Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Cyklostezka pokračuje třetí etapou

28.06.2019

NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU (mach) - Velice zajímavý pohled se naskýtá návštěvníkům areálu firmy Habitat při pohledu na řeku Oslavu z tamního mostu. Ze dna řeky tam po malých krůčcích stoupá část třetí etapy nábřežní cyklostezky. V celkové délce pěti a půl kilometru ve výsledku propojí pilu v Červených domcích s bývalou továrnou Lidunasu.


Třetí část cyklostezky postupuje proti proudu řeky od hotové druhé části od kamenného mostu až po lávku do Červených domků. Vede v těsné blízkosti ZŠ Komenského a dále vede areálem Habitatu, kde se stavaři musí poprat s křížením mostu. Cyklostezka musí být v tomto místě položena níže. Aby bylo možné mimoúrovňové křížení, bude část horniny odbagrována a stávající most bude prodloužen o jedno pole.

Dokončení stavby je naplánováno na závěr letošního roku, i když došlo k mírnému zpoždění. „Na stavbě se ukázalo, že opatření, která bránila vniknutí vody do stavební jámy, byla nedostatečná. Stavební jáma byla asi metr pod úrovní řeky a jsou tam nanesené písky. Musela se změnit a projednat se Státním fondem dopravní infrastruktury část opevnění této stavby tak, aby tam nevnikala voda. Byly tam použity štětovnice – ocelové profily, které byly zaraženy do dna řeky. Byl také proveden další průzkum, zda to vůbec půjde, zda stavebníci nenarazí na skalní podloží. Toto vše si vyžádalo minimálně dva měsíce zdržení, což stavbu logicky prodlužuje,“ nastínil starosta Vladimír Měrka. Prodloužení stavby má ale i své kladné stránky. „Díky novému technickému způsobu řešení stavby se ale na druhou stranu podařilo ušetřit 40 tisíc korun,“ dodal.

Třetí etapa nábřežní cyklostezky bude v délce necelého jednoho kilometru a technicky se zatím jedná o nejnáročnější část. Státní fond dopravní infrastruktury přispěl na tuto stavbu částkou 23 milionů korun, celkové náklady s finančním podílem města jsou ve výši 34 milionů. V současné chvíli je hotová projektová dokumentace čtvrté etapy od areálu Habitatu do Červených domků. „Právě probíhají přípravy žádosti o dotaci na Státní fond dopravní infrastruktury,“ uvedl starosta Měrka.

Foto HoN: Martina Chromá

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk