Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Data volně z facebooku ke stažení

09.08.2010

Proč není v titulku nic o krádeži ani úniku dat? Proč nepíši, že z facebooku byla ukradena data sta milionů uživatel? Protože se o žádnou krádež nejedná a jediné, k čemu se tento čin bezpečnostního konzultanta a hackera dá využít, je opětovné upozornění, že na facebooku vás nevidí jen přátelé a známí, kterým věříte. Na facebook se dostane vážně každý!


O co tedy jde? Jedná se skutečně o mnoho povyku pro nic? To bych zase netvrdil, vždyť sto milionů údajů nikde jen tak neseženete. A když se jedná o osobní údaje, jako například e-mailová adresa apod., tak ty se rozhodně zadarmo nikomu neříkají. Ovšem psát o úniku dat nebo krádeži je troufalost. Jediné, co Ron Bowles, který ten povyk způsobil, udělal, bylo, že sesbíral data, která tam uživatelé dobrovolně umístili a nikterak si je nechránili. Ron Bowles pouze napsal jednoduchý kód, který mu tato data „sesbíral“ a všechna je umístil na slavný The Pirate Bay, o kterém se po dlouhé době mluví díky něčemu jinému než soudnímu sporu. Nejedná se tedy o žádný únik dat a reakce vedení facebooku ve smyslu, že se vlastně ani nic nestalo, je pochopitelná. Znovu opakuji, že všechna „sesbíraná data“ uvedli uživatelé dobrovolně a bez nucení dalšími lidmi.

Buď jak buď, osobní data jsou citlivé informace a někteří lidé si neuvědomují, že pokud je sdílejí s celým světem, tak si je celý svět může prohlédnout. A svět to také dělá, soubor s osobními údaji okamžitě atakuje příčky nejstahovanějších věcí na internetu. Doufejme, že si z tohoto upozornění vezme ponaučení alespoň čtvrtina z toho stamilionu uživatelů.

Autor: Petr Račák
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk