Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Bazilika
(foto: Jan Uher)

Chystá se další noc kostelů

09.04.2010

Třebíč, Náměšť nad Oslavou - V loňském roce poprvé do České republiky zavítala akce s názvem Noc kostelů. Zapojilo se do ní čtyřiatřicet kostelů a modliteben a přilákala na devadesát tisíc lidí. Do prvního ročníku akce se zapojily i kostely v Třebíči. Letošní ročník, který se koná 28. května, nebude jiný. Třebíčské kostely se zapojí znovu a přibudou i kostely v Náměšti nad Oslavou.


Jak již bylo řečeno, v letošním roce bude mít při Noci kostelů svoji premiéru Náměšť nad Oslavou. Do akce zapojí nejen farní kostel sv. Jana Křtitele, ale i zámecká kaple sv. Václava a špitálek sv. Anny. V kapli a ve špitálku jsou připraveny komentované prohlídky, hlavní program se bude ovšem odehrávat v kostele sv. Jana Křtitele.

Program začne v 17 hodin mší svatou, kterou bude sloužit P. Jan Nekuda. Až do půlnoci, kdy bude akce ukončena společnou modlitbou za město, bude probíhat celá řada doprovodných akcí. Nebude chybět prohlídka kostela či kostelní věže, varhanní improvizace Marka Buše či diskuze na teologické téma. Během Noci kostelů v Náměšti nad Oslavou se také budete moci zúčastnit ručního přepisování Bible. Pamatováno bude i na děti, pro které bude připraveno pásmo her a soutěží.

V Třebíči budou Noci kostelů patřit kostely sv. Martina, Proměnění Páně a bazilika sv. Prokopa. U sv. Martina se začne za deset minut sedm vyzváněním zvonů a končit se bude o půlnoci scénkou Otče náš. Mezi tím se můžete těšit na prezentaci farnosti, prohlídku varhan a tajné místnosti, prohlídku kotelny nebo na Svatomartinský sbor.

V bazilice se začne už v šest hodin večer za hlasu zvonů. Končit se bude už o čtvrt na jedenáct zhasnutím všech světel a tichou adorací. V bazilice bude ovšem k vidění dětská scénka o Mojžíšovi či slavnostně nasvícená krypta. S podrobným programem ve všech kostelech vás podrobněji seznámíme před samotnou akcí.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk