Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Jednatel firmy Ekosvětlo s.r.o Zbyněk Svoboda představil pilotní projekt.
(foto: mic)

Chytrý systém vyhodnotí i náladu lidí

11.01.2019

TŘEBÍČ (mič) - Veřejnou zakázku na monitorování dopravy a chodců na křižovatce Masarykova náměstí a dálkové řízení blízkých svítidel veřejného osvětlení se rozhodla rada města Třebíče zadat firmě Ekosvětlo s.r.o. Firma byla vybrána na základě veřejné soutěže. Horácké noviny již o tom přinesly krátkou informaci.


K tématu se vracíme ještě podrobněji. Bližší informace o pilotním projektu SMART CITY – DOPRAVA podal jednatel firmy Zbyněk Svoboda.

Náklady nebudou obrovské

Pilotní projekt spočívá v monitorování dopravy prostřednictvím pokročilé technologie dopravních radarů a HD kamer. Tohle umožňuje s vysokou mírou spolehlivosti sbírat, zpracovávat a poskytovat vysoce kvalitní data o pěší a automobilové dopravě v okolí Masarykova náměstí v Třebíči

„Projekt se bude také zabývat inteligentním osvětlením kolem zmíněného náměstí,“ upozornil Svoboda. Vyvrátil možné pochyby o tom, že by pilotní projekt přinesl obrovské náklady na vytvoření infrastruktury a na pokrytí datového připojení pro celé město. „Není tomu tak,“ řekl.

Uživatelský přijatelný

Jednatel netajil, že se jedná o systém, který se neustále učí.

„Zpočátku může mít spolehlivost osmdesátiprocentní, ale na základě sesbíraných dat se neustále zpřesňuje až ke stům procent. Co všechno tento systém přinese, to si podle Svobody ani ti nejlepší „smartcity“ vědci nedokáží představit.

„Jasné ale je, že do budoucna dokáže spolupracovat osvětlení s čidly, kamerami a dalšími prvky,“ nastínil výhody systému Zbyněk Svoboda. Upozornil, že jeho tvůrci mysleli i na to, aby byl uživatelsky příjemný, aby i laik, správce či někdo neodborný měl nastavené správné přístupy a práva pro získání informací denního, týdenního či měsíčního charakteru pro vyhodnocení dat.

Úspora elektrické energie

A co přinesou do budoucna již instalovaná chytrá svítidla na Masarykově náměstí? Možnost dálkově nastavovat jejich výkon. Programování je možné pro pracovní dny či samostatně víkendy. Rozlišení může být na úrovni hodin, dnů, týdnů a části roku, popřípadě i svátků. Díky tomu nebude zbytečně nadměrně osvětlena komunikace i chodníky a dojde k úspoře elektrické energie. Z hlediska bezpečnosti a potřeby může obsluha Městského kamerového systému přisvítit jakýkoliv světelný bod v okolí křižovatky.

„Chytré osvětlení samo zhasne v době ohňostrojů, lampionových průvodů a nemusí už nikdo stát u rozvaděče,“ upozornil Svoboda a dodal, že systém má i takový výstup, kterým lze na dálku ovládat vánoční osvětlení.

Chytré nastavení semaforů

Zjara dojde ke snímání dopravních dat formou radarů a kamer. Souvisí to i se zpracováním nových signálních plánů pro řízení dopravy na semaforech. „Aby v některém směru nesvítila dlouho červená či zelená, zkrátka, aby se co nejvíc zefektivnila doprava přes křižovatku na Masarykově náměstí,“ konstatoval Zbyněk Svoboda. Uvedl, že tyto systémy dokáží sbírat neskutečné množství dat. Po čtvrt roce od zavedení systému na Masarykově náměstí proběhne první vyhodnocení.

„Do budoucna je možné do něj vkládat další vyhodnocovací záležitosti. Ve světě jsou už systémy, které formou kamer dokáží rozpoznat dospělého člověka od dítěte, ženu od muže a už jsem viděl i vyhodnocenou náladu lidí,“ přidal perličku na závěr jednatel firmy.

„Tento pilotní projekt v hodnotě 2,6 milionů korun bychom rádi realizovali na většině křižovatek ve městě,“ upozornil starosta Pavel Pacal.

Autor: mic
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk