždyť už i v Saúdské Arábii probíhá bezmála genderová revoluce. I v tomto ultrakonzervativním pouštním království dnes ženy mohou vstoupit do armády a odejít od manžela. Poněkud podivně na výstavě Čertkové v dnešní postmoderní době působí také obsáhlé vysvětlující popisky k některým sochám v duchu starého známého – co tím chtěla autorka říci.

Výstava byla zahájena v pátek 31. května v rámci Svátku hudby. Na vernisáž se dostavil i houslista Václav Hudeček s manželkou Evou. Výdrž všech zúčastněných testoval všudypřítomný chlad. Našli se i tací, kteří vernisáž v ledovně opustili „po anglicku“ předčasně s ledovýma nohama, v obavě z návratu nedávno prodělané angíny.

Rekonstrukce zámecké ledovnu v Třebíči začala v roce 2016 a byla při ní opravena oblázková podlaha i klenuté stropy. Uvnitř se běžně nachází výstava masivních kamenných artefaktů, které se dochovaly ze staveb z nejbližšího okolí zámku. Zbytky schodů, patky sloupů, části ostění nebo díly žeber jsou tak „nechtěnou“ součástí i expozice Hany Čertkové. Výstava znojemské sochařky v třebíčské ledovně potrvá do 31. srpna, otevřena je denně od 9 do 17 hodin.

Foto HoN: Arnošt Pacola

Autor: Arnošt Pacola
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk