Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Chytré parkoviště. A kdo o ně stojí?

15.11.2018

TŘEBÍČ (mach) - Parkovacích stání není ve městech nikdy dost. V rámci hospodářského růstu se máme čím dál líp, což se odráží také na našem vozovém parku. Není výjimkou, že rodina vlastní hned dvě a více osobních aut. Vozem pak jezdíme všude a rádi. Logicky i do práce, po úřadech či za nákupy. Zaparkovat u Stop Shopu není problém, ovšem centrum města není nafukovací.


Možností k zaparkování v centru Třebíče je hned několik. Největší plochou disponuje Karlovo náměstí, autobusové nádraží, Soukopova ulice či Komenského náměstí. Přesto se Třebíč podobně jako všechna ostatní větší města potýká s nedostatky parkovacích státí. Pověstnou trochou do mlýna nyní prospěla úprava parkovací plochy v prostoru autobusového nádraží v sousedství ulice Vítězslava Nezvala. Částečným rozšířením plochy na úkor zbytečně širokého chodníku došlo na změnu orientace parkovacích stání z podélných na šikmá. Drobné stavební úpravy tak přispěly k navýšení kapacity o patnáct míst. Na nových stáních mohli řidiči zaparkovat již od 2. listopadu, tedy o týden dříve, než bylo původně plánováno.

Celkovému komfortu řidičů ovšem nepřispívá pouze dostatek parkovacích stání, ale i různé moderní technologie. První vlaštovkou tohoto rázu bude v Třebíči parkoviště na Komenského náměstí, které se právě proměňuje v tzv. chytré parkoviště. Díky interaktivním tabulím bude možné zjistit obsazenost parkovacích míst, řidič nemusí jezdit dokola, dokud volné místo nenajde. „Řidiči na interaktivních informačních tabulích zjistí aktuální počet volných parkovacích stání, aniž by na parkoviště museli zajíždět. Tento údaj uvidí také v aplikaci pro mobilní telefony. Informační tabule budou na příjezdu od Podklášterského mostu a na průtahu městem směrem od Boroviny i od gymnázia,“ uvedl místostarosta města Vladimír Malý.

První fáze prací, kdy byly pod povrch parkovací plochy instalovány senzory, je za námi. Komenského náměstí bylo pro parkující uzavřeno od 31. října do 6. listopadu. Nutno říci, že v první den uzavírky se na vedení radnice sesypala vlna kritiky. Den uzavření nebyl předem avizován. Řidiči se zde snažili i přesto zaparkovat, což trochu způsobovalo chaos. Motoristé ve snaze zaparkovat jinde postupně objížděli ostatní plochy v centru. Někteří to raději rovnou vzdali. O termínu zprovoznění samotné technologie bude radnice předem informovat a dnem spuštění bude na webových stránkách města ke stažení mobilní aplikace.

Veřejnost nebere modernizaci parkoviště na Komenského náměstí příliš s pochopením. Počet stání se tím nenavýší. Podle některých se pouze zbytečně zahrabou peníze pod zem. Mnohé kritické hlasy poukazují na vhodnější využití finančních prostředků, třeba do oprav místních komunikací. Dost možná stačilo jen o plánovaném uzavření s předstihem informovat. Kupříkladu podobným způsobem, jakým jsou motoristé informování před blokovým čištěním, zákazovou značkou s uvedeným termínem.

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk