Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Den vítězství nejen s parašutisty

16.05.2019

TŘEBÍČ (mach) - Naše země si v minulém týdnu připomněla 74. výročí konce II. světové války. Nejinak tomu bylo i v Třebíči, kde oslavy proběhly již v úterý 7. května. Oficiální část se konala na Karlově náměstí, odkud se další program oslav přesunul na nedaleký Hrádek.


Státní svátek Den vítězství, jako připomínku osvobození Československa od fašismu a konce II. světové války, si každoročně připomínáme 8. května. Třebíčští podobně jako v mnoha dalších městech a obcích slavili tento svátek již den předem. Úderem třinácté hodiny zahájila oficiální část oslav na Karlově náměstí před budovou radnice. Starosta Pavel Pacal ve svém projevu uctil památku těch, co položili svůj život na oltář svobody a samostatnosti naší země. Připomněl také novodobé vojenské hrdiny, kteří zahynuli při plnění zahraničních misí v Afghánistánu a dalších zemích. Ke shromážděnému davu promluvil také místostarosta Vladimír Malý. Zástupci města poté společně položili věnce k pamětní desce.

Odpolední program pro širokou veřejnost odstartoval o půl třetí odpoledne na Hrádku. Nejočekávanějším bodem programu byl výsadek vojenských parašutistů z letecké základny v Náměšti nad Oslavou. Zatímco nad návrším kroužil vrtulník, ujal se slova moderátor celého odpoledne Petr Palovčík. Krátce opět promluvil starosta Pavel Pacal. Po patnácté hodině se ze zamračené oblohy postupně sneslo pět parašutistů. Poslední z nich seskočil se zavěšenou českou státní vlajkou. Odpolední program doplnila ukázka vojenských historických vozidel členu Veteran Car Clubu a módní přehlídka v army looku (vojenském stylu) spolku Míša & Míša.

Termín oslav byl jistě zvolen v dobré víře a s ohledem na to, že většina obyvatel města chce ve volný den vyrazit raději někam na chatu či do přírody. Třetí hodina odpolední pro seskok parašutistů bohužel nebyla zvolena právě šťastně. Většina školáků, které by taková podívaná určitě zaujala, je tou dobou ve škole nebo na cestě z ní. Stejně tak rodiče jsou v tuto hodinu obvykle v práci. Oslav se tak z větší části účastnili zejména maminky s těmi nejmenšími dětmi či senioři v doprovodu vnoučků. Dle nám dostupných informací se termín a čas oslav však musel přizpůsobit možnostem Armády ČR a jejich výsadkářů.

Foto HoN: Martina Chromá

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk