Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Cyklotrasa nabírá reálné obrysy

20.06.2019

TŘEBÍČSKO (mach) - Vysočina je krajem cyklotras a cyklo- stezek. Čistá, malebně vlnitá krajina přímo láká k vyjížďkám. Budování nových tras pro cyklisty navíc dlouhodobě podporuje nejen Evropská unie, ale i státní fond rozvoje dopravní infastruktury. Díky poměrně dobře dostupným dotačním programům, tak v posledních letech vyrůstají cyklostezky doslova jako houby po dešti. V horizontu několika let spatří světlo světa také cyklotrasa z Třebíče do Náměště nad Oslavou.


První část by mohla být dokončena v roce 2021. Cyklisté by se díky ní mohli vyhnout frekventované silnici první třídy v úseku mezi Třebíčí a Vladislaví. Po své délce propojí Třebíč, Vladislav, Koněšín, Studenec, Okarec a Náměšť nad Oslavou. Studenečtí by v rámci cyklotrasy rádi propojili obec s vlakovým nádražím. V rámci trasy se uvažuje také o odbočce na sedlecké letiště, kdy by se do projektu zapojily také Vícenice. V Třebíči by měla trasa začínat v areálu čistírny odpadních vod a povede po levém břehu řeky Jihlavy, dále podél bývalého železničního nádraží. Řeku bude kopírovat i za Vladislaví kolem Tanexu, odkud bude lesem stoupat nahoru. U statku uprostřed polí směrem na Konešín se napojí na stávající cyklostezku na Studenec. Ze Studence zamíří na Okarec a dále mezi novými rybníky ke křižovatce silnice I/23 s odbočkou na Vícenice. Starou silnicí poté zamíří až ke kruhovému objezdu u benziny.

Aktuálně se dotčené obce na zasedáních svých zastupitelstev zabývají podepsáním návrhu memoranda o přípravě a vzájemné spolupráci a realizaci projektu cyklostezka Třebíč – Vladislav – Náměšť nad Oslavou. „Probíhají jednání s dotčenými obcemi, které by mohly participovat a podílet se na společném projektu. Chceme být partnery v rámci tohoto memoranda,“ prohlásil za město Náměšť nad Oslavou Petr Kafka, vedoucí odboru správy majetku města. Některé dotčené obce již memorandum podepsaly. V Třebíči bude na pořadu dne na zasedání ve čtvrtek 20. června.

Celý projekt zastřešuje spolek Regio 2020 v čele s Alešem Kratinou (mimo jiné vedoucí odboru dopravy města Třebíč). Hlavní náplní činnosti spolku je propagace a iniciace rozvoje veřejné dopravy v Kraji Vysočina a v přilehlých regionech. Navazuje na činnost občanského sdružení Metropolis, jež působilo v Třebíči v letech 2007 až 2011.

Nejjednodušší na přípravu je úsek Třebíč – Vladislav, kde bude trasa vést údolím řeky Jihlavy. V tuto chvíli se již připravuje vypsání výběrového řízení na dokumentaci pro územní rozhodnutí. Část Vladislav – Náměšť nad Oslavou je složitější v trasování. Úsek Vladislav – Náměšť nad Oslavou je ve stádiu před zadáním studie proveditelnosti. Náklady na pořízení studie budou poměrně rozděleny mezi dotčená sídla. „Máme tu žádost o 20 tisíc korun na náš spolupodíl. Tím se ale budeme zabývat až na příštím zasedání zastupitelstva. Nevím, jestli my ještě budeme jezdit na kole, v době kdy to bude postavené, ale to, že se vůbec začalo, je moc fajn,“ vyjádřil se Jan Kotačka, místostarosta Náměště nad Oslavou.

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk