Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Czech Dakar Team odletěl vstříc Rallye Dakar 2012

02.01.2012

Vážení čtenáři Horáckých Novin,

zasílám první pozdrav z prosluněné Argentiny, kde právě začalo léto. Snad to nebyla příliš drzá poznámka vzhledem k počasí, které vládne na Vysočině .


Protože závod odstartoval 1. ledna, využiji tuto zprávu k představení našeho týmu. Czech Dakar Team je závodní tým se specializací na dálkové terénní soutěže maratónského typu a právě Dakar je absolutním vrcholem tohoto druhu závodů. Tým disponuje dvěma závodními kamiony Tatra toho nejvyššího evolučního stupně a jedním motocyklem Yamaha. Všichni jeho členové jsou roztroušení takřka po celé ČR (Bruntál, Olomouc, Třebíč, Praha, Liberec, Plzeň atd.), takže je docela náročné tým logisticky koordinovat. Základna týmu je v bruntálských dílnách Martina Kolomého, jednoho z pilotů závodní Tatry. Tým letos do závodu nasazuje jeden závodní speciál Tatra (pilotovaný Martinem Kolomým) a jeden závodní motocykl Yamaha s Honzou Veselým za řídítky. Druhý závodní kamion jsme byli nuceni ze závodu stáhnout poté, co si v létě jeho pilot Marek Spáčil vážně zranil koleno při červencové Silk Way Rally (tzv. půldakar z Moskvy do Soči).

Tatra veze 25 tun

Dále tým disponuje těžkým asistenčním kamionem Tatra 6x6 (25 tun náhradních dílů, nářadí a osobních věcí členů posádek) a osobním vozem Nissan Patrol. To „osobním“ berte s rezervou, jde o značně přestavěný vůz, aby splnil úkoly své mise. Naštěstí po nás nechtějí přilby, nehořlavé spodní prádlo a kombinézy, jako v případě ostrých závodních posádek. Ale už i o tomto FIA jednala.

Sedm hodin v Paříži

Celý tým se sešel v úterý 27. prosince na ruzyňském letišti, aby přes Paříž (kde při sedmihodinovém čekání vznikala i část této zprávy) odcestoval do Buenos Aires. Tam po příletu vyzvedl v Delta Doku závodní a asistenční techniku a po revizi, jak „přežila měsíční plavbu“, vyrazil na cca 600?km dlouhou cestu směrem do Mar del Plata - místo letošního startu slavné dakarské rallye. V posledních třech letech jsme byli zvyklí, že Dakar startoval i končil v argentinské metropoli Buenos Aires, ale pro letošek se organizátoři rozhodli pro návrat ke klasickému modelu trasy z místa A do místa B. Takže letošní start je v již zmíněném Mar del Plata a cílem bude peruanská metropole Lima. Na závodníky a jejich doprovod čeká 8 373?km, které musejí zvládnout ve dnech 1. až 15. ledna.

Co náš čeká

Na naší cestě postupně překonáme argentinské pampy (to nejlehčí pro zahřátí), následně slavné bílé písky u Fiambaly (60°C ve stínu není žádnou výjimkou ? a navíc toho stínu zde moc nenajdete), hned den na to překročíme průsmykem sv. Františka Andy (cca ve výšce 4800 m.n.m.) a následně sjedeme na pobřeží Pacifiku do chilského Copiapa (možná si někteří z Vás vybaví toto místo v souvislosti se záchranou horníků zavalených v hlubinném dole). Z Copiapa dakarský konvoj zamíří na sever přes poušť Atacama (nejsušší místo na světě) směrem do Aricy, kde překročí hranice do Peru. Po dvoudenním boji s rozsáhlými dunovými poli ti šťastní stanou na cílové rampě v Limě. A to už jsme v polovině ledna. Následně bude veškerá technika předána v přístavu k nalodění na mnohatýdenní plavbu zpět do Evropy. A týmy se rozletí každý do svého koutu světa.

Přání nakonec

Ještě trocha statistiky k této zprávě. Tato zpráva vznikala postupně v Paříži na letišti CDG při čekání na let do argentinské metropole Buenos Aires, v letadle kdesi 11?km nad Atlantikem při rychlosti přibližně 900 km/h a její závěrečná část v kamionu mezi jihoamerickými pampami při přesunu z Buenos Aires do Mar del Plata.

Je nový rok, tak mi ještě dovolte, abych Vám závěrem popřál, jménem celého Czech Dakar Teamu, mnoho pracovních i osobních úspěchů v nadcházejícím roce 2012.

Autor: Zdeněk Voda - Czech Dakar Team
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk