Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Čtvrtý blok stojí

16.04.2018

DUKOVANY (red) - Jaderná elektrárna Dukovany prověří část potrubí v sekundární části čtvrtého výrobního bloku. Důvodem jsou výstupy z nově prováděných kontrol. Práce si vyžádají krátkodobé odpojení bloku od přenosové sítě, a to od čtvrtka.


Informace o možné neshodě na jednom z potrubí na sekundární straně parogenerátoru vyplynuly z rozsáhlých kontrol na druhém bloku, které jsou nedílnou součástí právě probíhající odstávky druhého bloku. V souladu s nastaveným systémem teď energetici preventivně zkontrolují stejné části technologie i na zbývajících blocích.

„Nově kvalifikovaný způsob ultrazvukové kontroly pro diagnostiku, který je daleko citlivější než dosud užívané metody, během odstávky přesně splnil svůj účel a správně zafungoval. Nově nastavené mechanismy pracují, jak mají,“ říká ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

V Dukovanech i Temelíně změnil management přístup ke kontrolním činnostem, kdy výrazně víc práce provádí sám provozovatel, případně dceřiná společnost ÚJV Řež. Elektrárny zároveň používají nejmodernější diagnostické metody. „V souladu s konzervativním přístupem jsme se rozhodli, že kontroly nebudeme odkládat a ověříme stav na dalších blocích, abychom vyloučili riziko podobných nálezů,“ upřesňil Zronek.

V parogenerátorech elektrárna vytváří čistou (nejadernou) páru, jež pohání turbíny. Proto budou muset energetici krátkodobě přerušit výrobu. „Je to nutné pro bezpečné provedení prací. Samozřejmě je chceme zvládnout co nejefektivněji, ale nejvyšší prioritou je pro nás kvalita a bezpečnost. V jaderné energetice je tento přístup standardní“, vysvětlil ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský.

Autor: red
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk