Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Čistá Vysočina díky dobrovolníkům

16.04.2018

VYSOČINA (evu) - 22 tisíc dobrovolníků začalo v pondělí 9. dubna uklízet stovky kilometrů kolem silnic na Vysočině. V pořadí 10. ročník tradičního úklidu Vysočiny probíhá pod názvem Čistá Vysočina. Tradiční jarní úklid přírody se tak na Vysočině dostal u mnoha lidí do povědomí.


„Zatímco v prvním roce konání akce se přihlásilo a dobrovolně čistilo přírodu šest tisíc lidí, letos se jich do terénu chystá téměř 22 tisíc. Během čtrnácti dnů, které jsme si na jarní úklid vyhradili, budou uklizeny stovky kilometrů prostranství kolem silnic a veřejných cest a více než 100 kilometrů břehů kolem řek Sázava a Oslava,“ informoval radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.

Nové technologie přinášejí nové možnosti. Proto se v roce 2013 začaly využívat systémy GIS (geograficky informační systém) a díky interaktivní mapě si mohou zájemci prohlédnout aktuální přehled sbíraných úseků přímo ve svém prohlížeči. Největší výhodou je koordinace dobrovolníků a tím také zvýšení efektivnosti sběru.

V roce 2009 až 2017 se zapojilo do jarního úklidu Vysočiny celkem 156 tisíc dobrovolníků, kterým se podařilo přírodu postupně vyčistit od více než 720 tun odpadu. Letos to bude znovu téměř 22 tisíc osob z 516 skupin. „Z posledního ročníku máme od některých účastníků indicie, že se situace zlepšuje a že se nenachází tolik odpadků jako v minulých letech. Například ze škol chodí reakce, že děti to vše vnímají pozitivně, odpadků ubývá a samy děti to vidí a kvitují,“ řekl Martin Hyský.

V roce 2017 bylo nejvíce kilometrů silnic uklizeno kolem Jihlavy, Havlíčkova Brodu a Třebíče. Jen za poslední tři roky bylo sebráno 1736 kusů pneumatik, které na váhu daly téměř 15 tun. Kromě všudypřítomných PET lahví a igelitů se kolem silnic lidé zbavují především komunálního odpadu z domácností, ale i nábytku, stále častěji i elektra nebo částí automobilů.

Kde se odpadky v přírodě berou a kde selhává v tomto případě společnost? Každoročně se na Vysočině sesbírají desítky tun odpadu. Nastává otázka, proč to vlastně někdo dělá? Vždyť sběrné dvory nebo kontejnery jsou skoro na každém rohu. Proč je někdo ochotný dát si práci a jet do lesa a vysypat tam odpadky, a tím založit černou skládku? Proč řidiči vyhazují odpadky i z jedoucího auta? První, co mě hned napadá, je lenost a lhostejnost těchto lidí. Jen díky dobrovolníkům, kteří jsou ochotni tento odpad posbírat, mohou naše děti vidět čistou krajinu a dál o ni pečovat. Kraj Vysočina má za sebou kampaň, podporující zdravé a odpovědné nakládání s odpady, každoročně podporuje obce v třídění odpadu a prostřednictvím grantových programů podporuje pořizování nových kontejnerů na separaci odpadu. To vše je však jen nástroj, pořádek v přírodě si musíme udržet vlastní sebekázní. Foto: archiv města

Autor: evu
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk