Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Desítky věnců u pomníku Ludvíka Svobody

28.11.2016

HROZNATÍN (pch) - Na pátek 25. listopadu připadlo 121. výročí narození armádního generála a prezidenta ČSSR Ludvíka Svobody. Pomník, který stojí na návsi v Hroznatíně, je jediným Svobodovým pomníkem v České republice. Jak zaznělo v některých projevech, mnohem více než u nás se Ludvík Svoboda těší úctě na Slovensku, v Polsku či Rusku.


Primátor Svidníku Ján Holodňák připomněl, že pomník Ludvíka Svobody stojí i v jeho městě a navíc tam mají ulici Ludvíka Svobody, nemocnici Ludvíka Svobody, park Ludvíka Svobody a hned tři školy Ludvíka Svobody. Ján Holodňák byl jedním z celé řady osobností, která u pomníku v Hroznatíně položila věnec či kytici. Za Kraj Vysočina položil kytici náměstek hejtmana Pavel Pacal. Mezi těmi, kteří se památce Ludvíka Svobody přišli poklonit, byli i zástupci ministerstva obrany, Armády České republiky, 22. základny vrtulníkového letectva, ruského konzulátu, poslanci Josef Zahradníček a Karel Černý, Společnosti Ludvíka Svobody a dalších organizací. Nechyběli samozřejmě ani zástupci Klubu českých turistů z Trnavy, kteří stáli u zrodu tradice pietních setkání v Hroznatíně. Nemohla samozřejmě chybět ani dcera Ludvíka Svobody Zoe Klusáková.

Hlavní projev pronesl major Stanislav Balík. „Připomínáme si dnes vlastence, vojáka a prezidenta, který šel po celý svůj život neochvějně ve šlépějích Prezidenta Osvoboditele Tomáše Garrigua Masaryka. V dnešní době, která stojí na dějinné křižovatce, si jeho odkaz připomínáme naléhavěji, než kdykoliv předtím. Po celý svůj život se nezpronevěřil ani na chvíli své legionářské přísaze a vlasteneckému přesvědčení. Zůstaňme věrni odkazu Ludvíka Svobody a jeho boje za svobodné Československo!“ řekl ve svém projevu major Balík.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk