Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Cestu blátem si zkracovali přes obrubník

07.03.2019

TŘEBÍČ (mach) - Přestože je kalendářně ještě zima, počasí připomíná spíše počasí jarní. Sluníčko už má sílu a jeho hřejivé paprsky nás vytahují z paneláků zpět do přírody, do chat a zahrádek. Také třebíčští zahrádkáři už mají z větší části první návštěvy svých zahrádek za sebou. Po těch, kteří vlastní zahrady v lokalitě nad Lubím, ale zůstává spoušť na nově vybudované silnici a chodníku Na Kopcích.


K zahradám nad Lubím vede pouze nezpevněná cesta, která je v tomto ročním období značně blátivá. Proto se motoristé snaží v co možná nejbližším místě najet na zpevněný povrch. Nejbližší asfaltová cesta nově vznikla nad rodinnými domy Na Kopcích. Ta slouží k propojení tamní lokality na Rafaelovu ulici. „Řidiči vandalové ji ničí. Najíždějí na pole přes obrubníky a znečišťují auty chodník i silnici. Apelujeme na tyto občany, aby se k veřejnému majetku chovali jako ke svému. Na své upravené soukromé zahradě by tohle nikdo neudělal, buďme ohleduplní sami k sobě i k veřejným prostorám,“ vyzvala třebíčská radnice prostřednictvím sociálních sítí. Na místo byla povolána hlídka městské policie k monitorování situace.

V úterý 26. února se v místě objevily zábrany. Městský úřad v místě nechal instalovat několik obřích balvanů, které motoristům zabrání k najetí z louky na komunikaci. „Lepší by ale samozřejmě bylo, kdyby lidé používali cesty pro jízdu autem určené a neničili veřejný majetek,“ míní radnice.

Majitelé tamních zahrad se brání. Opakovaně prý žádali o vybudování příjezdové cesty. „Město ani nereagovalo, místo příjezdové cesty se jen prodaly pozemky, kde domy ani stát neměly, aby nezasahovaly do zahrádkářských kolonií. Kudy se tam tedy mají lidi dostat? Já autem nejezdím, ale chodím tam na zahradu pěšky, všude je jen nasráno od psů, tady ta trocha bahna je oproti tomu nic,“ míní jeden z dotčených. Ze zahrad se motoristé s auty dostanou nezpevněnou cestou, která vede souběžně s nově vybudovanou komunikací. V blízkosti Rafaelovy ulice se prudce stáčí směrem k pekárně, kde se teprve napojuje na křižovatku ulic Rafaelova a Míčova. „Tam už se nedá jít ani s kočárkem a se psem, aniž by na mě na té louce nezatroubilo auto, abych uhnula, je tam už dost velká dálnice a pěšky kolem pekárny už je to nereálné, tam by se jezdit nemělo vůbec,“ míní další diskutující.

Kameny podél nové komunikace sice zabrání přímému vjezdu motoristů z louky, dlouhodobě ale problém to neřeší. I nadále budou řidiči v období bláta hledat cestu, jak z něj co nejrychleji ven. Dost možná pak bude nutné instalovat kameny podél celé nové cesty.

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk