Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Ilustrační foto
(foto: )

Co bude s pivními slavnostmi

03.02.2011

Třebíč - Otázka konání pivních slavností na třebíčském Karlově náměstí se přetřásá již mnoho let. Bývalá opozice mnohokrát apelovala na odsunutí této kratochvíle z centra města někam jinam. Nyní se dlouholetá opozice ocitla v čele radnice a plní jedno ze svých prohlášení. Pivní slavnosti na Karlovo náměstí prostě nepustí.


Tomuto nyní již definitivnímu rozhodnutí předcházela tři setkání vedení města se zástupci firmy D.A.N. production, která pivní slavnosti v Třebíči od počátku pořádá. Jednání měla vždy stejný průběh, kdy se obě strany snažily své protějšky přesvědčit o své pravdě. Nepřesvědčily. Žádná strana ze svých argumentů neslevila, a tak nakonec rozhodl ten silnější, Rada města Třebíče.

Rozhodnutí bylo jednohlasné

Protože věc nebyla jednoduchá a nikdo z radních ji nebral na lehkou váhu, předcházela hlasování důkladná rozprava. Po ní však rada rozhodla jednohlasně.

Jako náhrada byl pořadateli nabídnut prostor zimního stadionu, kde před lety pivní slavnosti začínaly, a navíc přilehlá parkoviště. Při pohledu na plán města to vypadá, že co se plochy týče, neměly by si slavnosti pohoršit. Plocha však není vše. Jak důležité je pro tuto akci atraktivní centrum města, ví nejlépe sám pořadatel.

Na nivě to nejde

Každého, kdo by zkoušel nalézt jinou náhradní plochu, napadne asi Podzámecká niva. O tu však pořadatelé pivních slavností zájem neprojevili. Navíc se tam o týden později koná kulturní festival Zámostí a město dodržuje zásadu, že mezi dvěma velkými akcemi na louce musí být alespoň třítýdenní přestávka pro regeneraci trávníku. Zmiňovaný festival má tuto skutečnost pojištěnu i v šest let platící smlouvě s městem. Podle ní se tři týdny před Zámostím na louce nesmí konat žádná větší akce.

Proč jen týden po sobě?

Pro pivní slavnosti, festival Zámostí ani město není výhodné, že se pořádají jen týden po sobě. Výhodnější by byla delší pauza. To se lehce řekne, ale hůř provede. Zámostí bude mít letos již 15. ročník a po celou dobu si zachovává stejný termín. Důvod je jasný. Návštěvníci hudebních festivalů i kapely na nich vystupující si vytvářejí šňůry, po kterých se pak pohybují. Jakékoli vybočení z termínu znamená úbytek návštěvníků. Pivní slavnosti si svůj termín dlouho hledaly a z původního termínu na konci první květnové dekády se v průběhu let přiblížily až k Zámostí.

Na náměstí nebudou, protože?

Na středeční tiskové konferenci zdůvodnil rozhodnutí, proč pivní slavnosti na náměstí nebudou, místostarosta Pavel Pacal.

„Náměstí je prostor určený pro všechny. Proto na něm nebudeme povolovat žádné akce, při kterých se jeho velká část musí oplotit, znesnadňuje se volný pohyb obyvatel a vybírá se vstupné. Není to tedy opatření konkrétně proti pivním slavnostem, ale proti jakýmkoli akcím tohoto typu,“ prohlásil. Zástupcům pořadatelů pivních slavností byla informace o rozhodnutí rady sdělena před tiskovou konferencí.

Pivní slavnosti mají svůj zvuk a svoje příznivce, jimž se pochopitelně rozhodnutí rady nelíbí. Protože shodou okolností jsou dva zastupitelé organizátory festivalu Zámostí, objevily se různé dohady. Nebylo toto rozhodnutí vedeno přáním omezit pivní slavnosti a tím si rozhojnit počet návštěvníků na Zámostí, které se koná jen o týden později?

Tuto otázku jsme položili radnímu a spolupořadateli kulturního festivalu Martinu Svobodovi: „Na rozhodnutí rady města a ani na moje vlastní rozhodnutí, nepovolit v letošním roce pivní slavnosti na Karlově náměstí, neměla skutečnost, že jsem spoluorganizátorem festivalu Zámostí, žádný vliv. Rada města v žádném případě pivní slavnosti ani obdobné akce nezakazuje. Pouze uskutečnila již v minulosti avizované rozhodnutí, které má zamezit dlouhodobějšímu a víceplošnému uzavírání náměstí. Chci zdůraznit, že tyto názory zastávala většina ze současné politické reprezentace již v minulém volebním období a ani já a ani nikdo jiný z organizátorů festivalu Zámostí tehdy její součástí nebyl. Případné spojování festivalu Zámostí s tímto rozhodnutím z jakékoliv strany či subjektu by bylo hledáním laciných senzací a neexistujících skutečností.“

Na tiskovce řekneme všechno

Lubomír Denner nám na telefonický dotaz odpověděl krátce: „Je to pro mě úplně nová informace. Jsem nyní mimo Třebíč, ale jakmile se vrátím, svolám poradu, na které se musíme rozhodnout, co s tím. Všechno máme vymyšlené a nasmlouvané na Karlovo náměstí. Znamená to zcela předělat aranžmá celých pivních slavností. Jakmile padne rozhodnutí, svoláme tiskovou konferenci, na které média seznámíme jak s výsledkem našeho rozhodnutí, tak se všemi podrobnostmi, které provázely vyjednávání na třebíčské radnici.

Zatím je tedy jasné jedno. XXVI. Třebíčské pivní slavnosti nebudou na Karlově náměstí. Budou-li na zimním stadionu, se teprve ukáže. Rozhodnutí je na organizátorech. Pivní slavnosti, stejně jako jiné podobné akce, mají jak své skalní příznivce, tak zásadní odpůrce. Kaž-dopádně si však již vybojovaly svoje místo na slunci a bylo by škoda tuto tradici letní Třebíče opouštět.

Autor: Jan Uher
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk