Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Ing. Zuzana Kotenová.
(foto: Vendula Krausová)

Dětem třešně, obojživelníkům tůně

22.07.2010

Mladoňovice - Mladoňovičtí se mohou těšit z nového rybníka i díky práci mladé inženýrky Zuzany Kotenové, specialistky na malé vodní nádrže, která přes čtvrt roku pracovala na projektu staronového vodního díla. Myslela na dospělé i na děti, brala v úvahu estetickou hodnotu rybníka v těsné blízkosti obce i ekologickou stránku celé rekonstrukce.


Jaký byl stav rybníka před jeho nákladnou obnovou?

V minulosti byl rybník zabahněn. Hodně! U hrázového tělesa byla hloubka vody maximálně jeden metr. Využití nebylo žádné, koupání dětí žádné, žádné skákání šipek.

Odkud se s obnovou začalo?

Nejprve jsme navrhli odbahnění. Zásobní prostor se zdvoj až ztrojnásobil. Hloubka vody u požeráku se teď pohybuje kolem tří metrů. Takže využití bude všestranné. Hlavně pochopitelně na koupání a vodní sporty.

Co se změnilo po technické stránce?

Hráz zůstala původní, ale muselo dojít k částečnému odtěžení podmáčené zeminy. Zpátky byla doplněna nová kvalitní zem. Přítok je z mladoňovického potoka. Běžný odtok zajišťuje bezpečnostní přeliv. Pro vypouštění je navržený požerák, který by se měl používat jen při totálním vypouštění rybníka. Terénní úpravy si vyžádalo i okolí odtoku.

Jak velký byl zásah do vzrostlé zeleně kolem rybníka?

Z celé hmoty hráze se odstraňovaly náletové rostliny. Byly to keře, ale i poměrně vzrostlé břízy. Další velký strom padl v oblasti bezpečnostního přelivu. Jinak myslím, že velké zásahy nebyly. Navíc bylo nově vysazeno šest třešní, aby si i děti přišly na své.

Břeh je vysypaný pískem, nepočítá se s intenzivním chovem ryb, takže myslíte, že voda bude vhodná ke koupání?

Všechno závisí na splachu z okolních polí. Povodí je tady veliké. Táhne se až nahoru k lesu, takže při deštích se budou živiny vyplavovat do rybníka. Musel by být mohutnější přítok a rychlejší obměna vody. I když mladoňovický potok se zdá dostačující. Ještě před čtrnácti dny byl přítok vysloveně dravý, ale v takovýchto obdobích sucha je vidět, že je přítok nedostatečný. Co se týče dalšího odbahnění, to čeká rybník určitě až za několik desetiletí.

Stranou zájmu nezůstali ani chránění živočichové...

Ano, za hlavní nádrží jsou vyhloubeny tůně, kam by voda měla natékat jen při zvýšených průtocích. Když jsou průtoky menší, tak by tůně měly být jakoby oddělené. Taková situace je vhodná pro rozvoj mokřadních rostlin a hlavně pro rozmnožování obojživelníků. Dohromady to posiluje ekologickou hodnotu rybníku.

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk