Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Didgeridoo se poslouchá srdcem,bazilika prohlíží potmě

17.10.2011

Třebíč - Páteční koncert Ondřeje Smeykala v kryptě pod bazilikou svatého Prokopa byl po všech stránkách nevšední zážitek. Do Třebíče si Ondřej přivezl tři nástroje. Jeden klasický eukalyptový a dva křišťálové. Ke hře, na jakou jsme od Smeykala zvyklí, přidal ještě zpěv.

Sem napište úvodní odstavec zprávy


Jak pravil, na svých zahraničních turné chce co nejvíce přiblížit naši vlast, a tak přemýšlel, co by bylo nejvhodnější. Nakonec se rodák z Šumavy, žijící v Praze, rozhodl pro variace písní, které známe od Hradišťanu a Jury Pavlici. Pro Moraváky jistě příjemné překvapení.

Od návštěvy k návštěvě urazí Ondřej vždycky kus cesty a je slyšet, že neustále hledá a neputuje jen světem, ale i po srdcích svých posluchačů.

Po skončení více než hodinového koncertu se ale nešlo domů. Kdepak. Na přítomné čekala ještě další část večera, která za tou první rozhodně nezůstala pozadu. A sice prohlídka baziliky, kterou nás laskavě provedl Otec Jakub.

Jako myšky jsme se vykradli z krypty a usadili se v lavicích chrámové lodi, jež tonula ve tmě. Lehce ji osvětlovala jen okna, kterými se dovnitř dostávalo světla jen velmi málo. Naštěstí.

A Otec Jakub vyprávěl. Není profesionální průvodce, ale o to méně byl strohý a předával nám více toho, co k tomuto chrámu cítí. Pak postupně zapaloval jednu svíci po druhé a vysvětloval, jak se která jmenuje a při jaké příležitosti se zapaluje. Ohromný prostor pomalu vystupoval ze tmy. Nakonec postupně rozsvítil i elektrické osvětlení a pomalu s námi hlavní loď obešel a vyprávěl dál. Takovou prohlídku nelze popisovat a snad ani opakovat. Tvořila jeden celek s koncertem a jako taková měla svoje kouzlo.

Třetí část večera se však nekonala. Do klubovny na Svojsíkově nábřeží dorazilo v podstatě jen několik domácích vodních skautů. A protože Ondřej ten den ještě nevečeřel, šlo se na jídlo.

Beseda o turné po Americe nám tedy zůstala napříště.

Autor: Jan Uher
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk