Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Chladicí věže v růžolících červáncích

10.02.2020

DUKOVANY (ap) - Hrad Trosky, tančící pár, západ v zimní zátoce, dívčí akt, kytici vlčích máků, ledňáčka, Karla IV., levandulové pole, Eiffelovu věž, rodinku tučňáků, Antonína Dvořáka, panorama Pražského hradu, jásající hokejisty, znamení zvěrokruhu, žirafy, bohy starověkého Egypta a třeba i kočkovitou šelmu jaguára už na svých obrazech, kresbách a grafikách zachytila pražská rodačka, malířka Anna Vršecká (1973), která právě vystavuje ve vstupní hale Jaderné elektrárny Dukovany.


„Je důležité mít své téma a držet se ho,“ říkával svým studentům profesor katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně Leonid Ochrymčuk. Je zřejmé, že tohoto základního brněnského požadavku se nedrží Anna Vršecká, která je absolventkou katedry výtvarné výchovy PF Západočeské univerzity v Plzni. Malířka z Čech nedbá ani na požadavek významného brněnského teoretika umění, kurátora a sběratele Jiřího Valocha, který od 70. let minulého století zdůrazňoval, že problém zobrazení ve výtvarném umění se nemůže stát hodnotným uměleckým programem současného umělce.

Ano, na to vše Anna Vršecká navzdory Brnu nedbá. Naopak, když se jí naskytla možnost vystavovat v prostoru moravské jaderné elektrárny, namalovala hned (snad jako výraz díků) také dva obrazy zachycující panorama dukovanské jaderky. Na jednom z nich se rýsují chladicí věže elektrárny proti potemnělé noční obloze, na druhém obraze 125 metrů vysoké věže něžně obklopují růžolící červánky. Inu, proti gustu žádný dišputát.

Je zřejmé, že východiska své tvorby si Anna Vršecká příliš nekomplikuje a náměty pro své obrazy čerpá nejen ve svém nejbližším okolí, ale také na svých zahraničních cestách po evropských i mimoevropských zemích. Vjemy z těchto cest prý nechává ve své mysli či na plátnech „zrát“ i několik let a v závislosti na momentální náladě se k nim vrací. Jak sama uvedla, její obrazy jsou ve své podstatě záznamem vzpomínky na nějaké místo. Výstava ve vstupní hale elektrárny potrvá do 17. března. Foto: JŠ

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk