Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Co na špačka? Jedině hůl!

14.09.2018

Smrk (mach) - U rybníka Přibyl proběhla v sobotu 8. září Špačková liga. Pátráte v paměti, dumáte nad tím, co že to ta špačková liga znamená? To jste na tom podobně jako já. O střílení nedopalků od cigaret do dálky se skutečně nejedná (jak napadlo moji kolegyni). Nejedná se ani o bestiální zátah na obtížné ptáky, kteří v tisícihlavých hejnech drastickým způsobem sklízejí vinařům vzácnou úrodu.


Na špačka, špaček, tlučení špačků – několik pojmenování pro starou, téměř zapomenutou hru. Pravidla nejsou striktně dána, existuje více variací. Špaček je velmi stará hra a podobá se například softballu nebo anglickému kriketu. Špačka hrávaly především děti. Je nenáročná na pomůcky a dá se hrát kdekoli na kusu rovné louky. Špačka hrají dvě družstva. „Odpalovací rampu“ tvoří cihla (či placatý kámen), zapuštěný do země tak, aby se v úrovni země vytvořila rovná tvrdá plocha. Před ní se do země vydlabe vymetací důlek. Po celé délce hřiště jsou po 5 metrech vyznačeny mety, jejichž bodová hodnota roste vždy po deseti bodech. Ke hře dále potřebujeme pálku a špačka. Pálka je z překližky či prkénka z tvrdého dřeva. Spodní hrana pálky musí být seříznutá do ostří. Špaček je z polotvrdého dřeva a má tvar válce z obou stran ukončeného oblou špičkou.

Jedno družstvo jde na pálku a druhé do pole. Pálkař špačka vypálí do hřiště a úkolem týmu v poli je chytit špačka pokud možno přímo ze vzduchu. Zjednodušeně řečeno - prkýnko, dřevěná hůl a oboustranně zašpičatělý klacek vám stačí pro hru, která vás zaručeně pobaví na hodně dlouho.

Na Třebíčsku ji provozuje recesistické sdružení Federation International de CHPAchek, která od roku 1975 právě každoročně pořádá Špačkovou ligu u rybníka Přibyl poblíž obce Smrk u Třebíče. Ano, počítáte správně, letos se tato akce uskutečnila již po třiačtyřicáté. U zrodu tohoto sportovně kulturního počinu stála partička kamarádů z vandrů.

„Spískal to náš kamarád Čmoudy, který žije už spoustu let v Kanadě. Ten s tím nápadem přišel. Jezdívali jsme hodně na vandry a vždycky jsme do báglu přibalili pálky a špačka,“ popsal nám začátky letité historie Rychlonožka (Miloslav z Třebíče), jeden ze tří spoluzakladatelů Špačkové ligy. „Postupně jsme vyvinuli pravidla a pak už jsme uspořádali i turnaj. Tehdy ještě na fotbalovém hřišti v Pozďatíně. Hřiště v Pozďatíně nám časem zrušili a zorali, naštěstí jsme našli toto místo (louka u rybníka Přibyl, pozn. redakce) a tady už ho děláme spoustu let.“

Zatímco v počátcích turnaje hrála třeba jen tři družstva, v sobotu 8. září se jich na start postavilo přes dvě desítky (každé družstvo má sedm členů) a vedle dospělých odehrají svůj turnaj i děti v dětském špačkovi. V počátcích zvali pořadatelé hlavně kamarády z čundrů. A protože zakladatelé i jejich pokračovatelé jsou tělem i duší trampové, dodnes každý z účastníků obdrží cancátko (drobný upomínkový předmět či placka trampské provenience). Špačková liga byla za doby normalizace zakázanou a taky tak trochu odbojovou akcí. Přežila čtyři desítky let a těší se stále větší oblibě. Zmínku o zdejší Špačkové lize naleznete i na internetu ve wikipedii. „Je to srandamač, je to partička recesistů, ale na druhou stranu je to velmi vážně brané a některá družstva se o svá vítězství rvou do poslední kapky krve. Letošní finálový turnaj byl skutečně velmi vydařený,“ zhodnotil celosvětově ojedinělé mistrovství ve hře na špačka její prezident Šejk (Radek z Třebíče).

Stejně jako v předchozích dvaačtyřiceti ročnících, i letošní vítězové se dočkali pocty převzít z rukou pořadatelů putovní pohár, který je autentický od prvopočátku a na němž jsou vyryta jména všech vítězů dospělého i dětského špačka. Letos pohár zůstává doma. Vítězné družstvo Lobstři je totiž z Třebíče. Druhý post obsadil tým Vodkaď si a na třetím místě skončilo 7švagrů v 1bagru.

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk