Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Další ročník Mezinárodního hudebního festival Petra Dvorského je za dveřmi

16.07.2019

21. ročník MHF Petra Dvorského, který proběhne od 3. do 17. srpna 2017, se hlásí k projektu Hudební odkaz Vysočiny, který byl iniciován vedením Kraje Vysočina a klade důraz na slovní prezentaci hudby publiku popularizační formou. V rámci festivalu se uskuteční deset koncertů, pět v zámku Jaroměřice nad Rokytnou (čtyři v zámecké zahradě, jeden v Sále předků), dva na zámku ve Valči (jeden na nádvoří zámku, druhý v jeho historickém sále) a po jednom v Dalešickém pivovaru, v parku zámku v Dukovanech a v bazilice sv. Prokopa v Třebíči, kam byl koncert duchovní hudby přesunut z tradičního kostela sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou, který bude několik let procházet rekonstrukcí.


Po třech tenorech loňského zahajovacího koncertu na něm letos 3. srpna představíme ryze ženský element - dvě sopranistky, Emilii Diakopoulou z Řecka a Saru Cortolezzis z Itálie. Závěrečný koncert se letos poprvé bude konat po patronací Nadace Jeleny Obrazcové, která doporučila dva mladé zpěváky z Moskvy - sopranistku Olgu Tolkmit a barytonistu Alexeje Isajeva (17. srpna). V programu festivalu ani letos nechybí spojení pop-music a symfonického orchestru, tentokrát na koncertech The Backwards (Beatles Revival, 10. srpna) a Ewy Farne (15. srpna). V tradičně pestrém programu lze dále nalézt Mladou dudáckou kapelu ze Strakonic (11. srpna), písně Chantal Poullain (9. sprna) i Karla Plíhala (7. srpna) a koncert sakrální hudby s Vaňhalovým Stabat Mater (14. srpna). Základní novinkou programu - a naplněním projektu Hudební odkaz Vysočiny – je slovní úvod každého z koncertů prostřednictvím moderátora. Novinkou v programu je také spojení slova a hudby ve večeru „Piš mi. Tvoje Alma.“ o neteři Gustava Mahlera Almě Rosé (6. sprna). Nově - pětiletým cyklem koncertů - se chce festival systematicky věnovat tvorbě a odkazu Františka Antonína Míči a jeho vrstevníků, letos koncertem 13. srpna. A za novinku lze považovat i balet, který se letos ve své nejklasičtější podobě v podání baletního souboru Národního divadla Brno stane plnohodnotnou součástí závěrečného koncertu věnovaného hudbě Čajkovského.

Doprovodný program zahrnuje mimo jiné tři výstavy – dvě v kavárně Denního centra Barevný svět a jednu v barokním Špitále v Jaroměřicích nad Rokytnou – a tradiční jaroměřické posvícení.

Vstupenky v cenovém rozmězí 250 až 500 korun jsou k dostání v tradičních předprodejích.

Autor: PR
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk