Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Dělnická mládež prošla Jihlavou, teď se chystá do Třebíče

20.02.2012

Jihlava - Z pohledu Dělnické mládeže fiasko, z pohledu policie úspěch. Tak lze krátce charakterizovat sobotní demonstraci Dělnické mládeže v Jihlavě. Demonstrace byla svolána k pětiletému výročí vyhlášení samostatnosti Kosova, které Dělnická mládež chápe jako násilné odtržení provincie od Srbska. Příznivci krajně pravicové Dělnické mládeže, často označovaní za neonacisty, měli svůj průvod krajským městem řádně ohlášený, a tak se jejich odpůrci i policie měli čas připravit. Odpůrci neonacistů na stejnou dobu svolali shromáždění, aby Dělnické mládeži dali najevo, že je ve městě nehodlají trpět.


Možnost nekontrolovaného střetu uvedla do stavu nejvyšší pohotovosti policii. Nakonec se v dobu zahájení průvodu na autobusovém nádraží sešla necelá padesátka příznivců Dělnické mládeže. Zhruba stejně bylo i jejich odpůrců, v jejichž řadách bylo i hodně Rómů a školáků. Policistů se sešlo na tři sta padesát, takže jejich počet několikanásobně převyšoval počet demonstrantů. Nechyběli ani psi a povolán byl i policejní vrtulník.

Průvod Dělnické mládeže došel na téměř vylidněné náměstí Svobody, kde zazněly projevy z úst předsedy Dělnické mládeže Erika Lamprechta a předsedy Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáše Vandase. Poté se shromáždění rozešlo.

Odpůrci pochodu se na náměstí vůbec nedostali. Policii se po celou dobu dařilo obě skupiny držet daleko od sebe. Nakonec, podle slov tiskové mluvčí Krajského ředitelství Policie České republiky Dany Čírtkové, zatkla policisté devět osob, a to z řad odpůrců demonstrace. „Tři z nich jsou vyšetřováni za násilí proti úřední osobě,“ přiblížila Dana Čírtková.

Podle našich informací by Dělnická mládež měla demonstrovat na Vysočině ještě několikrát. Jak uvedl deník MF Dnes, který citoval předsedu Dělnické mládeže na Vysočině Tomáše Novotného, za tři týdny mají „mladí dělníci“ demonstrovat v Havlíčkově Brodě a za další tři týdny v Třebíči. Celostátní předseda Dělnické mládeže Erik Lamprecht tyto informace ovšem dementoval.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk