Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Chátrající Hluchý mlýn nakonec zmizí

17.10.2016

Třebíč (hu) - O Hluchém mlýnu, který je již mnoho let bolavým vředem v jinak malebném Libušině údolí, jsme psali již několikrát. Čas od času se „začne blýskat na lepší časy“ - objeví se nový podnikatelský záměr, ale pak se bouřka přežene a zřícenina stojí neochvějně dál.


Své okolí Hluchý mlýn nejen hyzdí, ale je i nebezpečný. Otvory pro okna a dveře jsou sice znovu a znovu zabezpečovány proti vniknutí nepovolaných osob, ale dírečka se vždy znovu najde. To vše se má ale radikálně změnit, a to nejpozději do konce ledna 2017!

Stavba i s přilehlými pozemky patřila až donedávna paní Janě Odstrčilové, žijící v Litomyšli. Ta se Hluchý mlýn snažila oživit již od roku 1992, kdy si objekt s manželem pronajala. Mlýn i s přilehlými pozemky si v roce 1995 od města zakoupili, ale nakonec žádný z původních podnikatelských záměrů realizován nebyl. Ty se postupně měnily od malebné hospůdky se zázemím pro rekreační sportovce, až po rozsáhlé turistické centrum, které nabylo aktuánosti v roce 2009. Toho se tehdejší třebíčské zastupitelstvo zaleklo a záměr neprošel. Problém, co s mlýnem se tak však pouze odsunul.

Od Jany Odstrčilové mlýn i s pozemky nyní koupila firma IFRE a.s. Františka Vágnera. Akciová společnost IFRE slouží jako investiční společnost, přes kterou František Vágner realizuje svoje další investice v oblasti rozvoje nemovitostí, průmyslových podniků a venkova.

Na záměry s Hluchým mlýnem jsme se zeptali prokuristy firmy Martina Benáčka „Naším prvotním a zatím jediným záměrem je toto místo zachovat a pojistit si ho. Proč? Neboť je opravdu krásné. A protože je vzhled stávajícího objektu v naprosto tragickém stavu, rozhodli jsme se Hluchý mlýn zbourat a místo zkultivovat, aby tudy bylo opět radost chodit. A to je zatím vše,“ vysvětluje stav Martin Benáček. Neříkejte, že alespoň někde na pozadí nemáte představu, co by v takovém místě šlo vybudovat? Žádný podnikatel, byť by byl sebeosvícenější, nekoupí zříceninu v parku jenom proto, aby ji strhnul a na jejím místě pohrabal trávník… „Rozhodnutí zatím opravdu nepadlo žádné, ale já konkrétně si tam dovedu docela dobře představit krásné bydlení. Představte si tu krásu, v lese, u vody, budova vkusně zasazená do okolní přírody a přitom pěšky pár minut od centra města. Ale jak říkám, zatím není rozhodnuto vůbec o ničem. Tím, že jsme pozemek koupili a zkultivujeme ho, budeme mít čas v klidu čekat na ten pravý nápad.“

Autor: hu
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk