Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Chaos v uvažování o chaosu

10.05.2018

MOHELNO (ap) - „V dnešní ponuré době, ve které tak bytostným způsobem vládne racionalita se svou úzkou logikou, jsme se rozhodli postavit hráz z opačného konce. Chaos jako princip je velmi razantní protipól všeho uspořádaného a spořádaného,“ řekl teoretik Václav Pajurek při zahájení výstavy surrealistické skupiny Stir up s názvem Chaos sedmé dimenze 1. května odpoledne v Galerii Čertův ocas na Mohelenském mlýně.


Chaotičnost je podle PhDr. Pajurka adekvátní slavnému surrealistickému pojmu iracionality. „Každý racionální prvek ničí chaos, zprvu nenápadně a stále více a více nebezpečněji, až jej zcela zahubí… Chaos je vynikající a neustále se zlepšuje. Racionalisté jsou schopni pochopit tři základní dimenze – výšku, šířku a hloubku. Inteligentnější jsou schopni pochopit čtvrtou dimenzi. Jako příklad dlažební kostka, letící prostorem. Mimo jejich chápání jsou všechny ostatní dimenze. My jsme pro volbu dimenze zvolili magické číslo sedm, protože pro racionalisty je to již zcela nepochopitelné. Právě to nám zaručuje maximální míru svobody vyjadřování,“ zdůraznil Pajurek ve svém úvodním slově při zahájení výstavy.

Otázkou je, jestli to, co Pajurek ve svém surrealistickém teoretizování tvrdí o omezenosti racionalismu ve vztahu k chaosu a jiným dimenzím, je také pravda. Třeba astrofyzici se už nějaký čas snaží sladit rozdíl mezi pojetím našeho vesmíru na základě jeho čtyř pozorovatelných rozměrů s deseti, jedenácti, nebo dvaceti šesti rozměry, o kterých teoretické rovnice teorie strun předpokládají, že reálně existují v našem vesmíru. Pro tento účel se předpokládá, že jsou další dimenze „zabalené“ do sebe, nebo „zvlněné“ na Calabi–Yauovy prostorech, nebo na orbifoldech atd. atd. Není třeba zabíhat do dalších detailů. Možná by jen surrealisté měli ustoupit ze svého poněkud přezíravého pohledu na dnešní svět a jeho vědu a vzít do ruky nějakou populární knížku o astrofyzice nebo meteorologii. Možná by pak zjistili, že prozíraví racionalisté chaosu přiznávají už více než sto let mnohem větší důležitost a rostoucí význam, než si surrealisté myslí. Je to už po docela dlouhou dobu, surrealismus sám před sto lety ještě ani neexistoval.

Expozice Galerie Čertův ocas je pro veřejnost otevřena v letních měsících každý všední den od 9 do 11 hod., o víkendu od 14 do 16 hod.

Foto HoN: Arnošt Pacola

Autor: Arnošt Pacola
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk